שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  אמריקה החדשה מול אירופה הישנה
  אירופה לא השתכנעה שסדאם חוסיין של היום מסוכן יותר מסדאם חוסיין של אתמול. צרפת, בלגיה וגרמניה הפעילו את זכות הוטו שלהן בנאט"ו על משלוח אמצעי מיגון נגד נשק ביולוגי וכימי לטורקיה. בוש זועם, וההכנות למלחמה נמשכות. בקרוב תשלים ארה"ב את בניית כוחה הצבאי במפרץ

  שלג הכבד שירד בשבוע שעבר בוושינגטון לא הצליח לצנן את הזעם האמריקני שיצא מהבית הלבן לעבר מדינות אירופה. הנשיא בוש, שהתמקם לא רע על כסא השריף של העולם, לא הצליח להבין איך צרפת, גרמניה ובלגיה עושות לו את זה. בוש רצה אותן עומדות בשורה עורפית אחריו ומצדיעות למהלך הצבאי אותו הוא יוזם מול עיראק: בלי לצפצף, בלי לשאול שאלות. הוא רצה צייתנות מוחלטת.
  אלא שבניגוד למלחמת המפרץ ב- 1991, אירופה מתקשה להבין למה לכל הרוחות המלחמה הזאת נחוצה דווקא עכשיו. כל מאמצי הממשל האמריקני להוכיח שסאדם חוסיין הוא לא רק עריץ, אלא גם שושבין של אל קאעידה, לא הצליחו לעבור את מבחן האינטליגציה. בוש לא הצליח להוכיח את הזיקה, אירופה לא השתכנעה שבן לאדן הוא בן חסותו של סאדם, וגם לא שסאדם היום הוא איום גדול יותר מאשר אתמול או מחר.
  אירופה לא הצליחה להבין למה דווקא עכשיו קופץ בוש את קפיצת הקרב שלו, אלא אם כן הוא רוצה לשרת את האינטרסים הפוליטיים שלו, ובמשחק הזה לפחות צרפת, גרמניה ובלגיה אינן רוצות להשתתף.
  ראשון הזועמים היה שר ההגנה דונלד רמספלד. בתנועה מבטלת אמר על צרפת וגרמניה כי הן מייצגות את "אירופה הישנה". אחר כך הוא הצטער על האמירה הזאת בגלל הקונוטציות הברורות שלה, אבל הנזק כבר נעשה.

  הציבור האמריקאי רוצה לסלק את סדאם

  ארצות הברית ביקשה בשבוע החולף לקחת עמה את חברות נאט"ו ולשכנע אותן להשתתף בתכנית אמריקנית להגנה על טורקיה. טורקיה תהיה אחד הבסיסים החשובים של ארה"ב במלחמתה הקרבה נגד עיראק. החשש האמריקני הוא שעיראק תתקוף את טורקיה, שאפילו תשתמש בנשק כימי וביולוגי. לשם כך בקשה ארה"ב לשלוח לטורקיה אמצעי מיגון נגד נשק כימי וביולוגי וסוללות של טילי פטריוט להגנה מפני טילי סקאד.
  צרפת , גרמניה ובלגיה הפעילו את זכות הוטו. ארה"ב מעולם לא נראתה דומה יותר למישהו שביצים סרוחות התנפצו על ראשו ותכולתן זלגה על פניו.
  הנימוק לדחיית הבקשה האמריקנית: ההכנות למלחמה, ובתוכן התוכנית להגנת טורקיה, מחבלות במאמצים למציאת פתרון דיפלומטי למשבר. רמספלד שוב יצא ראשון: ההתנגדות של מדינות החברות בנאט"ו, הוא אמר, לא תעכב את הפעולה הצבאית מול עיראק.
  בממשל האמריקני יש זעם עצום כלפי אירופה, אבל את כוחו הוא שואב מהציבור האמריקני. מה שלא עבד על אירופה, הצליח לעבוד על תושבי אמריקה: נאומי המלחמה של בוש והתצוגה של פאוול באו"ם. סקר שפורסם ב"וושינגטון פוסט" ורשת
  איי.בי.סי, קובע כי שישה מתוך עשרה אמריקאים תומכים בפעולה צבאית לסילוק סאדם חוסיין גם ללא תמיכת האו"ם. שישה מתוך עשרה מרוצים מהאופן בו מטפל הנשיא בוש במהלך מול עיראק. 55 אחוז מהנשאלים קבעו כי עיראק תמכה ותומכת בארגון אל קאעידה ו- 56 אחוז משוכנעים שעיראק מהווה איום על ארה"ב יותר מאשר צפון קוריאה, שנמצאת מרחק לחיצה אחת מהפעלת נשק גרעיני. עם נתונים כאלה בבית, אין ספק שבוש יכול להמשיך לזלזל באירופה. הוא גם יכול לצאת
  למלחמה שתירשם בהיסטוריה, כפי שהדברים נראים עכשיו, כאחת המלחמות המיותרות בכל הזמנים, מלחמה שהמניע שלה אישי ופוליטי והמוביל שלה - הנשיא בוש, שמצליח לעוור ציבור אמריקני שעדיין מלקק את פצעי ה- 11 בספטמבר ומוכן
  להריע לכל מהלך שמריח כמו נקמה בבני החושך .

