שתף קטע נבחר

הגדר החורגת

הגדר המזרחית, שנולדה ללא שום דיון ציבורי, עלולה לחולל תוצאות בלתי-הפיכות במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הגדר המערבית, מצידה, זוחלת מזרחה ומספחת לישראל עשרות אלפי פלסטינים


כאשר הכל עסוקים במערכה בעיראק, מתרחשים בינתיים דברים חמורים פי כמה בכל הנוגע לגדר ההפרדה – עד כדי סיכול אסטרטגי של האפשרות להגיע אי-פעם להסדר עם הפלסטינים. ללא שום דיון ציבורי, עומדת להיוולד גדר הפרדה מזרחית, שאורכה יהיה כ-300 ק"מ, כדי לנתק את השטחים הפלסטינים המאוכלסים בגדה המערבית מבקעת הירדן. ראש הממשלה הודיע על הקמת הגדר הזו, להפתעתם המוחלטת של שריו, אגב טיול בשטח. זו תהיה גדר רציפה, שתוקם במהירות, להבדיל מאחותה המערבית המגומגמת, המקבילה לקו הירוק, שאפילו התכנון שלה לא הושלם ולפי הצהרת ראש הממשלה אין לה תקציב. משום מה, לגדר המזרחית יושג כנראה התקציב, מיליארדי שקלים.
גדר ההפרדה המזרחית עלולה לחולל תוצאות בלתי הפיכות במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואף למנוע כל הסדר בעתיד. הגדר הזאת תנגוס כמעט מחצית מהשטח שנותר למדינה פלסטינית עתידית, ובכך תשים לאל כמעט את כל האופציות הסבירות להסדר בשנים הקרובות. הפלסטינים ייכלאו בתוך שרוול מוארך, וברור שכלוב כזה רק יתסיס את הרוחות עוד יותר, כך שהמצב הכאוטי השורר בשטחים ובארץ יימשך עוד שנים.
הגדר האמורה גם תנתק לחלוטין את הגדה המערבית מממלכת ירדן, ובכך תמנע התפשטות עתידית של הפלסטינים מזרחה, למשל במסגרת קונפדרציה ירדנית-פלסטינית. האפשרות היחידה שתישאר להם תהיה להתפשט מערבה, לעבר ישראל. האם זהו מצב הרצוי לנו?
גם הגדר המערבית, זו שיש הסכמה ציבורית רחבה להקמתה, והיא בבחינת הישג אסטרטגי לישראל, עוברת לאחרונה שינויים מוזרים ומדאיגים. במקום שתבצע הפרדה שעיקרה אתנית לאורך הקו הירוק עם תיקונים קלים, היא מתפשטת באופן זוחל מזרחה, כך היא מקיפה יותר ויותר כפרים פלסטינים, אשר ימצאו את עצמם לבסוף בתוך שטח ישראל. יש המעריכים כי כך נוספים כבר לישראל כמאה אלף פלסטינים, שמן הסתם גם ידרשו אזרחות. שלא לדבר על כך שהתפשטות זוחלת זו כבר מעוררת רוגז רב אצל הפלסטינים, החשים כי שטחיהם נגזלים.
בסיור שרים לאורך גדר ההפרדה הנזכרת לעיל, טען ראש הממשלה למרבה התמיהה כי הגדר עלולה להגביר את מעורבותם של ערביי ישראל בטרור. אלא שגדר ההפרדה דווקא תנתק בין ערביי ישראל לפלסטינים, ותבלום את הכיבוש התרבותי של הקבוצה הראשונה על-ידי השנייה. התפתחות זו רצויה למדינת ישראל, וגם רבים מערביי ישראל יברכו על כך. חבל שראש הממשלה הציג תיאור הפוך, ובכך גם פגע קשות בציבור הערבי בישראל, שרובו ככולו חי כאן בשלווה. אין דרך לפרש את האמירה האומללה אלא בהקשר של כוונה לפגוע בבת החורגת - הגדר המערבית - ולהפנות את רוב תשומת הלב והמשאבים אל הבת החדשה - הגדר המזרחית.
עדיין לא מאוחר למנוע את הפורענות: יש לסיים את גדר ההפרדה המערבית במהירות ולחסל את אחותה המזרחית, בעודה בשלב התכנון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים