שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  למה הם מתאבדים
  התאבדותם המשותפת של שני בני הזוג קנר מכרמיאל בשל מצבם הכלכלי, מציבה שוב שאלות קשות לגבי התנהלותה הכלכלית של הממשלה ולגבי התכנית המוצעת. האם היא באמת תמנע מאנשי המעמד הבינוני לגלוש אל העוני - ולאבד תקווה? ד"ר דני גוטוויין משוכנע שלא

  איך מגיעים למצב שבו אנשים מתאבדים בגלל המצב הכלכלי? אולי כי השתנה משהו עמוק בבסיס הלגיטימציה של החברה הישראלית. עד מחצית שנות ה-90 חשבנו על עצמנו כעל חברה סולידרית, בה לא ייתכן רעב, לא תיתכן פגיעה בקיום הבסיסי של האדם. הייאוש שאנחנו רואים היום, כמו במקרה הטרגי בכרמיאל, יכול לתקוף עוד רבים.
  התכנית הכלכלית האחרונה וגם זו שלפניה הן תכניות אכזריות. מדובר בפגיעה ממשית בבני אדם ובצרכי הקיום הבסיסיים שלהם. אם פורטים את הגזירות לפרוטות, מצטיירת תמונה מבהילה.
  התכנית הכלכלית פוגעת במקבלי הקצבאות ובשבכות הנמוכות, אבל גם ב"מסודרים" לכאורה. ישנה הקשחה במדיניות הבנקים למשכנתאות, ישנה פגיעה באמהות החד הוריות. המדיניות הכלכלית יוצרת איים מובנים בחברה הישראלית, והשאלה היא מי יוכל לעמוד במצב הזה. אין יותר אחריות על החברה, וההישרדות הופכת לעניין אישי.
  הקו הבולט של ממשלת שרון הוא שהיא הופכת חיי אדם של מחוסרי אמצעים לבלתי רלוונטיים לחברה. העניים מצטיירים כאויבי הציבור. נעשים פה מהלכים של ריכוז העושר בידי שכבה מאוד מצומצמת של אנשים, לדוגמא על ידי הרפורמה במס.
  סילבן שלום טרח רבות כדי לפרק את מדינת הרווחה, אך מרבית הישראלים לא יכולים להסתדר בלי מערכת החינוך ובלי מערכת הבריאות. שירותי הרפואה הפרטית (שר"פ) הופכים למעשה לשירות בריאות לעשירים בלבד, בחסות המדינה. ואפילו מערכת החינוך התירה הפרטה בתוכה. המילה פערים כבר לא רלוונטית לתיאור המצב. מדובר על שורדים ולא שורדים.
  חברה חכמה דואגת להבטיח שהפער בין האליטות לשכבות הנמוכות יהיה קטן. קיימת זיקה בין שיוויון כלכלי לצמיחה. בישראל העשירים מתעשרים כי המדינה מחלקת להם כסף. לא מדובר במצב אין ברירה ובהתנהלות שרירותית של הכלכלה. מדובר במדיניות מכוונת. חלק ניכר מייצור ההון נעשה בחסות המדינה. האליטה מחוזקת על ידי המדינה.
  מי שעוסק בתהליכים אלה יודע מה יהיו התוצאות שלהם. יש בתכניות הכלכליות הללו פגיעה עמוקה בכבוד האנושי. התחושה היא שהמערכת כל הזמן משחקת נגדנו. ישנה תחושה של חוסר סיכוי. הדלת נסגרת, החלון נסגר, אין סיכוי ואין אפשרות לקבל עזרה. כך מגיעים למצב בו אנשים מתאבדים.
  בנימין נתניהו עושה מהפכת זדון. זו מהפכה של אי הגינות. הרבה אנשים לא יוכלו להתמודד עם המצב הזה ויבינו שזה לא יכול להימשך כך. אני מקווה שיש כוחות פוליטיים שיוכלו לפעול נגד זה. מוכרים לנו את המצב כאין ברירה, אבל מדובר במהפכת אינטרס של בעלי היכולת. אלה לא חוקי הכלכלה. אלו פעולות זדון.

  הכותב הוא איש הפקולטה למדע הרוח באוניברסיטת חיפה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אופירה יוחנן וולק
  ד"ר דני גוטוויין
  צילום: אופירה יוחנן וולק
  צילום רפרודוקציה: יריב כץ
  מרים קנר ז"ל
  צילום רפרודוקציה: יריב כץ
  צילום רפרודוקציה: יריב כץ
  שמשון קנר ז"ל
  צילום רפרודוקציה: יריב כץ
  מומלצים