שתף קטע נבחר

קמפיין העבודה: עם ליכוד לא קונים במכולת

התשדירים הטלוויזיונים הראשונים הוצגו בפני בכירי המפלגה. היעד העיקרי: להציג את עברו הביטחוני של מצנע. גם רבין "גויס" למשימה. בהמשך מבטיחים "לסגור חשבון" עם שינוי

ארבעת תשדירי הבחירות הראשונים של מפלגת העבודה, שישודרו החל ב-7 בחודש, הוצגו היום לראשונה בפני חברי המפלגה. כ-30 מבכיריה הצטופפו בחדר קטן באולפני "ברודקאסט" בתל אביב, בהם נערכו התשדירים.
הסיסמה שתוביל את התשדירים היא "מאמינים בך, מצנע, כי רק אתה יכול" - סלוגן שמחליף רעיונות קודמים להובלת הקמפיין, כמו "רק מצנע יכול, הליכוד לא" ו"מצנע יביא פוליטיקה ישרה".
ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל, "גוייס" לקמפיין הבחירות: באחד התשדירים הוא נראה כשהוא מדבר על מצנע, אלוף פיקוד המרכז במהלך האינתיפאדה הראשונה. קולו של רבין נשמע ברקע, כשהוא משבח את מצנע על התמודדותו עם ההתקוממות הפלסטינית. על המסך מוקרנות תמונות של מצנע במדים. התשדיר נועד בעיקר לאפשר לצופים להתוודע לעברו הצבאי-ביטחוני של המועמד, לאחר סקרים שהראו כי הציבור אינו מודע לו.
בתשדיר אחר נראה מצנע בסיטואציות שונות במהלך יום עבודה בכנסת - משוחח בטלפון, נואם וחותם על מסמכים, כשברקע צלמים ואנשי תקשורת. אלא שכל הדמויות בתשדיר, למעט מצנע, הם שחקנים. התשדיר נעשה בהשראת סדרת הדרמה האמריקנית "הבית הלבן". בסיומו, ישוב אל שולחן העבודה שלו, מרים מצנע את ראשו, מישיר מבט למצלמה ומצליח לסחוט מעצמו חיוך קטן.
בתשדירים משולב קטע בו נראה מצנע נואם בפני קהל צעיר של תלמידים, כאשר הוא מצהיר באוזניהם כי "עזה אינה פרס", מבטיח "להיפטר ממנה" - וזוכה לתשואות. לצדו של מצנע מופיעים בתשדירים בכירי המפלגה האחרים, לאחר שהוחלט שלא לבסס את הקמפיין על מצנע לבדו.
התשדיר הרביעי, שהוא היחיד בו קיימת התייחסות לליכוד, עוסק בפן הכלכלי. בכל פעם שעלתה ממשלת ליכוד לשלטון, נטען בתשדיר, המצב הכלכלי החמיר, ואילו בפעמים בהם הרכיבה העבודה את הממשלה שררו בארץ פריחה ושגשוג כלכליים. "עם הפתק של מח"ל לא ניתן לקנות במכולת", מרעים הקריין.

"נסגור חשבון עם לפיד השוביניסט"

עם סיום הקרנת התשדירים עלו האורות בחדר, ומלמולי שביעות רצון נשמעו בקרב הנוכחים. "זה טוב מאוד", אמרו חברי הכנסת מתן וילנאי ואופיר פינס, וכך סברו גם שאר חברי המפלגה, שנדמה שהסכימו מראש למעט בדברים ולהסכים על יעילותם של התשדירים. "הקמפיין הוא קמפיין חיובי", אמר ח"כ אפרים סנה כשיצא מהאולם. "אבל יגיעו גם תשדירים תוקפניים יותר". וילנאי הוסיף כי בהמשך "נסגור חשבון גם עם שינוי", וכשנשאל על הופעתו באחד התשדירים, הופתע ואמר: "ראו אותי שם בכלל?".
ח"כ יולי תמיר סברה כי התשדירים "יפים ומקצועיים", אך הוסיפה: "חסרו לי תשדירים בעלי אופי תיעודי-חדשותי, שיגעו בתופעות כמו עוני ומצוקה חברתית - תוצאה של שלטון הליכוד. התשדירים לא חריפים מאוד, וגם ככה קשה היום לזעזע אנשים, כי סף החריפות שלהם גבוה ממילא. אני מניחה שעם עדויות אמיתיות יהיה קל יותר לצופים להזדהות". תמיר ציינה כי עלה רעיון להתנגח בטומי לפיד, יו"ר שינוי, על "אמירות שוביניסטיות" שביטא בעבר.
ח"כ בנימין בן אליעזר התייחס לשילובם של שאר בכירי העבודה בתשדיר, ואמר "המפלגה היא הבית שלנו, ואני מאמין שיש לנו מה להציע. מבחינתי, גם אהוד ברק יכול להשתתף בתשדירים ולהביא אותנו לניצחון בבחירות. אני קורא לכל מי שאי פעם היה במפלגת העבודה, לקחת חלק בקמפיין ולעזור".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
מצנע. יופיע עם שחקנים
צילום: חיים זיו
צילום דודו פריד
וילנאי. "ראו גם אותי?"
צילום דודו פריד
מומלצים