שתף קטע נבחר

בחירות 2003: המאבק על האותיות הקטנות

המפלגה החדשה, ישראל אחרת, רוצה את האותיות י' ו-א' על פתקי ההצבעה שלה, אולם העבודה ושינוי, שעל פתקיהן מופיעות אותיות אלה, דורשות בלעדיות על האותיות

בצל המאבק הגלוי בין המפלגות המתמודדות על מקום בכנסת ה-16, חוסה מאבק אחר, חשוב מעט פחות, שמתנהל בימים אלה בין המפלגות: המאבק על האותיות בפתקי ההצבעה.
ישראל אחרת, שזוהי לה ההתמודדות הראשונה בבחירות לכנסת, מבקשת להדפיס על פתקי ההצבעה שלה את האותיות י' ו-א' - ראשי התיבות של שמה. אולם החוק קובע שכדי להשתמש באותיות אלה, עליה לקבל את הסכמתן של מפלגות אחרות שכבר עושות שימוש באותיות.
ישראל אחרת פנתה לפיכך לשינוי, שעל פתקי ההצבעה שלה מופיעות האותיות י' ו-ש', ולמפלגת העבודה, שעל פתקי ההצבעה שלה מופיעה האות א' כחלק מהצירוף "אמת". למרבה הפתעם של אנשי ישראל אחרת, שתי המפלגות סירבו לבקשה.
בשינוי הסבירו שהאות י' היא גם האות הראשונה בפתק שלהם, והם מסרבים לאפשר לישראל אחרת להשתמש באות זו כאות ראשונה, משום שצעד כזה "עלול להטעות את הציבור". דובר המפלגה הבהיר ששינוי לא תתנגד אם תבקש ישראל אחרת להשתמש בי' כאות אמצעית.
ממפלגת העבודה נמסר כי "האות א' מזוהה מזה שנים עם העבודה, ואנחנו חוששים שהבוחרים שלנו יראו אותה ויתבלבלו".
יו"ר ישראל אחרת, בועז נול, מאוכזב. הוא מזכיר שהעבודה איפשרה בזמנו ליריבתה העיקרית - הליכוד, לעשות שימוש במ' שלה בצירוף "מחל", וגם שינוי הרשתה לש"ס לשאול ממנה את הש' כאות ראשונה בפתק ההצבעה. "זה מוכיח שיש ברית בין הפוליטיקאים משני צדי המפה לעזור אחד לשני", טוען נול, "אבל כשמגיע כוח חדש שאינו מורכב מפוליטיקאים, כולם מתאחדים נגדו כדי למנוע את כניסתו למועדון הסגור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זיו קורן, לע"מ
מועדון סגור של אותיות (אילוסטרציה)
צילום: זיו קורן, לע"מ
מומלצים