שתף קטע נבחר

בג"ץ אסר בצו ביניים לשתף השב"כ בחקירת ההדלפה

שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על החלטת היועץ המשפט לממשלה לשתף איש שב"כ בחקירת הדלפת משרד המשפטים בפרשת שרון-סיריל קרן. השופטת דורנר: "העניין מעורר בעיות נורמטיביות קשות"

בג"ץ הוציא הבוקר (ד') צו ביניים האוסר על איש שב"כ להשתתף בצוות החקירה שהוקם בעקבות הדלפת מסמך משרד המשפטים בפרשת סיריל קרן. השופטת דליה דורנר מתחה ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין.
לאחר הפרסום בעיתון "הארץ" על הדלפת מסמך לחיקור דין של משרד המשפטים על סיריל קרן ואריאל שרון ובניו, החליט רובינשטיין על הקמת צוות חקירה לבדיקת המדליף, בו יישבו נציגים מהפרקליטות, המשטרה וגם איש שב"כ.
הצוות החל את עבודתו ביום א', ואמור להגיש את מסקנותיו בעוד כשבוע. בעקבות העובדה שיושב בצוות החקירה איש שב"כ, עתר לבג"ץ בעניין עו"ד איתן פלג, בטענה כי הדבר הוא בלתי חוקי, וכי השב"כ לא מוסמך לדון בעניינים אלה, אלא רק בעניינים שקשורים לביטחון המדינה.
בתשובה שניתנה לבג"ץ טען נציג המדינה, עו"ד ענר הלמן, כי "מטרת מינויו של עובד השב"כ לצוות החקירה המיוחד הייתה משתי סיבות: האחת – רובינשטיין ביקש למנות לצוות אנשים בכירים, בעלי ניסיון בתחום הפלילי, ובעיקר בתחום החקירה, וזאת כדי להבטיח ככל הניתן שהחקירה תסתיים בהקדם האפשרי".
הסיבה השנייה לדבריו היא "כדי לוודא שבצוות החקירה יהיה חבר גם עובד מדינה בעל ניסיון בתחום החקירות, שאינו נמנה עם אחד מאותם גופים שאנשים מקרבם אמורים להיחקר, וזאת כדי למנוע לזות שפתיים, וכדי להבטיח את אמון הציבור בטוהר החקירה שתבוצע". עוד טוענת המדינה כי עובד השב"כ אינו משמש כנציג של השב"כ בצוות.

דורנר: בעיות נורמטיביות

אולם בפתח הדיון הבוקר מתחה השופטת דורנר ביקורת על המדינה ואמרה: "אנחנו בטוחים בכוונותיו של היועץ המשפטי לממשלה, אבל העניין מעורר בעיות נורמטיביות קשות. אין לנו ספק לגבי כוונותיו, אך יש פה בעיות קשות".
השופטים, דורנר, יצחק אנגלרד ואשר גרוניס, החליטו להוציא צו ביניים עד להחלטה בעניין. בנוסף הם הוציאו צו על תנאי המורה למדינה לנמק תוך שבוע את הטענות שעלו בעתירה. בסוף הדיון אמרה השופטת דורנר: "היה טוב אם העניין היה נגמר ברמה הזאת".
בעקבות ההחלטה אמר עו"ד פלג: "בית המשפט נתן החלטה פורמלית, שאוסרת על נציג השב"כ להשתתף בחקירה. אבל מעבר להחלטה הפורמלית, בית המשפט אמר כי הוא מצפה שהמדינה לא תביא את בית המשפט לפסק דין משום שהמקרה מעורר שאלות קשות. אני מצר על כך שאותן שאלות לא נצפו מראש על ידי המדינה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
נגד החלטת רובינשטיין
צילום: גלי תיבון
צילום: זום 77
השופטת דורנר. "בעיות נורמטיביות"
צילום: זום 77
מומלצים