  כתום כהה

  בשבוע החולף דמתה וושינגטון לעיר מבוצרת. סביב כל האתרים שמהווים את סמליה של האומה האמריקנית הוצבה שמירה משטרתית כבדה והגישה לאתרים כמו המונומנט, הקפיטול היל, הבית הלבן והפנטגון נחסמה בלבנים ומחסומי מסמרים. לא ברור אם האיום שקיבל הממשל בדבר פיגוע גדול הצפוי בימים הקרובים גרם להעלאת רמת הכוננות לכתום, עם רמיזה כי הפעם מדובר בכתום כהה, או שהממשל מסדר אווירה נוחה למתקפה המתקרבת על עיראק.
  היציאה למלחמה נוחה הרבה יותר כאשר הציבור האמריקני בוושיגטון, ניו יורק וסן פרנסיסקו מהלך ברחובות בתנועות מהירות כדי לחמוק מפיגוע אפשרי ונמנע מלהיכנס לרכבת התחתית כי אמרו לו שגם היא מטרה. הטיעון החזק ביותר של בוש לצאת למלחמה הוא שעיראק תומכת באל קאעידה. אין לו הוכחה לכך. אין לו אקדח מעלה עשן שיוכיח כי סאדם מטפח ארגוני טרור, בעיקר מהסוג שהלמו באמריקה ב- 11 בספטמבר.
  אבל ערב יציאה למלחמה חשובה האווירה: אומה החיה ברמת כוננות גבוהה, בצבע שהוא רק דרגה אחת מתחת לצבע האדום, מריעה למי שעומד לסיים את הסיוט.

  השעון האמריקני מתקתק

  משרדי ארגוני התקשורת המחזיקים כתבים בבגדד יושבים וממתינים לטלפון שיורה להם להוציא את הכתבים שלהם מהעיר.
  זה יהיה הסימן והאות לכך שהמלחמה קרבה. על פי התחזית של פרשני וושינגטון, ימתין בוש לדו"ח הפקחים ולאחר מכן ייתן
  לסאדם אולטימטום של שעות אחדות בלבד כדי לעזוב את בגדד ולוותר על השלטון. ההערכה היא שסאדם לא יעשה זאת ואז
  תפתח ארצות הברית במלחמה.
  בהתאם למה שדלף מהפנטגון, הימים הראשונים של המלחמה יהיו ראוותניים במיוחד ויפעילו את אפקט ההלם. התוכנית המקורית היא לשגר ביומיים הראשונים טילי שיוט לעבר בגדד, לנתק את המפקדות מהגנרלים בשטח וליצור מהומה פסיכולוגית שתחליש את כושר הלחימה של הצבא העיראקי ותגרום ללחץ פנימי מצד חברי המעגל הקרוב על סאדם כדי שיילך הביתה.
  בימים האחרונים, כאשר מפקדי הצבא העיראקי ניסו לחייג מהטלפונים הסלולריים שלהם, הם שמעו הודעה אמריקנית מוקלטת בערבית: תיכנעו ותקבלו חנינה, אל תפעילו נשק ביולוגי – כימי, סרבו פקודה. האמריקאים הצליחו להשתלט על הטלפונים הניידים של מפקדי הצבא בתקווה שמישהו מהם ישלוף ברגע הנכון את האקדח ויכוון לראשו של סאדם כדי
  להציל את עצמו. אלא שבינתיים אין כל סימן, גם לא רמז, שאמריקה הצליחה להתסיס את צמרת הצבא העיראקי. בקרוב מאוד תשלים ארצות הברית את בניית כוחה הצבאי במפרץ ומרגע זה תחל הספירה לאחור.

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רויטרס
  מצליח לעוור ציבור שעדיין מלקק את פצעי ה-11 בספטמבר. הנשיא בוש
  צילום רויטרס
  אירופה לא השתכנעה שהסאדם של היום הוא לא הסאדם של פעם
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  הספירה לאחור. ארה"ב משלימה את בניית כוחה הצבאי במפרץ
  צילום: איי פי
  מומלצים