שתף קטע נבחר

סופית: חד"ש ותע"ל מתאחדות; טיבי במקום ה-3

מועצת חד"ש אישרה ברוב גדול את ההסכם לאיחוד המפלגות בבחירות הקרובות לכנסת. ברכה: "זוהי שותפות אסטרטגית, שתחדד את המאבק המשותף ליהודים ולערבים נגד שלטון הדמים של הימין"

מועצת תנועת חד"ש אישרה אמש (ב') ברוב גדול את ההסכם לאיחוד עם תע"ל בראשות ח"כ אחמד טיבי. 70 אחוזים מחברי המועצה תמכו בהסכם, המקנה לטיבי את המקום השלישי ברשימה המשותפת.
בראש הרשימה המשותפת עומד ח"כ מוחמד ברכה, ואחריו ח"כ עיסאם מח'ול וח"כ טיבי. דוב חנין מחד"ש נדחק למקום הרביעי, ואחריו - תגריד שבייטה. טרם נקבע סופית אם אוסאמה סעדי, אף הוא מתע"ל, יוצב במקום השישי ברשימה.
עד למועד ההצבעה איים משבר פנימי בחד"ש על האיחוד, שאושר על-ידי הנהגת התנועה כבר בשבת. כמה חברים בכירים במפלגה הקומוניסטית (מק"י), הפלג הדומיננטי בחד"ש, ובהם המזכ"ל עיסאם מח'ול וחברת הכנסת תמר גוז'נסקי, הובילו קו המתנגד להסכם. בין המתנגדים היו שטענו כי האיחוד עם תע"ל, מפלגה ערבית לאומנית, יפגע באופי היהודי-ערבי של התנועה, ולכן מוטב לחד"ש לרוץ עצמאית. לעומתם, היו שתמכו באיחוד, אך העדיפו לראות את טיבי במקום הרביעי, אחרי חנין.

"השותפות היהודית-ערבית לא תיפגע"

סקרים שהוזמנו על-ידי שתי המפלגות מנבאים לרשימה המשותפת בין חמישה לשישה מנדטים. ח"כ טיבי הגדיר את האיחוד כ"החלטה היסטורית" בדבר "שותפות אסטרטגית". הוא ציין כי הוא מאמין בפעילות יהודית-ערבית משותפת, וכי גם ב-96', כאשר פרש ברגע האחרון ממערכת הבחירות, קרא לתומכיו להצביע עבור חד"ש.
גם ח"כ ברכה, יו"ר חד"ש, אמר כי זוהי "שותפות חשובה מאוד, שתחדד את המאבק היהודי-ערבי נגד שלטון הדמים של הימין". לדברי ברכה, שנחשב לאחד מאדריכלי ההסכם, אמר כי כעת יתאפשר למגזרים נוספים בציבור הערבי ליטול חלק במאבק. ברכה סבור כי בכוחן של המפלגות הערביות להשפיע על המפה הפוליטית שתתעצב לאחר הבחירות. "לא נהיה לוביסטים לעניינים נקודתיים הנוגעים למגזר. שאיפתנו היא לשותפות בהחלטות הגורליות של המדינה", אמר ברכה, שציין כי "אין שום סכנה לשותפות היהודית-ערבית בחד"ש, שתמשיך להיות העוגן האידיאולוגי של התנועה".

מסתמן: שלוש רשימות ערביות ייגשו לבחירות

בעקבות החלטת חד"ש אמש, נראה כי לבחירות הקרובות יתייצבו שלוש רשימות ערביות מרכזיות: חד"ש-תע"ל, רע"ם - שבמרכזה התנועה האיסלאמית, ובל"ד בראשות ח"כ עזמי בשארה. עדיין לא ברור אם יצליחו מאמציו של ח"כ האשם מחמיד, שהודח מרשימת רע"ם, לכונן רשימה נוספת יחד עם ח"כ תאופיק חטיב, שפרש אף הוא מרע"ם והקים מפלגה בשם "הרפורמה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
טיבי. שלישי ברשימה
צילום: גלי תיבון
אתר הכנסת
ברכה. בראש
אתר הכנסת
מומלצים