שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: יכולת העמידה של החברה הישראלית מוגבלת

פרסום ראשון: "מטרידה אותי יכולת העמידה של החברה הישראלית", אמר הרמטכ"ל בפורום סגור מול אנשי חינוך, והגדיר אותה "יכולת עמידה מוגבלת". הדברים, שנודעו ל-ynet, מהווים סטייה מהקו הרשמי של רב אלוף יעלון בהרצאותיו הפומביות. דובר צה"ל: "הרמטכ"ל אמר בכנס כי הוא בטוח ביכולת ההרתעה של צה"ל וציין כי יכולת זאת חשובה לא פחות מחוסנה של האוכלוסייה"

הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, נוהג בהופעותיו הציבוריות לשבח את כושר העמידה והאיתנות של החברה הישראלית, בעיקר בשדה המערכה הנרחב מול הפלסטינים. אבל את דעתו האמיתית, המחמיאה פחות, הוא סיפר אתמול (יום ב') בכנס סגור, בהופעה בפני אנשי חינוך בכנס השנתי של רשת "אורט" בירושלים.
ל-ynet נודע כי יעלון אמר במהלך דבריו לנוכחים: "במרכיבי החוסן הלאומי של מדינת ישראל, מטרידה אותי יכולת העמידה של החברה הישראלית - לא של הצבא. כי זו יכולת מוגבלת ולכן מושכת אש. בשאלה זו, יש לא מעט חלק לחינוך".
חלק מהנוכחים הופתעו למשמע הדברים, החורגים מהקו המקובל. רב אלוף יעלון נוהג להופיע לעיתים קרובות בפני ציבורים שונים: בני נוער, אנשי עסקים ותעשיינים ורבנים, מתוך הכרה בחשיבות יחסי צה"ל והחברה הישראלית. יעלון אף ריכז בעבר, בהיותו סגן רמטכ"ל, את נושא "צבא-חברה" ואת פורום המילואים.
במרבית הופעותיו, הפתוחות לתקשורת, נוהג יעלון להציג בביטול את תיאוריית "קורי העכביש", המיוחסת למזכ"ל החיזבאללה, שיח חסן נסראללה: לפי התיאוריה הזו, ישראל נראית חזקה מבחוץ, כמעצמה צבאית וטכנולוגית, אבל מי ששולח יד ומנסה לגעת בה מגלה שהיא, כמו קורי העכביש, נפרמת, בגלל כושר עמידה לקוי של חברת-שפע, שאיננה מסוגלת לשאת אבדות.
בעיני יעלון, אימצו הפלסטינים את התיאוריה הזו לאחר נסיגת צה"ל מלבנון, וההחלטה לפתוח בעימות מזוין נגד ישראל התבססה לא מעט על האמונה בתיאוריה. אלא שהמציאות הוכיחה, נוהג יעלון לומר, כי החברה הישראלית איתנה ובעלת כושר עמידה רב.
באמירתו בפורום הסגור, כאמור, חרג יעלון מעמדתו הקבועה והטיל ספק בכושר העמידה של החברה האזרחית בישראל. הרמטכ"ל הוסיף והעריך כי בשבועות האחרונים מתגברת הפעולה של הפלסטינים לעבר הפסקת-אש והם קוראים תיגר על יאסר ערפאת. לדבריו, "הפלסטינים חוששים שהמלחמה בעיראק תיצור רעידת אדמה אזורית והם כבר חושבים מה יהיה אחרי המלחמה".

תגובת דובר צה"ל

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "הרמטכ"ל אמר בכנס כי הוא בטוח ביכולת ההרתעה של צה"ל וציין כי יכולת זאת חשובה לא פחות מחוסנה של האוכלוסייה. החוסן הלאומי הוא אחד המרכיבים החשובים ביכולת להתמודד עם הבעיות הביטחוניות והמדיניות הניצבות לפנינו כיום. לדבריו, ההשקעה בחינוך הדור החדש צריכה להישען על החינוך לערכים כמו אהבת הארץ ואהבת הזולת ועל טכנולוגיה ותשתית חינוכית מתקדמת".
בצה"ל נמנעו מלהתייחס לדברים שצוטטו בשם הרמטכ"ל בעניין פיחות שחל בחוסן הלאומי של החברה בישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
יעלון. מוטרד מהחברה
צילום: סבסטיאן שיינר
"בניגוד לחברה, יכולת העמידה של הצבא לא מטרידה"
צילום: רויטרס
מומלצים