שתף קטע נבחר

ממשלת שרון השנייה יצאה לדרך

66 חברי כנסת אישרו את ממשלתו החדשה של שרון. קודם לכן הציג רה"מ את קווי היסוד של ממשלתו וזכה לקריאות ביניים רמות מצד האופוזיציה. שרון ציין כי המשימה הראשונה - טיפול בכלכלה. יו"ר העבודה, מצנע, השיב לו: "לממשלה החדשה תהיה אופוזיציה ממלכתית, אחראית ונאבקת"

ממשלת שרון השנייה יצאה לדרך. 66 חברי כנסת תמכו בממשלה שהציג אמש (יום ה') ראש הממשלה, אריאל שרון. לאחר דיון ארוך הושבעו 20 מבין 23 שרי ממשלתו. שני שרי המפד"ל איתם ואורלב והשר שרנסקי יושבעו ביום שני הקרוב. מלשכת רה"מ נמסר כי גם כי דן מרידור בדרך לממשלה, וישמש ככל הנראה, כשר בלי תיק, האחראי על שירותי הביטחון.
על חשיבות השרים בממשלה החדשה, אולי ניתן ללמוד משולחן הממשלה החדשה, בו יושבים לצידו של אריאל שרון, השרים אולמרט ושלום. ח"כ דוד לוי (ליכוד) נעדר מההצבעה על הממשלה החדשה מסיבה לא ברורה.
רשימת השרים שהושבעו:
אהוד אולמרט - מ"מ ראש הממשלה, ושר התעשייה והמסחר
בנימין אלון - שר התיירות
צחי הנגבי - השר לביטחון פנים
אליעזר זנדברג - שר המדע והטכנולוגיה
ישראל כץ - שר החקלאות
ציפי לבני - שרת הקליטה
לימור לבנת - שרת החינוך, התרבות והספורט
עוזי לנדאו - שר ללא תיק
אביגדור ליברמן - שר התחבורה
יוסף לפיד - סגן רה"מ ושר המשפטים
שאול מופז - שר הביטחון
יהודית נאות - שרה לאיכות הסביבה
דני נווה - שר הבריאות
בנימין נתניהו - שר האוצר
גדעון עזרא - שר ללא תיק
אברהם פורז - שר הפנים
יוסף פריצקי - שר התשתיות הלאומיות
מאיר שטרית - שר ללא תיק
סילבן שלום - סגן ראש הממשלה ושר החוץ

שרון: "המשימה הראשונה - הטיפול בכלכלה"

לפני ההשבעה, הציג ראש הממשלה, אריאל שרון, את קווי היסוד של ממשלתו וזכה לקריאות ביניים רמות מצד ספסלי העבודה והסיעות החרדיות.
שרון אמר כי "משימתה הראשונה של הממשלה תהיה התמודדות עם המצב הכלכלי, מתוך שאיפה להחזיר את המשק למצב של שיגשוג. אני מאמין שבין מרכיבי הממשלה יש ראייה משותפת באשר לדרך הכלכלית בה יש ללכת. מצב המשק מחייב קבלת החלטות קשות, וכולנו נצטרך להתפשר עליהן".
שרון אמר כי כשלונה של מערכת הטרור נגד ישראל פותחת את הדרך לתהליך מדיני אחראי על בסיס ההסכמה לישוב הסכסוך בדרכי שלום. הוא הדגיש שישראל תעמוד על כך שהפלסטינים יוותרו על זכות השיבה וכי תישמר שלמותה של ירושלים.
"הממשלה תבקש ללכת לתהליך מדיני אחראי, המיוסד על הסכמה לפיתרון הסיכסוך בדרכי שלום, על הנחישות שלא לוותר על הביטחון ועל הדדיות. בנאומי בכנס הרצליה פירטתי את עמדתי, ובשיחותי עם הנשיא בוש הגענו להבנה על הצורך במתווה שלבי לפתרון הסכסוך המורכב בינינו לבין הפלסטינים. יש צורך להחליף את ההנהגה הנוכחית של הפלסטינים. תהליך אמיתי צריך להיות מבוסס על כישלון התהליך המדיני שנוסה בעשור הקודם. עם ישראל הוא עם שוחר שלום, ואני משוכנע שעבור שלום אמיתי יש נכונות גם לפשרות כואבות"אמר שרון.
הוא הוסיף כי "סוגיית הקמתה של מדינה פלסטינית, בתנאים מגבילים, שנוייה במחלוקת בין גורמים בקואליציה. הבהרתי את עמדתי פעמים רבות בעבר, והודעתי גם כי הנושא יובא לדיון ולהכרעת הממשלה".
שרון תיאר את מאמציו להקים ממשלת אחדות, והביע צער על כך "שמפלגת העבודה נמנעה מלשאת ולתת על כך".
לקראת סיום נאומו הציג שרון את ממשלתו החדשה ובה 23 שרים.

