שתף קטע נבחר

שרון שיגר "מכתב מדיני" לשינוי

ראש הממשלה הבהיר את עמדתו באשר למשא ומתן המדיני על פי מתווה בוש. בעבודה מלגלגים: זה מה שהוא ניסה למכור למצנע. קשיים בשיחות עם האיחוד הלאומי, שדורשת "לא פחות מהמפד"ל". שרון שואף להציג את ממשלתו בכנסת עד יום חמישי

"התחושה האישית טובה. חילופי השלטון פותחים פתח חדש. סגרנו פרק עגום למדי. הגיע הקץ לכפייה הדתית", כך אמר בצהריים (יום ב') יו"ר שינוי, יוסף (טומי) לפיד, בישיבת הפתיחה החגיגית בכנסת של סיעת שינוי, שהצטרפה רשמית לממשלת שרון.
לפיד הבהיר, עם זאת, כי הוא וסיעתו אינם רואים בעין יפה את הכוונה לצרף את מפלגתו של ליברמן: "אנחנו לא אוהבים את הצטרפות האיחוד הלאומי, ומאשימים את העבודה שלא עזרה לאזן. נחתור להסדר עם הפלסטינים", אמר.
במקביל, נודע כי ראש הממשלה שרון שלח לשינוי מכתב נלווה להסכם הקואליציוני ובו הוא מתחייב להמשיך בדיונים עם הממשל האמריקני ולהביא את הסיכומים לאישור הממשלה לפי מיתווה בוש.
במכתב אומר שרון: "ברצוני להבהיר, כפי שהודעתי בנאומי בכנס הרצליה מיום ה-4 בדצמבר 2002, כי ממשלת ישראל מקיימת מערכת מסועפת של דיונים עם ממשלו של הנשיא בוש בדבר פעילות השלבים המדויקים למימוש המתווה מיום 24 ביוני 2002, בדבר השגת התקדמות בתהליך המדיני בינינו לבין הפלסטינים שיביא להסדר שלום.
במסגרת הדיונים הללו ישנן לממשלת ישראל הסתייגויות ותיקונים רבים לטיוטות שהובאו לעיוננו ע"י הממשל האמריקני. דיונים אלה נמצאים עדיין בעיצומם. בסיומם, כשתושג הסכמה מלאה בין ישראל לארה"ב, יובא הסיכום לדיון באישור ממשלת ישראל".
במפלגת העבודה מותחים ביקורת חריפה על המכתב: מקורביו של היו"ר עמרם מצנע אומרים כי הנוסח של המכתב זהה לזה ש"ניסה למכור שרון למפלגת העבודה כדי להיכנס לממשלת האחדות". מקורביו של שמעון פרס אומרים כי מדובר במכתב שאין בו כל התחייבות למתווה בוש ולהקמת מדינה פלסטינית בסופו של התהליך. "מדובר במסמך שאין בו כלום", אומר גורם בכיר בעבודה.

