שתף קטע נבחר

"נאמץ גישה אנושית משלכם", אמר פורז לישי

מתיחות ועקיצות הדדיות בטקס חילופי משרד הפנים: "אני חרד ממך", אמר השר היוצא אלי ישי מש"ס לאברהם פורז משינוי, שאמר מצידו: "גיליתם קשיחות מיותרת". המערבון 'בצהרי היום' - במשרד הפנים

"שרפתם כבר את כל המסמכים, או ששמרתם משהו?" השאלה הטעונה הזו שהפנה שר הפנים החדש אברהם פורז משינוי, לעמיתו היוצא אלי ישי מש"ס, סימנה בבת אחת את הפער בין שני הצדדים, בין שתי תפיסות עולם קוטביות.
טקס חילופי השרים במשרד הפנים בצהריים (יום א') לווה בהרבה מאוד עקיצות כאלה, ספק בלצון, ספק בכוונה אידיאולוגית ממשית. פורז וישי נועדו לפגישה קצרצרה לפני מסיבת העיתונאים, אבל הטקס עצמו הבהיר את עומק המתיחות ביניהם.
פורז, השר הנכנס, לא הותיר ספק באשר לרגשותיו כלפי תפקודו של ישי במשרד הפנים שהיה "נדוניה" של ש"ס בשנים האחרונות: "מעולם לא הספקת להיות חבר כנסת", אמר פורז לישי, "ישר נכנסת לתפקידי שר. אני טוחן את הכנסת כבר 14 שנה. עשית עבודה טובה במשרד, אבל על פי אמונתך. אני לא שוכח שהעם היהודי היה זר בגולה, ולכן אאמץ גישה אנושית יותר, אוניברסלית. גיליתם קשיחות מיותרת".
שר הפנים החדש כבר שירטט הבטחות ראשונות: "לו היה הדבר תלוי בי, היו נישואים אזרחיים לכל דורש, אבל ההסכם שלנו עם המפד"ל מאפשר הסדר נישואים רק לפסולי חיתון. הדור שלך, השר ישי, שירת בצבא. השאלה מה קורה עם הילדים שלך. חוק טל יבוטל, ואנחנו נחליף אותו בחקיקה אחרת, כדי שיותר ויותר אנשים במגזר הדתי ישרתו בצבא".
אלי ישי לא נשאר חייב בנאום הפרידה שלו: "שמך אברהם, וחשוב שתבין את מהות השם. אברהם היה היהודי הראשון שהכיר את בורא עולם. אני מקווה שמה שיוביל אותך הוא לא המצע של שינוי, אלא האברהם שבך. הדרך היחידה לשמור על זהות העם היהודי, היא על פי ההלכה. אימפריות קרסו והעם היהודי נשאר בגלל תורת ישראל. אני חרד מאוד מכניסתך לתפקיד, ומפגיעה בזהות היהודית. תלך בדרכנו, ותעשה לעליית יהודי אתיופיה".
השר היוצא גם שיבח את עבודת הפקידות הבכירה במשרד הפנים, וזאת בתקווה שהשר הנכנס פורז לא יעשה עריפת ראשים של עשרות מקורבים ובני משפחה של אנשי ש"ס, החוששים כעת למקום עבודתם.
אבל פורז הרגיע: "לא באתי עם גיליוטינה. אני לא מתכוון לערוף ראשים. לא ארדוף עובדים עם כיפה. תשתחררו מזה". נתן צוברי, יו"ר וועד העובדים הארצי במשרד הפנים, מאיים כי במידה והשר פורז יפטר עובדים, "נפתח במאבק נגדו בכל כוחנו".
אבל לא הכל היה חד משמעי: כמה מיועציו של השר ישי, שעוזבים את משרדיהם, אמרו ל-ynet בשיחת מסדרון: "המשרד הזה צריך זעזוע עמוק. כבר 50 שנה שמתנהלת פה ביורוקרטיה סבוכה. הרושם מפורז הוא שהוא מקצועי, והניעור הזה מתבקש גם למשרד - וגם לש"ס".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. גיליתם קשיחות מיותרת
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
ישי. אני חרד מכניסתך לתפקיד
צילום: גלי תיבון
מומלצים