שתף קטע נבחר

לראשונה: ערבים ישראלים הקימו מעבדת נפץ לפיגוע

הותר לפרסום: חוליה של ערבים ישראלים, תושבי ג'לג'וליה, נתפסה בחשד שהקימה מעבדת נפץ בשטח ישראל מטעם ארגון הג'יהאד האיסלאמי - והיתה מעורבת בשיגור מכונית תופת למחנה צריפין. כל אנשי החוליה נתפסו לפני הפיגוע. ראש העירייה ל-ynet: "בכל מקום יש חריגים"

מעבדת חבלה של ארגון הג'יהאד האיסלאמי נחשפה בפעם הראשונה בתוך ישראל: כך הודיע אתמול (ב') שירות הביטחון הכללי. בחשיפת מעבדת הנפץ בג'לג'וליה יש חשיבות רבה, כיוון שלראשונה הצליחו המחבלים הפלסטינים להעביר את מרכז הכובד הלוגיסטי של פעילותם לתוך מדינת ישראל. מדובר בצעד "עוקף פעילות צה"ל", ואפילו "עוקף גדר הפרדה".
את המעבדה הפעילה חוליה של 3 ערבים ישראלים מג'לג'וליה, החשודים כי תיכננו להוציא פיגוע של מכונית תופת בישראל. שלושת החשודים הם מוחמד מצרי, החשוד כמפקד החוליה, איימן אבו קישק ופאדל עאבד. על פי החשד, הם תכננו לבצע פיגוע של מכונית תופת בתחנת אוטובוס ליד מחנה צה"ל בצריפין. חברי החוליה הכירו זה את זה לאחר שביצעו בעבר סדרה של ידויי בקבוקי תבערה לעבר כלי רכב ישראלים באזור ג'לג'וליה.
מהחקירה עולה כי בסוף 2002, כשביקר מוחמד מצרי את בני משפחתו בטול כרם, נועד עם פעיל הג'יהאד האיסלאמי נימר חליל. איש הג'יהאד ביקש ממצרי לסייע לו בהחדרת מכונית תופת מהגדה לישראל ולפוצצה באמצעות מכשיר טלפון סלולרי. מצרי הסכים.
לאחר כשבוע שבו השניים ונפגשו. מצרי הצביע על בעיה: הצירים באזור ג'לג'וליה לכיוון הגדה נסגרו, והוא חשש שלא ניתן יהיה להעביר את מכונית התופת. חליל הציע: "נדריך אותך כיצד לבנות מכונית תופת בתוך ג'לג'וליה עצמה". לבסוף סוכם על ניסיון להחדיר מחבל מתאבד, שהמטען שלו יורכב במכונית בג'לג'וליה.
חליל הפגיש את מצרי עם פעילים נוספים בארגון, שנתנו לו "רשימת מכולת" יחד עם 2,000 שקלים. מצרי רכש את הפריטים וביקש מחבריו אבו קישק ועאבד לסייע לו בהכנת המטען והסתרתו. בין היתר, הצליח להשיג גם תעודת זהות מזויפת עבור המחבל המתאבד, והוא וחבריו איתרו את תחנת האוטובוס מול הכניסה למחנה צריפין כאתר מתאים לפיגוע. הם הודיעו על כך לאנשי הג'יהאד האיסלאמי.
בתחילת מרס היה המחבל המתאבד הפלסטיני אמור לצאת מהשטחים לג'לג'וליה, אולם זמן קצר לפני כן נעצר ראש החוליה מצרי על ידי גורמי הביטחון - והפיגוע סוכל. חבריו נתפסו, ובין היתר נחשפה מעבדת הנפץ המאולתרת שהקימו וכן אופן סיועם לאנשי הג'יהאד.
מצרי אמר לחוקריו בשב"כ כי ביצע את מעשיו ממניעים אידיאולוגיים, ולאחר שהחל תהליך של התקרבות לאיסלאם לפני כשנתיים. בימים הקרובים תגיש פרקליטות מחוז מרכז כתבי אישום נגד כל השלושה, בגין ביצוע עבירות נגד ביטחון המדינה.
ראש עיריית ג'לג'וליה, ג'אבר ג'אבר, אמר ל-ynet כי הוא מגנה את מעורבותם של תושבי העיר בפרשה. לדברי ג'אבר, כל תושבי ג'לג'וליה מכבדים את חוקי מדינת ישראל, אולם כמו בכל מקום, ניתן למצוא חריגים.

דאגה: חדירת ערביי ישראל לטרור

בשב"כ מודאגים מעליית המדרגה התודעתית שבהקמת מעבדת הנפץ הראשונה בתוך שטח ישראל: לא מדובר עוד בסייענים למחבלים מתאבדים, ואפילו לא במתאבדים ישראלים, אלא בהתארגנות שלמה שמבצעת את כל שלבי הפיגוע בתוך ישראל ובידיים של אזרחים ישראלים.
במערכת הביטחון הצביעו היום על כך שחברי החוליה השליכו בשנים האחרונות בקבוקי תבערה לעבר מכוניות משטרה בג'לג'וליה. מחד מדובר בעבר ביטחוני מסוים, שמקל על איתור החוליה, אולם מאידך, אלפי צעירים ערביי-ישראל השתתפו בעבר במהומות אוקטובר, וחצו את הסף של פעילות אלימה נגד המשטרה וגורמי אכיפת החוק. המעבר לטרור, בעיני מערכת הביטחון - עלול להיות אך טבעי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעבדת חבלה (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
צילום רונן לידור
תחנת אוטובוס. המיקום היה מחנה צריפין (ארכיון)
צילום רונן לידור
מומלצים