פורז רץ בגשם לבית לפיד

הסיפור של שינוי נחתם בשתיים לפנות בוקר, כשאנשיו של ראש הממשלה אריאל שרון יצאו מביתו בירושלים והתקשרו במצב רוח מרומם ליושב ראש שינוי לפיד. "יש אישור", אמרו לו. "חותמים". לפיד התקשר אל ח"כ אברהם פורז והזעיק אותו לביתו. פורז נחפז אל יושב ראש מפלגתו, נרטב בדרך בגשם השוטף, ונכנס נסער לבית. בשעה ארבע לפנות בוקר חתמו הצדדים על ההסכם הקואליציוני, בדירתו של לפיד בתל אביב. "היתה אווירה נהדרת", סיפר אחד הנוכחים ל-ynet. "אווירה של אמון".
אנשי המשא ומתן של הליכוד סיפרו לדברי אנשי שינוי כי אריאל שרון "נלחץ" אמש, כשראה ששינוי מקבלת את תיק הפנים - הכולל גם את מינהל התכנון. בשינוי אומרים כי שרון לא היה מוכן לוותר, "ולכן אנחנו באנו לקראתו והסכמנו לוותר על מינהל התכנון". המינהל יועבר לאחריותו של משרד ראש הממשלה.
וכך יחולקו התיקים בין אנשי שינוי: טומי לפיד - שר משפטים וסגן ראש הממשלה; אברהם פורז - שר פנים ושר התקשורת (אחראי על פירוק המשרד); יהודית נאות - איכות הסביבה; יוסי פריצקי - תשתיות לאומיות; מודי זנדברג - מדע וטכנולוגיה; ויקטור בריילובסקי - סגן שר במשרד הפנים. כמו כן תקבל שינוי שני ראשי ועדות - ועדת החינוך, וברוטציה ועדת העלייה והקליטה וועדת הפנים. כמו כן יהיה לפיד חבר בקבינט המצומצם והוא ופורז ישתתפו בקבינט המורחב.
ומה קורה כעת בליכוד? שם סוערות הרוחות בעקבות מה שמצטייר בעיני רבים במפלגה כ"מכירת חיסול" של תיקים למפלגות השותפות בקואליציה. ראשון הממתינים הוא אהוד אולמרט, שקיבל הבטחה משרון לתיק מרכזי בכיר: כעת, כשתיק הפנים יועבר לשינוי, נראה שאולמרט עשוי לקבל את תיק החוץ או את האוצר.
כעת ינסה ראש הממשלה שרון להציג את הממשלה לכל המאוחר ביום חמישי הקרוב, כדי "לסגור" את הרכבה ולמנוע את המשך הרינונים והמתיחות בסיעתו.

המפד"ל בפנים

מוקדם יותר נחתם הסכם קואליציוני בין נציגי הליכוד לבין המפד"ל. בנושאי דת ומדינה הוסכם כי עקרונות הממשלה יתבססו על ההסכמות אליהן הגיעו שינוי והמפד"ל. על פי ההסכמות, יפורק משרד הדתות, ובינתיים יועברו הסמכויות המיניסטריאליות למשרד ראש הממשלה. במקביל יבוטל חוק משפחות ברוכות ילדים ויבוטלו המועצות הדתיות. עם זאת, הסכימו הסיעות שלא תהיה תחבורה ציבורית בשבת וכי כל נושאי הנישואין והגירושין יישארו בסמכות הרבנות הראשית.
במישור המדיני הוסכם, כפי שדרשה המפד"ל, כי בקווי היסוד לא תוזכר מפת הדרכים של הנשיא בוש, ו"הקמת מדינה פלסטינית תובא להכרעה בממשלה", וכי "הממשלה תפעל על פי מדיניות שיתווה ראש הממשלה, אריאל שרון".
בנושאי חינוך הוסכם כי דו"ח שושני - בעניין שוויוניות בחינוך, ישונה במקומות בהם תהיה פגיעה נקודתית בחינוך הממלכתי דתי, ויבוצעו תיקונים. כמו כן, תוקם ועדה שתבחן את תשלומי ההורים בכל מערכת החינוך. יבוטל קיצוץ של 600 בנות שירות לאומי, ותוקם ועדת שרים של הליכוד והמפד"ל, בהשתתפות שרת החינוך, שתדון במכלול הנושאים הקשורים לחינוך בישראל.
המפד"ל לא תקבל את תיק החינוך, אך כ"פיצוי" הוסכם כי היא תקבל את משרד השיכון ואת משרד הרווחה וכן ימונה סגן שר מטעם המפד"ל במשרד ראש הממשלה, שסמכויותיו יוגדרו על ידי שרון.
ל-ynet נודע כי ח"כ אפי איתם יהיה שר הבינוי והשיכון מטעם המפד"ל, וח"כ זבולון אורלב יהיה שר העבודה והרווחה. את תפקיד סגן השר במשרד רה"מ יקבל ח"כ יצחק לוי, וח"כ שאול יהלום יקבל את ראשות ועדת העבודה והרווחה.

בהכנת הכתבה השתתפו אילן מרסיאנו, דיאנה בחור וסמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אדוני שר המשפטים. לפיד
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
ליברמן. לא פחות מאפי
צילום: גלי תיבון
מומלצים