שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "רבים בארץ חבים לאיסר הראל את חייהם"
  כך ראש המוסד לשעבר, דני יתום. ראשי המוסד לשעבר מספידים את עמיתם שהקים את שירותי המודיעין והלך הערב לעולמו. "הוא חינך ליושר ואמת וכולנו היינו תלמידיו", הם מספרים

  ראשי המוסד לשעבר מספידים את חברם ועמיתם - איסר הראל, שהלך אמש (יום ג') לעולמו בפתח תקווה.
  נחום אדמוני אמר אתמול כי "איסר מבחינתי, הוא האיש שהקים את המוסד. יכול להיות שמבחינה כרונולוגית - שילוח היה ראש המוסד לפניו, אבל מי שהקים את המוסד והיתווה את דרכו היה איסר הראל. הוא היה בעל אינטואיציה בלתי רגילה. לא היתה לו השכלה מודיעינית אבל אינטואיציה מודיעינית ממדרגה ראשונה, וזה היה סוד גדולתו כראש המוסד.
  הוא גידל דורות של אנשים שאיישו אחר כך את המוסד. כולנו היינו תלמידיו וחניכיו ורכשנו ממנו לא רק את סודות המקצוע אלא גם את תכונות האופי, את הצורך ביושר, באמת, ביושרה בעבודת המודיעין - דברים אלו הוא הנחיל לדורות אחריו וזה בעל חשיבות ממדרגה ראשונה.
  הבוקר היה מפגש של ראשי המוסד לשעבר. דיברנו עליו היום, אבל אף אחד לא העלה בדעתו שהוא ימות כעבור כמה שעות.
  בשנתיים - שלוש האחרונות לא הייתי איתו בקשר. הוא כבר היה במצב בריאותי מאוד מעורער, ונדמה לי שלא רצה שאנשים יראו אותו במצבו"

  "לא פחד מחילוקי דעות"

  צבי זמיר, ראש המוסד לשעבר, זוכר את איסר הראל כ"איש של עקרונות".
  "אי אפשר שלא להעריך את פועלו בכל התחומים. הוא היה שייך לדור שקישר בין בוני הארץ לעתיד ויש לו כאן זכות ראשונים.
  איסר הראל הניח את היסודות לבניית קהיליית המודיעין הישראלית ונתן לה מעמד שהיקנה לה הערכה לאומית וציבורית. יש לו ערך של מישהו ששינה את המערכת. התרומה המבצעית שלו הייתה גדולה במיוחד בתקופה הסוערת בה השירות טיפל גם בבעיות פנים. הוא היה אדם נאמן ועקבי ולא פחד להגיע לחילוקי דעות גם עם בן גוריון ואשכול".
  "הוא היה איש שמאוד כיבדתי. האבידה היא גדולה", סיפר זמיר.

  "רבים בישראל חבים לו את חייהם"

  ח"כ דני יתום, גם הוא ראש המוסד לשעבר, סיפר כי "איסר הראל הוא מקים השירותים החשאיים במדינת ישראל, ויש לו תרומה עצומה לבנייתם של שירותים אלה ולתורת הפעלתם.
  "הראל תרם תרומה ייחודית במשך שנים לביטוחנה של מדינת ישראל. אובדנו הוא אובדן כבד ביותר. רבים במדינת ישראל חבים לאיסר הראל ולאנשים כמותו את חייהם, אפילו מבלי שהם יודעים על כך, משום שאנשים כמוהו עשו שנים על גבי שנים על מנת להגן על תושבי המדינה ולהבטיח את ביטחונם.
  "אני היכרתי את איסר היטב וההיכרות התהדקה בשנים האחרונות מאז שכיהנתי בתפקיד ראש המוסד. פגשתי אותו פעמים רבות ועד לימיו האחרונים היה צלול וברור מחשבה".
  "היתה בשבילי חוויה מיוחדת להכיר את איסר ולשמוע את דעתו בנושאים שונים, ואני שולח תנחומים למשפחה. יהי זכרו ברוך".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  איסר הראל 1912-2003
  צילום: לע"מ
  צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
  אדמוני. "חינך ליושר ואמת"
  צילום: צביקה ישראלי, לע"מ
  צילום: לע"מ
  זמיר. "היקנה הערכה לאומית למודיעין"
  צילום: לע"מ
  צילום: שאול גולן
  יתום. "תרומה עצומה לשירותים החשאיים"
  צילום: שאול גולן
  מומלצים