שתף קטע נבחר

כוחות צה"ל עצרו את ראש התנזים בבית לחם

גורמים בפיקוד מרכז: סאבר מסאלמה, שנעצר, היה אחד היעדים המרכזיים במבצע בבית לחם וניסה להוציא לפועל פיגועים קשים באזור ירושלים. במהלך המבצע נעצרו כמה חברים בחולייתו וכן שלושה מתאבדים שגייס

שירות הביטחון הכללי וחיילי יחידת "דובדבן" עצרו אמש (יום ב') במחנה הפליטים דהיישה, סמוך לבית לחם, את סאבר מסאלמה בן 21 תושב המחנה. מסאלמה נחשב בתקופה האחרונה לראש התנזים באיזור בית לחם. הוא מוכר כמהנדס מטענים וחגורות נפץ וכמגייס מחבלים מתאבדים, רובם בני נוער.
בחודש יולי שיגר מסאלמה את המתאבד, חאזם יוסף, לפיגוע התאבדות בירושלים שהסתיים בפציעת חמישה ישראלים.
על פי גורמי ביטחון, בתקופה האחרונה ניסה מסאלמה להוציא כמה פיגועי התאבדות לירושלים וגייס לשם כך נערים ונערות שהתנדבו להתאבד. במהלך מבצע "תגובת שרשרת" שמנהל צה"ל בבית לחם החל מ-21 בנובמבר נעצרו כמה מאנשי החוליה של מסאלמה וכן שלושה מהמתאבדים שגייס. גלאא מצרי בת 17, עיד מסאלמה בן 17 מדהיישה, וכן חסין מסאלמה בן 20 מן הכפר אל חדר שממערב לבית לחם.
גורמים בפיקוד מרכז ציינו כי מסאלמה הוא אחד מהיעדים המרכזיים במבצע וכי ניסה להוציא לפועל פיגועים קשים ורצחניים בירושלים.
גורמי בטחון ציינו עוד כי במהלך המבצע בבית לחם, סוכלו עוד כמה פיגועים קשים שהתכוונו מחבלים פלסטינים להוציא מתוך העיר לירושלים. פעילי חמאס מאיזור חברון , אשר הסתננו לבית לחם לאחר נסיגת צה"ל מן העיר לפני שלושה וחצי חודשים, תכננו להוציא מתאבד לפיגוע באמצעות מזוודת נפץ בירושלים.
מוראד ערפה, בן 17 מחברון, נעצר על ידי השב"כ והודה בחקירה כי גוייס לחמאס על ידי נאדר אבו תורכי, פעיל חמס שברח מחברון לבית לחם ושאף הוא נעצר בימים האחרונים. מוראד סיפר בחקירתו כי נאדר הציע לו לבצע פיגועי התאבדות באמצעות מזוודת נפץ והסביר לו כי בשל מראהו האירופאי ועיניו הכחולות הוא נבחר לבצע את הפיגוע בישראל.
פיגוע נוסף שסוכל בימים האחרונים היה אמור לצאת לפועל בשכונת גילה. את הפיגוע היתה אמורה לבצע חוליית תנזים מאיזור השומרון שניסתה להעביר מתאבד אל פעילי המודיעין הכללי של הרשות הפלסטינית בבית לחם ובהמשך לצייד אותו בחגורת נפץ ולהוציאו לפיגוע.
הפיגוע סוכל לאחר שהשב"כ עצר את מחמוד וראד, בן 21 משכם, שהתגורר בעת האחרונה והתאמן בבית לחם במסגרת המודיעין הכללי. מחמוד היה אמור היה לקבל תחת אחריותו מתאבד עם חגורת נפץ מוכנה ולהבריחו לשכונת גילה לפני הפיגוע. השב"כ עצר גם את המתאבד חאזם טיטי בן 18 ואת מובילו, סולטאן צקר בן 21, שניהם תושבי שכם.
בנוסף נעצר גם נביל אל חילו, בן 23 מבית לחם, אשר התכוון, על פי גורמי ביטחון, לסייע בהוצאת הפיגוע לפועל. מתאבד אחר שנעצר בבית לחם הוא ג'ואד שנאיטה, מכפר מדרום מזרח לירושלים, אשר התנדב וגוייס על ידי הג'יהאד האיסלאמי כדי לבצע פיגועי התאבדות.
גורמי בטחון ציינו כי בית לחם מהווה מוקד משמעותי בהוצאת מפגעים במהלך השנה האחרונה נהרגו 29 ישראלים ו-212 נפצעו בפיגועים שיצאו מן העיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיילים בשטחים. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים