שתף קטע נבחר

תאונת אימונים: 24 חיילים נפגעו מפצצת אר.פי.ג'י

שלושה מהפצועים במצב קשה. הלילה חל שיפור במצבו של אחד מהם. מתחקיר ראשוני עולה כי סמל מחלקה הדגים לחייליו כיצד להתקין פצצת אר.פי.ג'י בתוך מבנה מקורה. במהלך ההדגמה שוגרה הפצצה מתוך המטול והתפוצצה בתוך המבנה. אלוף פיקוד צפון מינה ועדה לחקירת התאונה

24 חיילים מחטיבת גולני נפצעו אתמול מפיצוץ פצצת אר.פי.ג'י במהלך שיעור נשק באימון ברמת הגולן. שניים מהפצועים נפגעו באורח קשה מאוד, פצוע אחד במצב קשה, ארבעה באורח בינוני, תשעה פצועים קל והאחרים פצועי הלם. הפצועים פונו במסוקים של חיל האוויר לבתי החולים "רמב"ם" בחיפה, "זיו" בצפת ו"שיבא" בתל השומר.
הבוקר (יום ו') נותרו בבתי החולים 13 מפצועי התקרית. בבית החולים "רמב"ם" בחיפה מאושפזים שבעה חיילים, בהם אחד במצב קשה מאוד, אחר במצב קשה וחמישה בינוני. כולם סובלים מפגיעות רסיסים. בבית החולים "זיו" בצפת נותרו שישה פצועים במצב קל.

הסמל העביר שיעור נשק - והמטול הופעל

התאונה אירעה לאחר שסמל המחלקה הדגים לחייליו כיצד להתקין פצצת אר.פי.ג'י על גבי מטול ולהכינה לשיגור וזאת בתוך מבנה מקורה, המשמש ככיתת לימוד. במהלך ההדגמה שלף סמל המחלקה, שבעבר היה בעצמו מפעיל אר.פי.ג'י, פצצה ומוט חומר נפץ מתוך מנשא, טען את הפצצה במטול, הניח את המטול על כתפו ולחץ על ההדק. רשף האש והעשן שנפלט מצידו האחורי של המטול שרף את כל חלל המבנה וגרם אף הוא לפציעה של חלק מהחיילים. חלקם נפגעו מן הפצצה עצמה וחיילים אחרים נפגעו מן הרשף הגדול שנפלט מחלקו האחורי של המטול.
"הפצצה שוגרה בתוך מבנה מקורה ויצרה בתוכו כדור אש", הסביר קצין בכיר המכיר את פרטי האירוע. "כדי להבין כמה האר.פי.ג'י מסוכן אפשר רק לציין שכאשר יורים אר.פי.ג'י באימונים אסור לעמוד מאחורי היורה במרחק של כ-90 מטרים וגם לא בצידי היורה במשפך בטיחות ברדיוס של 60 מטר. כל הרשף השתחרר בתוך המבנה ופגע בחיילים שהיו מאחורי המטול. גם הפצצה התפוצצה בתוך המבנה והמטען החלול, שאמור לשרוף טנק מבפנים, התפוצץ בתוכו", אמר הקצין.
בצה"ל הגדירו אתמול את תאונת הנשק כ"טימטום" של מפקד צעיר שלצערם הרב של חייליו לא הבין שהוראות בטיחות נכתבות בדם. מפקד בכיר בפיקוד הצפון אמר הערב ל-ynet כי מדובר ב"סמל מחלקה רציני, שלחם עם חטיבת גולני בכל גזרות הלחימה בשטחים, וכי מדובר במקרה נדיר, שלא היה כדוגמתו שנים רבות". לדבריו, גם מפקדי הגדוד בהווה ובעבר הינם קפדנים מיוחד ולא מדובר בריפיון משמעותי בכלל היחידה. לדברי המפקד הבכיר, בצה"ל בודקים האם היו ברשות הכוח פצצות תירגול, או שמא בשל היעדר הפצצות התירגול, החליט הסמל להשתמש בפצצה חיה.

הפצועים היו פזורים על הארץ

בתאונה נפגעו, כאמור, 24 חיילים מהמחלקה ששהו במקום. סגן מנהל בית החולים "רמב"ם" בחיפה, ד"ר צבי בן ישי, מסר כי לבית החולים הגיעו שבעה חיילים פצועים, מתוכם שניים במצב קשה מאוד, אחד קשה, וארבעה במצב בינוני. כולם נפגעו מרסיסים בחלקים שונים בגופם, חלקם בגפיים וחלקם באיברים פנימיים. עוד נמסר מבית החולים כי כל החיילים זקוקים לניתוח. לבית החולים "זיו" בצפת פונו שישה מפצועי התקרית, כולם במצב קל.
שמעון אבוטבול, הפרמדיק הראשון שהגיע לפנות את הפצועים, סיפר כי "במקום עמד ריח חריף של עשן ופצועים היו על הארץ. מיהרנו לפנות את הפצועים למנחת הקרוב". בשל תנאי מזג אוויר קשים וערפל כבד התקשו המסוקים לנחות במנחת. הפינוי ארך שעה ארוכה והחיילים טופלו במקום.

ועדה תחקור האירוע

אלוף פיקוד צפון, בני גנץ, מינה ועדת חקירה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה, חיים אביטל, ראש מטה אוגדת הגליל, לבדיקת תאונת הנשק הקשה. אולם כבר בתום התחקיר הראשוני נראה כי רשלנות וחוסר מקצועיות של סמל המחלקה הם שגרמו לתאונה הקשה. במקביל, נפתחה חקירת מצ"ח בפרשה.
סמל המחלקה וחייליו, המשרתים בפלוגת מסלול צעירה בגדוד ברק של חטיבת גולני, שוהים בשבועות האחרונים באימון ברמת הגולן ומתגוררים בבסיס האימונים אל-פורן, הסמוך לקיבוץ מרום גולן בצפון הרמה. באזור שוררים תנאי אקלים קשים - קור עז, ערפל ושלג, ולפיכך חלק מן התרגולים נעשים בתוך כיתות סגורות ובחדרי המגורים.
כך למשל, שיעורי הנשק והתרגולים בכלי הנשק השונים של המחלקה מועברים על ידי אנשי הסגל בתוך מבני המגורים. תחמושת שאינה מכילה חומרי נפץ צבועה בצבע תכלת כדי לזהותה בקלות ולהבחינה מתחמושת "חיה".
לדברי קצינים במערך החי"ר, לא זכור מקרה דומה של ירי או פיצוץ אר.פי.ג'י בתוך מבנה. בשנים האחרונות אירעו עם זאת כמה מקרים של פליטת כדורים מנשק קל בתוך כיתות אבל מרבית המקרים האלה נגמרו בלא נפגעים, כאשר הכדורים שנפלטו "החטיאו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
פינוי הפצועים
צילום: רוני שיצר
צילום: ערוץ 2
פינוי הפצועים. אלוף משנה יחקור את האירוע
צילום: ערוץ 2
מומלצים