שתף קטע נבחר

"רשימות החיסול" של הליכוד

לבנת עלולה "לסבול" בבחירות לרשימת הליכוד כי לא הביעה תמיכה בשרון, ריבלין - כי לא סידר ג'ובים, ומופז - "כי הוא כבר מסודר כשר ביטחון". "הדילים" במרכז הליכוד - רשימה חלקית

הקרב על ראשות הליכוד הסתיים, וכעת מתחילות להתגבש "רשימות החיסול" ו"הדילים" המורים לחברי המרכז כיצד להצביע בבחירת לרשימת הליכוד לכנסת ה-16. "רשימות החיסול" ממפות את האינטרסים של בכירים במפלגה, ומורות לפעיליהם הנאמנים עבור מי להצביע כדי להבטיח את מיקומו הגבוה ברשימה. המקומות האחרונים ברשימה נשארים בדרך כלל פתוחים לשיקול דעתם של חברי המרכז.

לבנת: מי שניסה לחסל בעבר - חוסל בעצמו

אחת מיוזמות "החיסול הפוליטי" מכוונת נגד השרה לימור לבנת. כמה פעילים, אנשי שרון, שואפים למנוע את בחירתה לכנסת הבאה, משום שלא הביעה תמיכה פומבית במועמדותו של שרון לראשות הליכוד.
אנשי לבנת מסרו בתגובה שראש הממשלה העביר לה מסר שבו הבהיר כי אין לו או לאנשיו כל כוונה להתנכל לה. מלשכת השרה נמסר: "השרה משוכנעת שחברי המרכז הם אנשים אינטיליגנטים שלא ניתן להכתיב להם 'רשימת חיסול', והיא משוכנעת שהחברים ידאגו להרכיב את הרשימה המנצחת הטובה ביותר, שתנצח את השמאל. ההיסטוריה מוכיחה שכל מי שניסה לחסל - חוסל בעצמו".
שם נוסף שעשוי להופיע ברשימות השחורות הוא השר דני נווה. השר נווה לא הזדהה עם איש מהמועמדים, אולם לא זו הסיבה לכך שפעילי ליכוד שואפים לפגוע בבחירתו. כמה משרי הליכוד חוששים שנווה יגיע הפעם למקום גבוה ברשימת הליכוד - על רקע המקום הגבוה יחסית שהגיע אליו כבר בבחירות הקודמות. השרים ופעיליהם חוששים שנווה יפגע בסיכוייהם להיבחר בעצמם למקומות הגבוהים ברשימה, והם מעוניינים להוריד את דירוגו ברשימה.
תגובת לשכת נווה: "גם למשרדו של השר הגיעו שמועות על 'רשימות חיסול' שמנסות לפגוע גם בו. בפעם הקודמת הוא יצא גבוה יותר ברשימת הליכוד מאשר בסקרים". בלשכה הוסיפו: "נווה משוכנע שראש הממשלה לא ייתן יד לפגיעה בחברי הליכוד".

ריבלין: מאחורי זה אין דברים רציניים

שר נוסף שנמצא על הכוונת של חברי המרכז הוא רובי ריבלין. הטענה נגדו היא שבתפקידו כשר תקשורת לא "נתן מספיק ג'ובים" למקורבים, כפי שעשו קודמיו בתפקיד, לימור לבנת ובנימין בן-אליעזר, לדברי הפעילים.
השר ריבלין אמר ל-ynet בתגובה: "נכון שקיבלתי 5,000 בקשות לעבודה והצלחתי לסדר משרות רק ל-10 אחוזים, וזאת על פי כישוריהם, אבל אינני מכיר ולו אדם אחד רציני שיבוא אתי חשבון על הבסיס הזה, ולא על-פי תפקודי כחבר כנסת וכשר". לדברי ריבלין: "יש אמנם כאלה שמדברים על 'רשימות חיסול' נגדי, אבל מאחורי זה אין דברים רציניים".
למרבה ההפתעה, גם שמו של שר הביטחון הפופולרי, שאול מופז, הועלה כמועמד ל"רשימת חיסול". הסיבה אינה חוסר אהדה למופז אלא טענות של חברי מרכז שמופז "כבר מסודר": שרון הבטיח לו את תפקיד שר הביטחון בממשלה הבאה שיקים, ולכן אין צורך לדאוג לו למקום גבוה ברשימת חברי הכנסת של הליכוד.

שטרית יצא נשכר

ואילו השר מאיר שטרית, שהיה השר היחיד אשר "העז" להיות מזוהה באופן חד-משמעי עם בנימין נתניהו, עשוי לצאת נשכר מאהדתם של פעילי נתניהו. חברי מרכז תומכי נתניהו אמרו: "גם פעילים שמעולם לא הצביעו עבורו בעבר, יעשו כעת נפשות למענו". אחד מחברי המרכז אמר ל-ynet: "מעולם לא תמכתי בשטרית, בגלל עמדותיו הלאומיות המתונות יחסית, אך הפעם אני בהחלט מתכוון לסייע לו ואין ספק שבדילים שסוגרים אנשי נתניהו, מקומו ברשימה יובטח".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לא תמכה בשרון בפומבי. לבנת
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לא סידר מספיק ג'ובים. ריבלין
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אנשי נתניהו ידאגו לו. שטרית
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים