שתף קטע נבחר

תושבי גנים וכדים: "מפלגת הימין שבחרנו שכחה מאיתנו"

תושבי צפון השומרון הגיעו למפגש עם יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, שסייר באזור ושיתפו אותו בהרגשתם, שהם נזנחו על ידי הממשלה. מצנע הביע הזדהות ולא שכח לשלב את ה"אני מאמין" הפוליטי שלו: "אולי גם הליכוד מבין שהיישובים הללו אינם יכולים להתקיים"

"מפלגת הימין שבחרנו בה שכחה מאיתנו". כך אמרו היום (ד') תושבי היישובים גנים וכדים בצפון השומרון, ליו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, שהגיע לסיור במקום. על אף העובדה שעל פי הפרסומים בתקשורת, מועצת יש"ע ביקשה שלא לאפשר את ביקורו של מצנע במקום, התושבים ביקשו בכל זאת לפגוש בו כדי לומר את שעל ליבם. עבורם מהווים ביקורים אלו הזדמנות נדירה להשמיע את קולם ולומר שהאינתיפאדה גרמה להם להיות מנותקים מהמדינה ושאיש מחברי הממשלה אינו בא לשמוע את זעקתם.
מצנע ביקש לשדר השתתפות עם תחושות התסכול והאכזבה של התושבים אך ניצל את ההזדמנות כדי לסנן לדברים את ה'אני מאמין' שלו. "מה מיוחד פה?", שאל את התושבים ונענה על ידי אחת מהם: "גדלים כאן נרקיסים, יש פה טבע". מצנע מכוון לשלו: "מה עם השכנים?". ונענה: "מה לי ולשכנים? כשגרתי בחיפה, היה אכפת לי מהם?".
הפעם שאל מצנע ישירות: "אז איך פותרים את הבעיה, מה עושים עם השכנים?". לדברים מתפרץ תושב נוסף, נפתלי, שמספק למצנע את הסחורה: "שני היישובים האלה הם נטע זר ביש"ע, ואני מדבר בתור איש ימין".
הנאמר גורר תגובות סוערות שיישמעו במשך כל המפגש. חלק מהתושבים אמרו כי הם מוכנים לקבל את העובדה שבמידה שיהיה מו"מ, הם יאלצו לעזוב את היישוב תמורת פיצוי. אחרים אמרו שאם צריך לפנות אותם, מדוע שלא יפנו גם את שלומי וקרית שמונה, הנמצאות גם הן תחת איום מתמיד.
על אף חילוקי הדעות, התושבים הסכימו שהממשלה, שלדבריהם אינה מאפשרת להם תנאי חיים בסיסיים, זנחה אותם, "לחיות ביישוב שאין בו מים, אין שירותים המגיעים אלינו ובנוסף אנו לא מוכרים כיישובי קו עימות ולא זוכים להגנה המקסימלית?", אמר יו"ר ועד יישוב כדים, דוד מונסנגו. "עברנו מכאן לפני מספר חודשים. אי אפשר לחיות ביישוב שאין בו ביטחון", אמר התושב לשעבר רוני עמר, שעבר ליישוב גן הנר.
מצנע הקשיב לדברים והשתדל לענות בשפה הקרובה ללב התושבים. "אני ישראלי ביטחוניסט פטריוט", אמר, "אני מתחבר לכאב, תפקידה של כל ממשלה לדאוג לכל אזרח ישראלי", והוסיף, "אולי גם הליכוד מבין שהיישובים הללו אינם יכולים להתקיים. הגיע הזמן שיהיה להם את האומץ לומר את האמת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
הזדהה. מצנע
צילום: חיים זיו
מומלצים