שתף קטע נבחר

15 מאסרי עולם למשלחי המחבלים למסעדת "סבארו"

בפיגוע באוגוסט 2001 נהרגו 15 בני אדם. אחד המשלחים אמר במהלך המשפט כי הוא מצטער שלא הצליח להרוג רבים נוספים. השופטים קראו בגזר הדין שלא לשקול לשחרר את השניים מבית הכלא

בית הדין הצבאי בבית-אל גזר היום (ה') 15 מאסרי עולם מצטברים ו-35 שנות מאסר נוספות על בילאל ברגותי ומוחמד דרלאס, אנשי החמאס ששילחו את המחבל המתאבד למסעדת "סבארו" בירושלים.
בפיגוע, שאירע ב-9 באוגוסט 2001, נהרגו 15 בני אדם, בהם 5 מבני משפחת סחיווסחורדר, ונפצעו 127 אחרים. ברגותי אמר במהלך משפטו כי הוא מצטער על שלא הצליח להרוג רבים נוספים.
באופן חריג, הוסיפו שניים מהשופטים בגזרי הדין קריאה ל"רשויות המוסמכות", שלא לשחרר את שני הנאשמים גם "אם יבוא זמן ומקום...בו תשקולנה את שיחרורו של הנאשם, ייזכרו אז מעשי הנאשם, ייעלה לפניהן גזר דיננו, וישמע קולנו לא להפעיל את סמכותן ולעשות כן". השופט השלישי הסתפק בהטלת עונשי המאסר הכבדים.
הנאשם הבכיר יותר, בילאל ברגותי, שאף גייס את דרלאס לזרוע הצבאית של חמאס, עיז א-דין אל קסאם, הצטרף לאגודת הסטודנטים של חמאס, "כותלא אל איסלאמיה", ובשנת 1997 התגייס לזרוע הצבאית. בסוף שנת 2000 גייס ברגותי את דרלאס, והחזיק בחומרי נפץ ואקדח. על פי התביעה, השניים הטמינו פחית משקה ממולכדת בסופרמרקט "קו-אופ" בירושלים, אשר התפוצצה וגרמה לנזק ברכוש.
ברגותי גייס בחודש מרס 2001 סטודנט פלסטיני וקישר אותו לפעיל חמאס אחר. בסופו של דבר התפוצץ אותו סטודנט ב-27 במרס 2001 בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים וגרם לפציעתם של 30 בני אדם.
דרלאס גייס ברמאללה סטודנטית מאוניברסיטת ביר זית אשר ביצעה בשליחותו כמה פיגועים, ואף הובילה את המתאבד למסעדת "סבארו" בירושלים, כשהוא נושא את מטען החבלה בתוך נרתיק גיטרה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
הפיגוע בסבארו
צילום ערוץ 1
מומלצים