שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  גירעון עתק בתקציב בפברואר: 2.75 מיליארד שקל

  נתניהו: "הנתונים ממחישים עד כמה קשה מצבו של המשק; עם זאת, באמצעות פעולות נכונות ניתן יהיה להביא לשינוי כיוון במשק"

  גם בחודש פברואר המשיכה הממשלה לרשום גירעון ענק בתקציבה (עודף הוצאות על הכנסות כתוצאה מפעילות הממשלה בארץ ובחו"ל). הגירעון הכולל הסתכם בחודש שעבר בכ- 2.75 מיליארד שקל, בהמשך לגירעון של כ-2.66 מיליארד שקל שנרשם בתקציב בחודש ינואר.
  הגירעון בפעילותה המקומית של הממשלה הסתכם בחודש שעבר בכ-1.85 מיליארד שקל ואילו הגירעון כתוצאה מפעילות הממשלה בחו"ל הסתכם בכ- 900 מיליון שקל נוספים. כך מתברר מאומדנים ראשונים על ביצוע התקציב בחודש פברואר, שפירסם היום (ב') אגף החשב הכללי באוצר.
  כמו בחודש ינואר, גם בחודש שעבר נבע הגירעון התקציבי הגדול מהמשך הירידה החדה בהכנסות ממסים. מנתונים שפירסם היום מינהל הכנסות המדינה מתברר כי סך גביית המיסים קטנה בחודש שעבר בשיעור ריאלי של כ-9% בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה והסתכמה בכ- 11.5 מיליארד שקל בלבד. בחודשיים הראשונים של השנה מסתכמת כבר הירידה הריאלית בגביית המסים בכ- 12%.
  הכנסות אגף מס הכנסה צנחו בחודש שעבר בשיעור ריאלי של כ-13% והסתכמו בכ-6.4 מיליארד שקל. הכנסות אגף המכס ומע"מ ירדו בשיעור ריאלי מתון יותר, של כ- 2%, והסתכמו בכ- 4.8 מיליארד שקל.

  נתניהו: אפשר לשנות כיוון

  בתגובה לנתונים הקשים על הגירעון ועל הירידה המתמשכת בגביית המסים, אמר היום שר האוצר, בנימין נתניהו, כי נתונים אלה ממחישים עד כמה מצבו של המשק קשה. יחד עם זאת, הוסיף נתניהו כי הוא משוכנע שבאמצעות הפעולות הנוכונות נוכל בכוחות משותפים להביא לשינוי כיוון במשק. "התהלך כולו יהיה קשה ויימשך זמן רב, אך ניתן יהיה לעשותו", אמר נתניהו.

  במרץ הגיעון יהיה קטן

  לעומת הגירעונות הענקיים שנרשמו בחודשיים הראשונים של השנה, צפויה הממשלה לרשום בחודש הנוכחי גירעון קטן בלבד בתקציבה. הסיבה לכך היא שחלק מהסיוע האזרחי של ממשלת ארה"ב, בהיקף של כ-2 מיליארד שקל, שהיה אמור להתקבל בסוף 2002, יגיע לארץ רק בחודש מרץ. תופעה דומה נרשמה בחשבונות הממשלה גם אשתקד, ואז גרמה הדחייה בקבלת הסיוע להקטנת הגירעון בשנת 2002 בכ- 0.5% מהתוצר.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים