שתף קטע נבחר

משבר קואליציוני: המפד"ל הקפיאה את השתתפותה בממשלה

השר אולמרט החליט להקפיא את פעילות פקחי השבת ובתגובה מאיימת המפד"ל לפרוש מהממשלה. גורמים בסביבת ראש הממשלה מעריכים: הם לא ייפרשו. שינוי: "במפד"ל צריכים להבין שבממשלה איתנו לא תהיה כפייה דתית"

משבר קואליציוני ראשון: שרי המפד"ל הודיעו אחר הצהריים (יום ה') לראש הממשלה, אריאל שרון, כי המפלגה מקפיאה את השתתפותה בממשלה ובקואליציה, זאת בשל החלטת שר התעשייה והמסחר, אהוד אולמרט, להפסיק את עבודתם של פקחי השבת ברחבי הארץ.
תפקידם של הפקחים הוא לאכוף את "חוק השבת", ולחלק דו"חות לבעלי עסקים שפתוחים בשבת. באחרונה נענה השר אולמרט לבקשת יו"ר שינוי, השר טומי לפיד, להפסיק לשלוח את הפקחים בשבת ל"פיצוציות" ובעלי העסק הפתוחים בשבת, "מאחר וזאת היתה מדיניות של ש"ס, שכבר לא חברה בממשלה". אולמרט השיב ללפיד כי כבר השבת הפקחים לא ייצאו לחלק את הדו"חות.

גורמים בליכוד: הם לא ייפרשו

איתם שוחח הערב בטלפון עם ראש הממשלה, ודן עמו בהחלטת שר התמ"ס, אהוד אולמרט, לבטל את עבודתם של פקחי השבת. איתם הבהיר לשרון כי בעיני המפד"ל מדובר בהפרה בוטה של הסטטוס קוו. שרון הבטיח לאיתם כי ישוחח עם השר אולמרט ויראה כיצד ניתן לפתור את המשבר.
גורמים בסביבת ראש הממשלה העריכו הערב שהמשבר ייפתר ושלא תהיה פרישה מהקואליציה. לדבריהם, הקפאת עבודת פקחי השבת לא סותרת את ההסכם הקואליציוני. "סמכות הפעלת הפקחים פשוט הועברה לסמכותו של שר התעשייה והמסחר", אמרו.
בליכוד אומרים שאין למפד"ל אינטרס לפרוש מן הקואליציה "ואם המפד"ל לא פרשה על רקע התכנית הכלכלית, ההערכה היא שלא תפרוש על רקע זה". לדבריהם, גם אם המפד"ל תפרוש, הקואליציה נשארת והממשלה רחוקה מליפול.

הזעם במפד"ל

שר הבינוי והשיכון, אפי איתם, פנה הערב לראש הממשלה בדרישה להורות לשר אולמרט לאכוף את הוראות חוק שעות העבודה ומנוחה. איתם אמר כי "זוהי פגיעה קשה בקדושת השבת ורמיסת הסטטוס קוו הנהוג במדינה מיום הקמתה, תוך כדי זלזול בשלטון החוק. החלטתו של אולמרט להקפיא את עבודתם של הפקחים מהווה הפרה חמורה של ההסכם הקואליציוני ועלול לגרום פגיעה קשה בניסיון להוביל עידן של הידברות והסכמה בין דתיים לחילוניים".
גם שר הרווחה, זבולון אורלב, אמר ל-ynet כי "המפד"ל לא יכולה להשלים עם הפקרת השבת. זאת הפרה בוטה של ההסכם המחייב את שמירת הסטטוס קוו. מבחינתנו זהו משבר קואליציוני חריף".
ח"כ שאול יהלום פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להורות לשר התעשייה והמסחר, אהוד אולמרט, לבטל את ההחלטה על הפסקת פעולתם של פקחי השבת, ו"לאכוף מיידית את חוק השבת". בנוסף, הודיע יהלום כי יכנס ישיבה דחופה של חברי הוועדה בעקבות הודעת אולמרט. "הליכוד רוצה לחלק את מדינת ישראל לשניים. אלו שעושים חיים בשבת ואלו שצריכים לעבוד ולשרת אותם", אומר יהלום. "את היצירה הכי יפה של היהדות הליכוד מנסה לחסל".
בשינוי אמרו בתגובה, כי "המפד"ל הם לא ש"ס והם צריכים להבין שבממשלה עם שינוי לא תהיה כפיה דתית. איש באמונתו יחיה".
יצויין כי באחרונה היתה המפד"ל נתונה תחת התקפה כבדה מצד הסיעות החרדיות. מועצת גדולי התורה אף הוציאה גילוי דעת נגד המפד"ל, ובו נאמר "אותם מנהיגים הקוראים לעצמם דתיים ושומרי מצוות שנתחברו לרשעים...מנהיגים אלו חברו לאיש משחית (יוסף לפיד) ..הם זוממים להחריב את היהדות כפי המפלגות האחרות ..ארס השנאה נוטף בדיבורם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
פיין. משבר
צילום דודו פריד
אתר הכנסת
אורלב. "לא נשלים עם הפקרת השבת"
אתר הכנסת
אולמרט. הפקחים לא יפעלו בשבת
מומלצים