שתף קטע נבחר

משבר בין הליכוד למפד"ל סביב משרד הדתות

ח"כ לוי, שאמור להתמנות לסגן שר במשרד רה"מ, דורש להמשיך ולנהל בפועל את משרד הדתות - עד שיפורק

משבר בין הליכוד למפד"ל: חבר הכנסת, הרב יצחק לוי, הודיע לראש הממשלה כי אין בכוונתו להתמנות לתפקיד סגן שר במשרד ראש הממשלה האחראי על משרד הדתות, אם לא יתאפשר לו לנהל בפועל את משרד הדתות עד לפירוקו. הנהגת המפד"ל מתכנסת אחר-הצהריים (ג') לדון במשבר.
המחלוקת נסובה סביב כהונתו של לוי כאחראי על משרד הדתות - על רקע כוונת ראש הממשלה לפרק את המשרד. בהסכם הקואליציוני עם המפד"ל נקבע כי ראש הממשלה יכהן כשר הדתות, ובמשרד ראש הממשלה ימונה סגן שר מטעם המפד"ל במשך כשנה, עד לפירוק משרד הדתות. בהסכם לא נאמר במפורש אם סגן השר ינהל את משרד הדתות או רק יעקוב אחרי פירוקו.
המחלוקת נסובה על שני נושאים: משך הזמן עד לפירוקו של משרד הדתות, וסמכויותיו של סגן השר לוי. כאשר נכנס לוי לתפקידו, הוא הכריז כי שרון הבטיח לו שיהיה סגן שר "לא רק שנה אחת כפי שכתוב בהסכם הקואליציוני, אלא לאורך כל הקדנציה". הוא הוסיף שמשרד הדתות לא יפורק - אלא ימשיך להתקיים במסגרת משרד ראש הממשלה. גורמים במפד"ל הסבירו שמדובר בסיכומים בעל-פה שהיו בין המפד"ל לראש הממשלה.
אולם בעקבות הכרזותיו של לוי, נזעקו אנשי שינוי וביקשו לוודא שמשרד הדתות אכן יפורק. שרון זימן אליו את יוסף לפיד והבהיר לו שהמשרד אכן יפורק בשנה הקרובה, ופירוק המועצות הדתיות יחל כבר בימים הקרובים. אנשי לשכת ראש הממשלה הורו ללוי שלא לבוא למשרד הדתות, אלא למשרד ראש הממשלה. בלשכת ראש הממשלה התעקשו גם שלוי לא יממש את כוונתו למנות בעצמו מנכ"ל למשרד. בעקבות זאת הבהיר לוי שהוא מסרב להתמנות לתפקיד: "לא אכנס לתפקיד אם לא יובהרו התנאים בהם אתפקד", אמר.
למרות המחלוקת, הושבעו אמש שרי המפד"ל - אפי איתם וזבולון אורלב - כמתוכנן. מקורביו של לוי התלוננו על כך שבכירי המפלגה לא העניקו לו גיבוי במחלוקת על סמכויותיו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
לוי. רוצה למנות מנכ"ל בעצמו
דודו פריד
מומלצים