שתף קטע נבחר

בעבודה תהו: מה רצה שרון ממצנע

במטה העבודה הכינו אינספור תרחישים למה שעשוי לקרות היום בבוקר בלשכת רה"מ. לכל הם ציפו, אולם שרון לא הבטיח הבטחות, לא חשף ערוצי מו"מ חשאיים ואפילו לא ניסה לצייר את העבודה כ"מנותקת"

שעה וחצי ישבו הבוקר ראש הממשלה, אריאל שרון, ויושב ראש מפלגת העבודה, עמרם מצנע, בלשכתו של שרון וניהלו שיח חירשים. האווירה היתה מכובדת, על זה אף אחד לא מתלונן. שרון, ואת זה כבר כולם יודעים, הוא איש שיחה נעים ומארח למופת. אבל דיאלוג אמיתי לא היה שם.
כשיצא מצנע מהלשכה, נשמו יועציו לרווחה. לכל הם ציפו, רק לא למצב המוזר, והקל להסברה בתקשורת מבחינתם, שנוצר. שרון, בניגוד לציפיות, לא עשה בפגישה האינטימית שום צעד שיחשק או ישפיל את מפלגת העבודה. הוא לא הבטיח הבטחות, לא חשף ערוצי משא ומתן חשאיים עם הפלסטינים, לא גילה דו"חות מודיעין חמורים וסודיים ואפילו לא התחייב לצאת מעזה בשנים הקרובות. ראש הממשלה לא אמר שום דבר שעשוי היה לגרום למפלגת העבודה להצטייר בציבור כמנותקת, כמכשילת ממשלת אחדות סידרתית. אפילו "ספין" תקשורתי לרעת העבודה לא יצא משם.
ההפתעה במטה האסטרטגי של העבודה היתה אמיתית. במשך שעות רבות בהם שהו אמש בירושלים, הכינו אינספור תרחישים למה שעשוי לקרות היום בבוקר בלשכתו של ראש הממשלה. הם התכוננו לכל. אפילו למצב שבו שרון ירמוז, ולו בכמה מילים, כי הוא מתכוון לשנות את תוכניותיו המדיניות, הכלכליות או החברתיות.
נקודת הפתיחה בדיוני ההכנה לפגישה היתה כי שרון ויועציו ינסו לחשק את מפלגת העבודה באמצעות הבטחות, וינסו להציג אותה לאחר מכן כאחראית לאי הקמתה של ממשלת האחדות, לאי מניעת הקריסה הכלכלית הצפויה לישראל ולמה לא. אבל זה לא קרה, ובמפלגת העבודה שוברים הערב את הראש בניסיון להבין איפה מסתתר המילכוד שהכינו להם אנשיו של שרון. הם מנסים לפענח את המסר החבוי במילים המאוד ברורות שהטיח שרון במצנע: "נצרים חשובה כמו תל אביב, חברון היא לב הקשר שלנו עם אבות אבותינו, יש לי הסתייגויות לגבי תוכנית בוש וגם הקווארטט לא משהו". מילים מוכרות, שיכולות לעשות הכל, חוץ מלקרב את מפלגת העבודה אל פתח ממשלת האחדות.
בכירים בעבודה אמרו הערב כי המסר הברור ביותר מהשיחה שקיים מצנע הבוקר עם ראש הממשלה הוא אחד: שרון לא באמת רוצה אחדות. הוא משחק בציבור, במפלגת העבודה, בעיתונאים - בכולם. "הכל כרגיל. שרון מוליך את כולם שולל", אומרים הבכירים. אלא שלמרות ההצהרות, לא מעט אנשים ממשיכים הערב לשבור את הראש - מה רצה שרון להשיג ממפלגת העבודה?לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אטילה שומפלבי
מצנע. היועצים הופתעו
צילום: אטילה שומפלבי
צילום: רויטרס
שרון. "נצרים חשובה"
צילום: רויטרס
מומלצים