שתף קטע נבחר

NBA: סטיב נאש ומחאתו נגד המלחמה

הרכז הקנדי של דאלאס מאבריקס, סטיב נאש, וחברו ניק ואן אקסל התבטאו לאחרונה נגד המלחמה בעיראק והנשיא בוש. דייויד רובינסון מסאן אנטוניו: "אולי הם צריכים להיות במדינה אחרת"

הסנטר הוותיק של סאן אנטוניו ספארס, דייויד רובינסון, נודע בכינויו ה"אדמירל" מאז סיים את לימודיו במכללת הצי האמריקני ב-1989. לפנות בוקר (ו'), לאחר ניצחון החוץ של הספארס על דאלאס מאבריקס 112:110, נדרש שגריר צבא ארצות הברית בליגת הכדורסל הטובה בעולם להגיב על מה שמסתמן בעיני רבים כהלך רוח אנטי מלחמתי או אנטי-פטריוטי בשורות המאבס. כך לפחות משתמע מדברי רכזי הקבוצה, סטיב נאש וניק ואן אקסל, שהביאו דעתם נגד המלחמה בעיראק ונגד נשיא ארצות הברית, ג'ורג' וו. בוש.
"אני די כועס", אמר רובינסון, שנחשב דווקא לאחד השחקנים הרגועים והמנומסים בליגה. "מוקדם עדיין לנהל דיון על המלחמה. ברור שההיסטוריה תקבע האם היה זה הדבר הנכון או לא, אבל כרגע החיילים שלנו נמצאים בחזית ויש לתמוך בהם. יש מספיק זמן לפרשנות אחר כך".
דבריו של רובינסון הגיעו כביקורת על התבטאויותיו של נאש הקנדי, שהחל בקמפיין נגד המלחמה כבר בסוף שבוע האול-סטאר, כשהסתובב עם חולצה ועליה הכתובת: "לא למלחמה, לקלוע למען השלום" (No war, Shoot for peace).
"אני מתבטא נגד המלחמה מכיוון שאיני רוצה לראות אובדן של חיים", אמר נאש, אחרי ההפסד. "אנשים מבלבלים התנגדות למלחמה עם אנטי-פטריוטיות. אין לזה שום קשר לעניין שאני מקנדה. זו סוגיה גדולה הרבה יותר. אבל כרגע אנחנו בעיצומו של קרב, אני מקווה שינצלו כמה שיותר חיי אדם ושתהיה כמה שפחות אלימות לפני ההכרעה. מעולם לא אמרתי: 'אתם חייבים להאמין במה שאני מאמין', האמירה היתה 'תחליטו בעצמכם'. אבל אני מתייצב במאת האחוזים מאחורי החיילים ששומרים על חירותנו. מי לא?".
הביקרת נגד המאבריקס בציבור האמריקני גברה לאחר ראיון של ואן אקסל, מחליפו של נאש, בתחנת רדיו מקומית בדאלאס, בה אמר כי נטיית הלב הכללית של שחקני הקבוצה היא שלהיטותו של הנשיא בוש לצאת למלחמה מוציאה לארצות הברית שם רע. "אני לא רוצה שיתקבל הרושם שאני שונא את בוש. אני בהחלט לא כזה", אמר ואן אקסל אחרי המשחק בניסיון למתן דבריו בראיון. "יש לי דעות, אבל הם לחלוטין לא נגד בוש ומדינתי".
"זו בושה בשבילם", אמר רובינסון בהתייחסות לנאש ו-ואן אקסל. "אולי הם צריכים להיות במדינה אחרת מכיוון שזו אמריקה ואנחנו צריכים להיות גאים בנבחרים שלנו, ששלחנו לשלטון". מאמנו של רובינסון, גרג פופוביץ' (גם הוא יוצא מסגרת צבאית - מכללת חיל האוויר האמריקני), דווקא התייחס בסלחנות לדברים של שחקני המאבריקס. "התגובה שלי היא שמדובר בהוכחה נוספת עד כמה גדולה המדינה שלנו", אמר פופוביץ'. "אתה לא יכול להשמיע דעות שכאלה במקומות אחרים. לא משנה עד כמה דעתו של אדם אינה פופולארית, הוא או היא רשאים להשמיע אותה במדינתם, וזה מה שהופך אותה לנהדרת".
לפי נאש, אכן אין מדובר ביציאה נגד ארצות הברית, אלא בגישה יותר מקיפה לעולם. "אני לא מתבייש באמריקה", הצהיר נאש. "אני מתבייש באנושות. יותר ממתבייש. אני חושב שזה באמת חבל שבשנת 2003 אנחנו ממשיכים להשתמש באלימות כדרך לפתרון סכסוכים. זה מה שאני מדבר כנגדו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נאש. 'נו מור וור'
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
דייויד רובינסון. לתמוך בחיילים ובנשיא
צילום: איי פי
מומלצים