שתף קטע נבחר

שרון לא החזיר כספים שהותרמו באופן לא חוקי

במסגרת חקירת העמותות של שרון קבע מבקר המדינה כי כספים שגייס ראש הממשלה לחברת "שלום עם ירושלים" לא הותרמו כחוק. אבל בניגוד לחברת "אננקס", ולמרות אזהרה של המבקר, כמיליון שקל מכספי החברה נשארו בבנק ולא הוחזרו לתורמים. לשכת שרון: ראש הממשלה השיב על העניין למבקר ולמשטרה

ראש הממשלה אריאל שרון לא החזיר לתורמים כמיליון שקל שמבקר המדינה קבע כי נאספו באופן בלתי-חוקי. הכסף הועבר מחשבון לחשבון לבקשת בנו של ראש הממשלה, עומרי שרון. כך פורסם הבוקר (יום ד') ב"ידיעות אחרונות".
לפני הבחירות האחרונות הקימו מקורביו של שרון חברה בשם "שלום עם ירושלים". מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, חקר את פעילותה של חברה זו. שרון הודה בפני המבקר כי הוא עצמו גייס את הכספים לחברה וטען שהתכוון להשתמש בכספים שגייס למקרה שיהיה צורך לנהל מאבק פוליטי נגד החלטה על חלוקת ירושלים.
המבקר דחה את הטענה הזו. בדו"ח הביקורת שפרסם הוא כתב: "אדם המוביל מערכה פוליטית, או הנוטל בה חלק, אינו יכול לקחת חלק בפעילות חוץ-מפלגתית לכאורה שלא תחת כללי המימון. רק משום שבכספים לא נעשה שימוש, רואה אני לא לייחס במקרה זה את הכספים כתרומה לליכוד, ואסתפק הפעם באזהרה כי פעילות זו אסורה".
אולם למרות אזהרות המבקר נשארו מיליון השקלים בחשבונה של חברת "שלום עם ירושלים", שנוהל בסניף בנק אוצר החייל בתל-השומר. זאת בניגוד ל-4.7 מיליון שקל שהחזיר שרון לחברת "אננקס", לאחר שהושגו גם כן באופן לא חוקי. בין התורמים לחברת "שלום עם ירושלים" אנשי העסקים משולם ריקליס וסמי שמעון, הנחשבים מקורבים לשרון.
עוד נודע כי הכסף לא נשאר בחשבון בבנק אוצר החייל. באוגוסט 2001, זמן קצר לפני חקירתו של אריאל שרון אצל מבקר המדינה בעניין חברות הקש, הורה עומרי שרון לעורך הדין גיורא אלדן, שהוא בעל מניות בחברה, להעביר את מיליון השקלים מחשבונה של "שלום עם ירושלים" בסניף בנק אוצר החייל בתל-השומר לחשבון בנק בסניף בנק לאומי בתל-אביב. החשבון בבנק לאומי רשום אף הוא על שמה של חברת "שלום עם ירושלים".
עו"ד אלדן אישר כי הכספים הועברו מחשבון לחשבון לבקשת מקורבי שרון. הוא אף אישר כי הכסף לא הוחזר לתורמים. מקורבי שרון, שפעלו להקמת החברה, אמרו כי לא השיבו את הכסף לתורמים משום שהנושא "נמצא עדיין בחקירת משטרה". יצויין כי 4.7 מיליון השקלים שהוחזרו לחברת "אננקס" הועברו בעיצומה של חקירת המשטרה.
ממשרד ראש הממשלה נמסר: נושא החברה "שלום עם ירושלים" נדון בדו"ח המבקר. ראש הממשלה השיב למבקר ואף בחקירת משטרה תשובה מפורטת על כל מה שהיה ידוע לו בנושא זה.
ממשרד מבקר המדינה נמסר כי מבקר המדינה הסתפק באזהרה ובקביעה כי פעילות כמו זו של "שלום עם ירושלים" היא אסורה. הסנקציה המקסימלית, על פי חוק מימון מפלגות, היא תשלום כפול לאוצר המדינה על ידי הסיעה המקבלת תרומה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. במסיבת העיתונאים
צילום: רויטרס
מומלצים