"לפתור בעיות בנושאי דת ומדינה"

"במהלך השיחות להרכבת הממשלה, נעשו מאמצים גדולים לגשר על פערים בנושאים מדיניים ובנושאי דת ומדינה. אני רואה חשיבות למצוא את המאחד והמשותף. לדוגמא: לפתור את בעיית פסולי החיתון. הנוסחה שגובשה אינה פוגעת במסלול הקבוע למי שיכול להינשא על פי ההלכה. היא אמורה לפתור את בעייתם של רבים שאינם יכולים לעשות כן. אני מאמין שאין מדינה קל וחומר מדינה יהודית, שיכולה לקבל מצב בו אזרחיה אינם יכולים להינשא בארצם על פי דין כלשהו. אם נוקטים בגישה אחראית זאת נוכל להוביל את מדינת ישראל יחד להישגים חשובים ולאווירה אחרת בחיים הציבוריים".
שרון הוסיף כי "היעד המרכזי של הממשלה הוא לפעול לעלייה גדולה לישראל. "העלייה היא נשמת אפה של הציונות". לדבריו, יפעל לכינון חוקה לישראל, "בהסכמה".
רה"מ שרון תיאר בנאומו את מאמציו להקים ממשלת אחדות
שרון סיכם את דבריו: "חברי הכנסת, הממשלה שאני מציג היום בפניכם שונה בהרכבה מממשלתי הקודמת. בדרך להקמתה הייתי חייב לקבל שורה של החלטות קשות ולהכריע בשורה של התלבטויות אידיאולוגיות. רצוני היום הוא להוביל את העם הזה שידע כל כך הרבה סבל וקשיים ומגיע לו כל כך הרבה בדרך חדשה, דרך של שקט, דרך של שגשוג, דרך של שלום".
בקריאות הביניים לנאום, התגבשה אופוזיציה מפתיעה של הסיעות החרדיות והערביות, שביקשו להביך את ראש הממשלה בנאומו. כאשר התייחס ראש הממשלה לנוסחה שהביאה להרכבת הקואליציה, צעק לעברו ח"כ גפני: "כמה תיקים עלתה הנוסחה הזו?" לגבי נאום הרצליה, אמר ראש הממשלה כי יש פערים בקואליציה בפרשנות של "נאום הרצליה". ח"כ טיבי צעק ש"ההבדלים בפרשנות הם בגודל של הרצליה". חברי הכנסת מהעבודה וש"ס ביקשו לעכב את הצגת הממשלה, אולם ספק אם הדבר יעלה בידם.

מצנע: שרון אשם בכישלון המו"מ

בעקבות הודעתו של שרון, נאם גם יו"ר האופוזיציה החדש, ח"כ עמרם מצנע, יו"ר העבודה. מצנע בירך את שרון, אולם מתח ביקורת על המדיניות הצפוייה, בעיקר בתחום המדיני והכלכלי. "בחירתו מחדש של ראש הממשלה לוותה בתקווה שיפעל בפשרה אך התוצאה מאכזבת". קיווינו כי ניצחונו יביא עמו בשורה חדשה, וטעינו בכך".
לדבריו, "ראש הממשלה בחר בשביל הימני הקיצוני ביותר. אפי איתם לימינו ואביגדור ליברמן לשמאלו ולפיד כושל כבוי לפני המחנה. יוסף לפיד שהתיימר והתחייב לכינונה של ממשלה כזאת - יוצק מים על ידיהם של המפלגות הקיצוניות הימניות ומרביץ תורת פוליטיקה אחרת. כך גם מעשה הרכבת הממשלה. המסך נפל על הפארסה, והלואי שלא תסתיים כטרגדיה".
לסיום נאומו אמר מצנע, כי "בחרת בדרך של קצוות, ועל כן יש לך אופוזיציה, אתה אולי אינך רוצה בה אך מדינת ישראל זקוקה לה מאד מאוד. לממשלה החדשה תהיה אופזיציה ממלכתית, אחראית ונאבקת. סיעת העבודה-מימד תצביע נגד הממשלה שהציג ראש הממשלה בכנסת".

הסתיים משבר התיקים

משבר התיקים הפוליטי הסתיים לאחר שבנימין נתניהו הודיע אתמול אחר הצהריים כי הסכים לכהן כשר האוצר. מרבית דרישותיו של נתניהו נענו, להוציא בקשתו לשמש כממלא מקום ראש הממשלה.
קודם לכן נענה ח"כ אהוד אולמרט בתום התלבטות ממושכת לבקשת ראש הממשלה שרון לשמש כשר התעשייה והמסחר. אולמרט אמר ל-ynet בתגובה כי "להגיד שאני שמח אני לא יכול. אבל אני עדיין יכול להרגיש שותף ומשקיע בהנהלת המדינה כפי שקיוויתי להיות, וצריך לזכור שאני ממלא מקומו היחיד. שום דבר בחיים לא נשכח אבל אני לא מתבכיין, לא מזכיר את המוצא שלי והקשרים שלי. אני אנהל בימים הקרובים שיחה עם ראש הממשלה ובה אפתח את כל מגירות ליבי. אני מרגיש תחושת אחריות - לא מרירות, ותמיד - תקווה".

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
שרון, נתניהו ושלום ליד שולחן הממשלה
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
שרון. מאמין
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
מצנע. ייאבק
צילום: ערוץ 2
מומלצים