שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל תגיש לארה"ב את הערותיה על מפת הדרכים
  וייסגלס ייצא בקרוב לוושינגטון לפגישות. ישראל מתנגדת לסעיפים אודות ההתחייבות ללוחות זמנים ולמעורבות אירופית בפיקוח על התהליך. בירושלים ספקנים בנוגע להודעה על מינוי קרוב של ראש ממשלה ברשות: "צריך אדם שיוציא סמכויות מידיו של ערפאת, לא דמות סמלית"

  מנהל לשכת ראש הממשלה, עו"ד דב וייסגלס, עשוי לצאת בימים הקרובים לארה"ב על מנת להציג לאמריקנים את הערות ישראל למפת הדרכים, המתווה שהציג הנשיא בוש לפיתרון הסיכסוך הישראלי-פלסטיני. זאת לאחר שישראל גיבשה טיוטה ראשונית של תגובה רשמית למפת הדרכים.
  ישראל תבהיר לאמריקנים שהיא מתנגדת לסעיף בדבר התחייבות ללוח זמנים בהתקדמות משלב לשלב שבתוכנית, וכן מתנגדת למעורבות אירופית בפיקוח ובקרה על התקדמות זו באמצעות הצבת משקיפים.
  גורמים מדיניים בירושלים אמרו: "ארה"ב ואירופה לא רואות עין בעין את סוגיית ההתקדמות במפת הדרכים. מדינות אירופה ממשיכות להזרים כספים לרשות ונציגי מדינות אירופה, בהם נציג האיחוד האירופי ברביעיה הבינלאומית, ממשיכים להפגש עם ערפאת. הם נותנים לו לגיטמציה בעוד ישראל וארה"ב מתנגדות לכך. על רקע עמדותיה אלו, אין מקום לשיתופה של אירופה בתהליך".
  הגורמים הדגישו שכל נושא קידום מפת הדרכים נמצא "על אש קטנה". לדבריהם, "קבלת הערות ישראל למפת הדרכים הם חלק מהניסיון להשיג 'שקט תעשייתי', כאשר כל מה שמעניין את האמריקנים כרגע הוא המערכה בעיראק".
  עם זאת בירושלים מעריכים שהדרישה האמריקנית מישראל להציג את הערותיה למפת הדרכים מרמזת על תיכנון אמריקני לטווח הארוך - ליום שאחרי סדאם. לדבריהם, הנושא הישראלי-פלסטיני צפוי ללא ספק להיות הבא בתור לעלות על הפרק, והסוגייה הזו צפויה לחזור ולעמוד במוקד ההתעניינות העולמית.

  איזה ראש ממשלה יתמנה ברשות?

  בתוך כך התקבלה בירושלים ההודעה הפלסטינית על הכוונה למנות ראש ממשלה לרשות בשבוע הקרוב בספקנות רבה.
  גורמים ביטחוניים אמרו שברור שתיקון החוקה הפלסטינית כדי לאפשר את המינוי המדובר, חותר לכיוון המודל הצרפתי, של ראש ממשלה סמלי, בעוד שהכוונה המקורית היתה למנות אדם שיקח סמכויות מידיו של ערפאת. "מינוי ראש ממשלה עצמאי ובעל סמכויות הוא הדבר האחרון שערפאת מעוניין בו. הוא ממשיך להלחם על כך שלא יורחק ממוקד קבלת ההחלטות".
  בימים האחרונים התקבלו בלשכת ראש הממשלה פניות של גורמים פלסטינים, שביקשו לאפשר את כינוס מוסדות הרשות. יועצו של ערפאת, נביל אבו רודיינה, אמר שהכוונה היא לכנס את המועצה המחוקקת של הרשות בשבוע הבא, כדי לדון במינוי ראש ממשלה ובסמכויותיו.
  ישראל מסרה בתגובה שעמדתה בנושא לא השתנתה: היא לא תמנע את הכינוס, אך תמנע ממי שמעורבים בטרור את חופש התנועה ולא תאפשר לו להשתתף במושב, בדיוק כפי שהיה בעת בחירת יו"ר המועצה המחוקקת. עוד נמסר שעמוס גלעד, מתאם פעולות הממשלה בשטחים הוא שיחליט על מי יוטלו מגבלות התנועה המדוברות.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  איזה ראש ממשלה הוא ימנה? ערפאת
  צילום: איי פי
  מומלצים