שתף קטע נבחר

צילומי אוויר של התנחלויות באתר תנועת "אמנה"

מפות, צילומים ומידע על ישובים שהתפרסמו באתר האינטרנט של המתנחלים היו עלולים לסייע למחבלים. מזכ"ל "אמנה": סגרנו את האתר

תצלומי אוויר של עשרות התנחלויות הופיעו באתר האינטרנט של "אמנה" - תנועת ההתיישבות של גוש אמונים. התצלומים היוו מידע מודיעיני מסוכן, שעלול לסייע למחבלים לחדור ליישובים.
בעקבות הגילוי של "ידיעות אחרונות" סגר מזכ"ל "אמנה", זאב (זמביש) חבר, את האתר עד לבדיקת גורמי הביטחון.
בתגובה מסר חבר: "אני מודה לכם על שהסבתם את תשומת ליבנו לבעיה. האתר ותצלומי האוויר שבו עלו בתקופה שקטה מבחינה ביטחונית והוא לא התעדכן על רקע המצב הביטחוני החדש".
מאז פרוץ האינתיפאדה הצליחו המחבלים לחדור למספר גדול של התנחלויות וליישובים בתוך תחומי הקו הירוק הם רצחו עשרות אזרחים ישראלים בביתם, חלקם אפילו בשנתם, ופגעו באנשי כיתות הכוננות שניסו לחסלם. אירגוני הטרור התייחסו לפעולות האלה כאל פיגועי ראווה, ובצה"ל, בשיתוף עם קציני הביטחון ואנשי כיתות הכוננות של היישובים ניסו לסכל את החדירות, אך ההצלחה הייתה חלקית, ומספר הקורבנות גדל. קיבוץ מצר היה היישוב האחרון שאליו חדר מחבל והצליח לרצוח חמישה מחברי הקיבוץ, ביניהם אם ושני ילדיה הקטנים, מבלי שנתפס.
בשל החשש של מערכת הביטחון והמתנחלים מחדירת ,מחבלים איפשר צה"ל לרכזי הביטחון לירות באוויר כדי להרחיק מוסקי זיתים פלשתינים שהתקרבו לגדרות היישובים. ההנחה המבצעית היתה כי קיים חשד שלפחות בחלק מהמקרים אין מדובר במוסקים תמימים אלא במרגלים שמתקרבים ,לגדרות כדי לאסוף מידע מודיעיני שמועבר למחבלים לצורך תיכנון פיגועים.

לתכנן פיגועים מול המחשב האישי

"ידיעות אחרונות" חושף היום לראשונה, כי המחבלים אינם צריכים להסתכן ולהתקרב לגדרות היישובים. די בכניסה לאתר האינטרנט של "אמנה" כדי ללמוד רבות על היישובים השונים, שלחלקם חדרו בעבר מחבלים. האתר הידידותי מספק לגולש מפות צילומים ומידע שימושי על בתים שניתן לרכוש בהתנחלויות.
מתצלומי האוויר של היישובים הללו ניתן ללמוד היכן בדיוק ממוקמים בתי המגורים הרחובות ,הראשיים הגדרות השטחים הפתוחים ודרכי ההגעה והמילוט.
במערכת הביטחון מעריכים כי לחלק מהחדירות קדם איסוף מודיעין ברמה מסוימת, אולם אין אישוש לכך שהמחבלים אכן גלשו לאתר זה. מתחקיר שערך צה"ל לאחר חדירה לאחד ,היישובים עולה כי המחבלים ידעו על הפריסה החדשה של הצבא באיזור ועל האמצעים המיוחדים שהפעילו הכוחות בשטח וניצלו נקודת תורפה כדי לבצע את הפיגוע. בתוך כך החליטו בהתנחלויות רבות לאסור כניסת פועלים פלשתינים לשטחן. אולם, עם המידע שסיפק אתר האינטרנט של "אמנה" אפשר לתכנן פיגוע מול מסך המחשב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים