שתף קטע נבחר

הערב: שרון ומצנע לפגישה נוספת

לפני הפגישה הודלף כי שרון נפגש באחרונה עם הממונה על הכספים ברשות הפלסטינית. גורמים במערכת הפוליטית: ההדלפה - במטרה להפעיל לחץ על העבודה להצטרף לקואליציה. גורמים במפלגת העבודה, לפני הפגישה: "העמדות שלנו ידועות ואין בהן שום שינוי"

ראש הממשלה, אריאל שרון, ויו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, נפגשים הערב (ב') בלשכתו של ראש הממשלה בירושלים, כדי לדון בתנאי הצטרפות של ממשלת העבודה לממשלת האחדות. במערכת הפוליטית העריכו כי בעקבות הפגישה יחליט שרון האם להמשיך בניסיונות להקים ממשלת אחדות לאומית.
לפני הישיבה הודלף, כי שרון נפגש בימים האחרונים עם סלאם פיאד, הממונה על הכספים ברשות הפלסטינית. מדובר בפגישה שנייה של שרון עם בכירים ברשות הפלסטינית במסגרת הניסיון ליצור הידברות מחודשת בנושא הפסקת אש.
גורמים במערכת הפוליטית אמרו ל-ynet כי עיתוי הדלפת הידיעה על פגישת ראש הממשלה עם שר האוצר הפלסטיני אינו מקרי. לדבריהם, ההדלפה בעיתוי הזה, באה במטרה להפעיל לחץ על מפלגת העבודה להצטרף לקואליציה. "שרון מעוניין להמחיש את רצינות כוונותיו בתחום המדיני, כדי לסייע בסלילת דרכה של מפלגת העבודה אל הקואליציה", אמרו הגורמים.
מצנע לקח עימו לפגישה עם שרון את מזכ"ל המפלגה, אופיר פינס. יו"ר העבודה התנגד לנוכחות שרים מטעם הליכוד בפגישה, "כדי שזה לא ייראה כמשא ומתן". בסביבתו של מצנע אמרו כי גם אם יציע שרון להקים ממשלת אחדות חילונית, זו אינה אופציה מבחינתם. "העמדות שלנו ידועות ואין בהן שום שינוי", אמרו בעבודה.
עם זאת, ציינו הגורמים כי "אנחנו באים לשמוע מתוך רצון כן ואמיתי למצוא את שביל הזהב לממשלת אחדות". ההערכה בקרב אנשי מצנע היא, כי שרון לא ינסה להכשיל את יו"ר העבודה בהתבטאויות שעלולות "למלכד אותו".

המו"מ בין שינוי למפד"ל

ישיבת המשא ומתן בין יו"ר מפד"ל, אפי איתם, ויו"ר שינוי, יוסף (טומי) לפיד, בתיווכו של אורי שני, הסתיימה אתמול ללא תוצאות.
אמש הבהיר הליכוד בפגישה עם צוות המשא ומתן של יהדות התורה כי ראש הממשלה החליט שהליכוד יחזיק בכנסת ה-16 בראשות ועדת הכספים.
במקום ראשות הוועדה, הוצע ליהדות התורה אחד מהתיקים הבאים: תעשייה, תשתיות או שיכון, וכן תפקיד סגן שר וראשות ועדה פרלמנטרית.
בפגישה דנו נציגי הסיעות בהסכם הקואליציוני של הממשלה היוצאת, ולדברי אנשי יהדות התורה, אישררו את רוב הסעיפים.
כדי למנוע עיכובים בהקמת הקואליציה, החליטו הצוותים לדון בנושאים העקרוניים, כמו חוקי יסוד והעלאת אחוז החסימה, רק לאחר הקמת הממשלה.

התקדמות עם שינוי

התקדמות נרשמה במשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לבין נציגי שינוי. הצוותים דנו במגוון נושאי כלכלה, חוקה, חינוך ומשטר. בנושאי דת ומדינה, מקיימת שינוי דיון ישיר עם המפד"ל באמצעות מנהיגי המפלגות.
ח"כ אברהם פורז, ראש צוות המשא ומתן של שינוי, אמר כי "הושגו הבנות והתקדמות בנושאי כלכלה, חינוך ומיסוי". ח"כ פורז ציין כי "אבן הנגף העיקרית נותרה בנושאי דת ומדינה - במשא ומתן מול סיעת המפד"ל". בנושא קווי היסוד המדיניים, אומרים בשינוי כי מסתמן ש"מתווה בוש" לא יוכנס לתוך ההסכם הקואליציוני, וראש הממשלה יתחייב למתווה בנאום ההכתרה בכנסת.
גורמים בליכוד אומרים כי הושגו הבנות גם בעניין שינוי חוק טל. "הליכוד מאמין שצריך תיקונים בחוק זה כדי להגיע להסדר שיהיה צודק וטוב יותר", אמר גורם בכיר בליכוד.
אתמול בצהריים נפגשו נציגי הליכוד עם צוות המשא ומתן של סיעת יהדות התורה. ביהדות התורה אמרו לפני הפגישה, כי הנושאים העיקריים שיעלו לדיון הם הסטטוס-קוו ואופייה היהודי של מדינת ישראל. הרב משה גפני אמר כי דבריו של יו"ר שינוי, יוסף לפיד, בעניין אופייה של הממשלה אינם רלבנטיים, שכן "העם נתן את אמונו באריאל שרון שירכיב את הממשלה ולא ביוסף לפיד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה אריאל שרון
צילום: רויטרס
צילום: מיכאל קרמר
עמרם מצנע
צילום: מיכאל קרמר
צילום: איי פי
לפיד. התקדמות במגעים
צילום: איי פי
אולמרט. בדרך לממשלה?
מומלצים