שתף קטע נבחר

שינוי והליכוד: כך סגרו על התיקים

מאחורי הדלתות הסגורות התנהל מאבק עיקש על הכופתאות. שינוי החליטה על "תיק בכיר", ובליכוד נאלצו לשלם בכמה תיקים כדי להוריד אותם מהעץ. ואז, בגלל הדלפה, קיבל פתאום שרון רגליים קרות

כשנכנסו אתמול בצהריים חברי סיעת שינוי למלון בכפר המכביה, חשו החברים כי המפלגה עומדת בפני רגע מכריע במשא ומתן להצטרפות לקואליציה.
בשינוי הרגישו שהם עומדים בפני רגע היסטורי, ובגלל עוצמת המעמד, החליטו לבקש ליושב ראש המפלגה, טומי לפיד, את אחד התיקים הבכירים, למרות שבעבר הצהירו, כמה וכמה פעמים, כי תיקים שהם להם נגיעה ממשית לחברה, לא ממש מעניינים אותם. "אנחנו רוצים או את תיק האוצר או את תיק החוץ", אמרו אנשי שינוי לאנשי הליכוד המופתעים.
אבל לצוות המשא ומתן של הליכוד היו תוכניות קצת אחרות. "אנחנו דווקא חשבנו לתת לכם ארבעה תיקים ושר ללא תיק אחד", השיבו.
"שר ללא תיק לא מקובל עלינו. ואנחנו רוצים את משרד התעשייה והמסחר וגם את משרד הפנים", נעמד השר המיועד יוסי פריצקי על רגליו האחוריות.
אנשי הליכוד החווירו. התיק שפריצקי ביקש לעצמו הוא חבית חומר נפץ פוליטי, בגלל הסמכות של השר להפעיל פקחים בשבת. "הגזמתם", אמרו בליכוד. "מה אתם רוצים, להוציא לחרדים את העיניים? לא מספיק שהם בחוץ, אתם רוצים גם את תיק הפנים וגם תעשיה ומסחר"?
אורי שני, ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, שלא רצה להתנצח במשך שעות עם אנשי שינוי, לקח את לפיד לחדר צדדי, התבודד איתו במשך יותר משעה ולבסוף הצליח לשכנע אותו לוותר על הדרישה לתיק בכיר. בתמורה, קיבלה שינוי תיק ממשלתי נוסף. "חייבים לתת תיק למודי זנדברג", אמרו בשינוי, וקיבלו את משרד המדע והטכנולוגיה שנולד מחדש על שולחן המשא ומתן.
"הדיונים על תיק הפנים", מספרים בשינוי, "היו הכי קשים. הליכוד לא רצה לוותר עליו". המאבק היה קשה וארוך. "נו באמת", אמרו להם אנשי שינוי. "הרי נתתם למפד"ל את תיק השיכון בגלל ההתנחלויות, ואת תיק הרווחה, שהוא עתיר תקציבים. אנחנו רוצים תיקים שווים גם".
בליכוד התעקשו. בראש המתנגדים עמד אורי שני. "זה בלתי אפשרי", אמרו אנשי הליכוד. "יהיה חיכוך עם כולם. זה קשה. אל תראו לכולם שאתם רוצים לקחת דווקא את התיקים של ש"ס". בשינוי לא היו מוכנים להפרד מדרישתם. לבסוף הוסכם על תיק הפנים, ובמקום תיק התעשיה והמסחר זכו אנשי שינוי בתיק התשתיות.
בדיון על הנושאים המדיניים שוב נתגלו מחלוקות. אנשי הליכוד סירבו להכניס את מפת הדרכים של הנשיא בוש לתוך קווי היסוד. "זה בכלל non-paper”, אמרו פתאום אנשי הליכוד, שרק ימים לפני כן ניסו לפתות עם אותו מסמך ממש את מפלגת העבודה. "יש בו המון תיקונים. אנחנו לא מוכנים להכניס דבר כזה לתוך קווי היסוד". לבסוף התפשרו בשינוי על הסכמה להתחייב בהסכם הקואליציוני לקבל את כל ההסכמים המדיניים הקודמים, כולל הסכם אוסלו. במקביל, העביר ראש הממשלה, אריאל שרון, מכתב ובו הוא מתחייב לפעול על פי מתווה בוש.
ואז, לבסוף, כשכולם חשבו שהכל כבר סגור, דלפו לתקשורת שמות התיקים שקיבלו אנשי שינוי. בליכוד התחילה מהומה רבתי, ושרון קרא פתאום לאנשיו לירושלים להתייעצויות דחופות. ראש הממשלה ביקש לראות את ההסכם "בעיניים". לבסוף אישר אותו, אולם קיצץ מסמכויותיו של השר המיועד את מינהל התיכנון. וכך, הושלם המהפך: שינוי אין, ש"ס אאוט.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לפיד. מלחמה מאחורי הקלעים
צילום: איי פי
צילום גלי תיבון
שני. לקח את לפיד לחדר
צילום גלי תיבון
מומלצים