שתף קטע נבחר

ארה"ב התנגדה לגינוי ישראל באו"ם

בכך הטילה וטו במועצת הביטחון על ההצעה הסורית לגנות את ישראל על הריגת שלושת עובדי האו"ם בשטחים. שגריר ארה"ב באו"ם: מדובר בהצעה חד צדדית.

ארה"ב השתמשה הלילה (שבת) בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון של האו"ם והצביעה נגד ההצעה של סוריה לגנות את ישראל על הריגת שלושת עובדי האו"ם בתקופה האחרונה ברצועת עזה ובגדה.
שגריר ארה"ב באו"ם, ג'ון נגרופונטה, הסביר כי מדובר בהצעה חד צדדית, שאינה מאוזנת ואינה תורמת לקידום תהליך השלום במזרח התיכון. לפני ההצבעה במועצת הביטחון אמר נגרופונטה כי "נראה שמטרת ההצעה היא להביע עמדה לגבי הכיבוש הישראלי, ולא דאגה לביטחונם של עובדי האו"ם".
12 חברות במועצת הביטחון הצביעו בעד ההצעה, בהן בריטניה, ושתי מדינות נמנעו - בולגריה וקמרון.
את ההצעה הגישה סוריה למועצת הביטחון של האו"ם לפני מספר ימים. סוריה דרשה לגנות את ישראל בגין "התנקשות בחייהם של שלושה עובדי אונר"א". בהצעה שהעביר השגריר הסורי באו"ם נטען כי ישראל הפרה את סעיף 4 באמנת ג'נבה, לפיו יש להגן על אזרחים בזמן מלחמה. בנוסח ההצעה נכתב גם: "אירועים המתרחשים בשטחי הרשות מראים כי הישראלים לא מאפשרים הגשת סיוע הומאניטרי לעם הפלסטיני".
עובד האו"ם הבריטי איאן הוק, שניהל את פעילותה של סוכנות אונר"א במחנה הפליטים בג'נין, נהרג מאש צה"ל ב-22 בנובמבר במהלך קרב יריות עם פלסטינים במחנה הפליטים בג'נין. שבוע לאחר מכן נורו למוות שני פלסטינים בעזה, גם הם עובדי אונר"א. מתחקיר האירוע בג'נין התברר שחייל צה"ל הוא שירה בהוק. על פי התחקיר, זיהה החייל את הוק כשהוא מגיח מאחורי פינת רחוב כשבידו טלפון נייד. החייל היורה דיווח בתחקיר כי חשב שמדובר בכלי נשק ולכן ירה לעברו.
שגריר סוריה באו"ם אמר בתגובה כי במהלך כל השבוע קיבל הצעות מחברות המועצה לשנות את הצעת ההחלטה, אך "ארה"ב ניסתה ממש להשוות בין הקורבן לשוחט".
השליח הפלסטיני, נאסר אל-קידווא, אמר למועצת הביטחון כי "ברור שארה"ב משוחדת לטובת ישראל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הצעה חד צדדית. שגריר ארה"ב נגרופונטה.
צילום: רויטרס
מומלצים