שתף קטע נבחר

בעבודה מודים: אנו מתחילים לאבד תקווה

בכירים במפלגה טוענים: הצהרת מצנע נגד אחדות "היא מהלך מטומטם, שנעשה בצורה מגושמת". ויצמן שירי: "אני מאמין שפרס, סנה, וילנאי ופואד רוצים להיות בממשלת אחדות". בליכוד מחככים ידיים: "העגלה של מפלגת העבודה תקועה בבוץ". שרון: נחזיק בתיק הפנים

דאגה גדולה בעבודה בעקבות מצבה בסקרים ובשטח: בסקר מינה צמח ומכון "דחף" הבוקר (יום ה') מתחזק הליכוד ל-34 מנדטים, בעוד העבודה נותרת עם 20, כמו בסקרים קודמים. בעקבות כך, במפלגה מתחילות לצוץ האשמות נגד היו"ר עמרם מצנע ונגד הצהרתו כי לא יילך לממשלה בהנהגת אריאל שרון.
לראשונה מזה תקופה ארוכה מודה גורם בכיר במטה האסטרטגי, כי אפילו מצנע מתחיל לפקפק באפשרות כי ירכיב את הממשלה הקרובה. "הסקרים מאוד לא מחמיאים, ולמעשה, מאוד קשים", הוא אומר ל-ynet. "מצנע ימשיך לעבוד עד הרגע האחרון, יגביר את הסיורים, אבל המצב לא פשוט. גם מצב רוחו לא משתפר כשהוא רואה את הסקרים".
גורמים בכירים במפלגה טוענים כי ההצהרות נגד ממשלת האחדות היו מוטעות. "מדובר במהלך מטומטם, שנעשה בצורה מגושמת", אמרו הגורמים הבכירים ומתחו ביקורת נוקבת על ההחלטה של מצנע: "קשה להבין כיצד מאמינים במפלגה כי הודעה כזו, בעיתוי כזה, יכולה להשפיעה בצורה חיובית על הציבור. האם מישהו במפלגה חושב שהציבור עד כדי כך מטומטם? לבוא לציבור ולומר לו, 13 יום לפני הבחירות, שאנחנו מתנגדים לממשלת אחדות, זה משהו שייתפס כצעד מהפכני? זה תרגיל טקטי די מטופש שהשפיע בצורה שלילית על הציבור".
חבר הכנסת ויצמן שירי אומר ל-ynet, כי "לא כולם מתלהבים במפלגה מהעניין. ישנם כמה חברים בעבודה, שמציבים את העניינים שלהם בראש. אני צעיר, אבל חלק גדול מההנהגה כולל אנשים מבוגרים שאין להם תוכניות לזמן ארוך. אני מאמין שבתוך תוכו, גם פרס רוצה אחדות. כך גם סנה, וילנאי וגם פואד, שרוצים להיות בממשלת אחדות. אבל היות והמצב בסקרים לא טוב, וכדי שלא תהיה סיבה למצנע סיבה לומר שהפרענו, הלכנו על זה".
שירי אומר כי בשיחה שניהל עם מצנע לפני ההודעה הודיע לו כי יתמוך פומבית במהלך, אולם הבהיר לו כי מי שלוקח החלטות, צריך לקחת אחריות לאחר מכן. "ברק ניצח ב-99' והפסיד ב-2001", רומז שירי. "מיד לאחר מכן הוא לקח אחריות".
דברים אלה מצטרפים לאלה שאמר אתמול אפרים סנה, שיצא נגד המהלך של מצנע. לעומת זאת אמר אמש שמעון פרס כי אין להצטרף לממשלה קיצונית. "מה יש לנו לחפש בממשלה עם האיחוד הלאומי, אפי איתם וש"ס?", אמר.

שרון: נחזיק גם בתיק הפנים

בליכוד מרוצים בעקבות הסקרים: השיפור במצב הרוח בא לידי ביטוי גם בהבטחת ראש הממשלה שתיק הפנים יהיה הפעם בידי הליכוד.
שרון אמר אמש בכינוס ראשי רשויות מהליכוד במעונו בירושלים: "כפי שהבטחתי, משרד החינוך יהיה בידינו, כך יהיה גם עם משרד הפנים". כמה מן המשתתפים בכינוס אמרו ל-ynet ששרון ניסה להבהיר שהדבר תלוי גם בכך שהליכוד יזכה למספר מנדטים גבוה. הדבר אמור היה לשמש תמריץ לפעולה לראשי העיר של הליכוד, שמשמשים גם ראשי המטות המוניציפלים של ראש הממשלה בעריהם. "רבים מראשי הערים", סיפר אחד מהם, "מאוד לא מרוצים מהעובדה שהתיק הזה הוחזק בידי ש"ס".
שרון שידר במפגש מצב רוח מרומם. "אני מקווה שאחרי הבחירות המוניציפליות יהיה יותר צפוף פה", אמר. ראש מטה הבחירות אהוד אולמרט השיב, ש"לשם כך יהיה צריך להגדיל את מעון ראש הממשלה".
במטה ראש הממשלה אומרים כי הודעתו של עמרם מצנע כי לא ילך בשום אופן לממשלת אחדות עם הליכוד, רק פגעה בו. "המהלך של מפלגת העבודה נכשל" אומרים במטה הליכוד וטוענים כי הוא אף הגדיל את מספר המנדטים של הליכוד. אייל ארד, אסטרטג במטה רה"מ, אמר כי "המהלך של מצנע, שעליו מפלגת העבודה שמה את כל הונה, לא עובד. עגלת מפלגת העבודה תקועה עמוק בבוץ".
"אחת ממצוות השעה היא אחדות", אמר אמש ראש הממשלה שרון, "האחדות פורקה משיקולים פוליטיים. לא בגלל מחלוקות. אחרי הבחירות נתייצב שוב מול אותן בעיות. כולנו באותה סירה, והציבור סולד מהפירוד. אחרי הבחירות אעשה כל מאמץ שתתאפשר ממשלת אחדות".
אחד מראשי העיר אמר ל-ynet: "היתה סוף סוף אוירה טובה בהשוואה לשבועות האחרונים. ודאי שנושמים לרווחה. אין ספק שהמוטיבציה לפעולה גדלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
"מצב רוחו לא משתפר". מצנע
צילום: חיים זיו
צילום: רויטרס
גם תיק הפנים? שרון
צילום: רויטרס
מומלצים