שתף קטע נבחר

נכשל המו"מ בין רע"מ לבין מפלגתו של ח"כ האשם מחמיד

הסיבה: ח"כ מחמיד דרש חלוקה שווה במפלגה בין רשימתו, התנועה האיסלמית והמפלגה הדמוקרטית הערבית. הוא צפוי לרוץ באופן עצמאי או עם מפלגת הרפורמה של תאופיק ח'טיב. בל"ד הגישה את רשימתה לכנסת

ערב סיום מועד הגשת הרשימות לכנסת התפוצץ אמש (ד') באום אל פאחם המו"מ בין נציגים של הרשימה הערבית המאוחדת (רע"ם), לבין מפלגתו של ח"כ האשם מחמיד, חזית האחדות הלאומית.
מחמיד, שפרש ערב הבחירות ב-99' מחד"ש, והקים את החזית, היה בכנסת האחרונה חלק מרשימת רע"ם, ממנה פרש רשמית לפני מספר ימים. במו"מ ביניהם דרש מחמיד חלוקה שווה בין שלושת מרכיבי הרשימה, התנועה האיסלמית, המפלגה הדמוקרטית הערבית ומפלגתו שלו. אולם ברע"ם, בעיקר בתנועה האיסלמית, סירבו לדרישה. התנועה האיסלמית חתמה על הסכם שותפות עם המפלגה הדמוקרטית הערבית, בראשות ח"כ טאלב א-סנע ועם המפלגה הלאומית הערבית, בראשות ח"כ מוחמד כנען. על פי הסכמים אלה, יעמוד בראש הרשימה ח"כ עבד אל-מאלכ דהאמשה, איש התנועה האיסלמית, מספר 2 יהיה א-סנע, מספר 3 - סלמאן אבו-אחמד, איש התנועה האיסלמית, מספר 4 - ח"כ כנען.
מחמיד דרש לעצמו את המקום השלישי, אולם משלא התקבלה דרישתו, פרש לפני מספר ימים מהסיעה בכנסת, והקים סיעה בשם "סיעת האחדות הלאומית".
אמש התכנסה הנהגת מפלגתו של מחמיד לדיון בכשלון המו"מ עם התנועה האיסלמית ועם רע"ם, והמגמה היא שהחזית תשתתף באופן עצמאי בבחירות, אולי תוך חבירה למפלגת הרפורמה שהקים ח"כ תאופיק ח'טיב, שפרש אף הוא מהתנועה האיסלמית, ומרע"ם.
ח"כ דהאמשה אישר בשיחה ל-ynet כי המו"מ נכשל, אך סירב לפרט את הסיבות לכישלון.
מלשכתו של מחמיד נמסר כי המו"מ נכשל לאחר שנדחתה בקשת המפלגה לשוויון בכוחות ובחלוקת המקומות בין שלושת מרכיבי הרשימה.

בל"ד: רשימה מגובשת

בעקבות זאת נראה כי את הציבור הערבי ייצגו ארבע רשימות: חד"ש-תע"ל, רע"ם, בל"ד, שהגישה אמש את רשימתה, והרשימה שיקים ח"כ מחמיד.
בבל"ד ציינו כי העובדה שהם היו הרשימה הערבית הראשונה להגיש את המועמדים לוועדת הבחירות, מעידה על גיבוש פנימי טוב יותר מהמפלגות המתחרות ועל מוכנות טובה יותר לקראת מערכת הבחירות. חמשת המועמדים הראשונים בבל"ד הם: עזמי בשארה, ד"ר ג'מאל זחאלקה במקום השני, וואסל טהא, לשעבר ראש מועצת כפר כנא, במקום השלישי, אפנאן אגבריה נמצאת במקום הרביעי וד"ר פתחי דקה, במקום החמישי.
במקום ה-18 ברשימה ממוקמת עו"ד לאה צמל. כמו כן, בהמשך הרשימה מספר אישים ידועים מחוגי השמאל: פרופ' אמנון רז וחיים הנגבי. את הרשימה סוגר במקום ה-120 ח"כ לשעבר, מוחמד מיעארי, לשעבר ראש הרשימה המתקדמת לשלום, שכיהנה שתי קדנציות בכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
נדחתה הדרישה לשוויון. ח"כ מחמיד
צילום גלי תיבון
מומלצים