שתף קטע נבחר

"מחנה פואד מנסה לדחוק את יוני העבודה"

פעילים בסניפים קוראים לא להצביע ליוסי ביילין, צלי רשף ויעל דיין: "מספיק שמצנע לוקח את הרשימה שמאלה. אי אפשר יהיה לנצח עם רשימה כל-כך יונית". ח"כ יעל דיין: "אני לא חושבת שפואד אחראי אישית, אלא עושי דברו". ביום שני יפתחו הקלפיות ו-22 מתמודדים יאבקו על 12 מקומות ברשימה, שיהיו חברי הכנסת הבאים של העבודה

מחנה בנימין בן אליעזר מנסה לדחוק נציגים "יוניים" כמו יוסי ביילין וצלי רשף מרשימת המתמודדים על מקום מטעם העבודה בכנסת הבאה, כך נודע ל-ynet.
פעילי המפלגה המעורבים בגיבוש רשימות המומלצים ו"הדילים" בסניפים קוראים שלא להצביע עבורם ואומרים: "מספיק שמצנע לוקח את הרשימה שמאלה. אי אפשר יהיה לנצח עם רשימה כל-כך יונית".
אחד המתמודדים ברשימה הארצית סיפר: "מחנה פואד פתח במבצע שאני קורא לו 'שחיטת היונים'. מצנע לא עוזר לפריימריס של אף אחד, ותומך פומבית רק בסופר אלי עמיר, כי הוא צריך לידו דמות מזרחית. זה משאיר את השטח חשוף לפעילות של אנשי בן-אליעזר. הבולטים בהעדרם ברשימות שהם מפיצים הם יוסי ביילין, צלי רשף ויעל דיין. הם יונים מדי והטענה היא שאי-אפשר להצליח עם רשימה יונית מדי".

"היונים" משדרים ביטחון

ח"כ יעל דיין מאשרת את הדברים. "שמעתי על זה, אבל לא הייתי משתמשת במושגים שחיטה או חיסול, אלא אומרת שזו הנחיה לפעילים. אני גם לא חושבת שפואד אחראי אישית, אלא עושי דברו. הוא הרי לא רוצה לשחוט את יעל דיין. אני גם חושבת שזה סקנדל לראות אותי בתור יונה, אחרי כל הפעילות שלי בכנסת למען נשים".
דיין הודתה שביקשה את תמיכתו של בן-אליעזר במירוץ אך לא נענתה. להערכתה, אנשיו של פואד לא שכחו שהתנגדה בקול לישיבתו בממשלה וחברה למצנע מייד כשהעלה את מועמדותו.
ח"כ צלי רשף אומר שהוא ער לניסיון להשמיט את שמו מרשימות מומלצים, אך למרות הכל משדר ביטחון עצמי רב. "במקומות שונים יש רשימות שמזוהות עם פואד ולא כוללות את רשימת האנשים שהזכרתם. אני נשען על סקרים שפורסמו בעתונות ולפיהם כל השלושה בפנים".
גם במטה ביילין לא מתרגשים. לדבריהם, על פי סקרים עדכניים מובטח מקומו של ביילין בין החמישה הראשונים ברשימה הארצית, ולכן הם מרשים לעצמם מידה של ביטול בכל הנוגע לגיבוש מחנות במפלגה. "ידוע שפואד מתחיל להקים את האופוזיציה התוך-מפלגתית למצנע ושם אומרים כל הזמן שמצנע שמאלן מדי".

המלצה של פואד - 30 אלף קולות

אלון ליאל, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר, המתמודד גם הוא על מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה, אומר שגם בקרב המתמודדים החדשים הבולטים ניכרת חלוקה למחנות.
"אני ואלי עמיר נחשבים ליונים", הוא אומר, ודני יתום ויצחק (בוז'י) הרצוג נחשבים לניצים, ועושה רושם שאותם פואד מנסה לקדם למקום גבוה ברשימה. כך הגעתי למסקנה שאם אני לא הולך להפגש עם פואד – אני גמור לגמרי ואין לי סיכוי להיכנס לכנסת. המלצה שלו יכולה להביא 30 אלף קולות. זה דבר שמכריע פריימריס".
מלישכת בן אליעזר נמסר בתגובה: "פואד לא עובד נגד איש, אבל הוא כן עובד בעד האנשים שהלכו איתו לאורך כל הדרך והוא חושב שהם חייבים להיות בנבחרת העבודה, כדי שלא ייוצג בה רק השמאל הרדיקלי".

רקע: 22 מתמודדים על 12 מקומות

המירוץ שיקבע מי יהיו חברי הכנסת של העבודה הגיע לישורת האחרונה, ועיקר המאבק כעת הוא על התברגות לרשימות המומלצים ול"דילים" שנרקמים. ההתמודדות קשה וצפופה: אחרי ניכוי השיריוּנים נותרו 12 מקומות ברשימה ועליהם נאבקים 22 מתמודדים.
על פי הסקרים, מקומו של דני יתום בעשיריה הראשונה מובטח, תודות לתמיכת בן-אליעזר. קרב מעניין נוסף, על מקום בעשיריה הראשונה והתואר הנכסף "האישה הראשונה של העבודה", ניטש בין יולי תמיר לדליה איציק. איציק ספגה במהלך המירוץ "אש" על הליכתה לממשלת אחדות, על אף שהרבתה להתבטא נגדה. תמיר חברה לעמרם מצנע בשיא המירוץ לראשות העבודה, ועושה רושם שצעד זה שחיזק את מעמדה.
ביום שני בשעה 10 בבוקר יפתחו הקלפיות ו-112 אלף מתפקדי העבודה ייקראו להצביע. ההערכה היא ששיעור ההצבעה יעמוד על כ-50 עד 60 אחוזים. הקלפיות ייסגרו ב-9 בערב. תוצאות הבחירות יחלו לזרום למטה הבחירות בבית ברל לאחר חצות ואם לא יהיו בעיות מיוחדות, יתפרסמו בבוקר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טופס הצבעה של העבודה
המלצה שלו שווה 30 אלף קולות. בן-אליעזר
צילום: רויטרס
מומלצים