שתף קטע נבחר

מצב הרשת - אופנת הפינגווין

גירסת בטא ל"אופן אופיס", מה קורה באתר מערך ההסברה הלאומי, כל הבסיס של עיראק שייך לארה"ב, אילו אתרים כבר הצטרפו למערכת הרייטינג החדשה, מערכת ההצפנה של סדאם האומלל, באנרים חדשים ומעצבנים, אמצעי אבטחה טפשיים ועוד

מאות אנשים השתתפו היום (ה') ב-Go-Linux 03, הכנס הבינלאומי הראשון בישראל לנושא מערכות הפעלה ויישומים של הקוד הפתוח. הנוכחות הרבה הפתיעה, אך לא תחושת השליחות שריחפה באוויר. אולמות הכנסים המרופדים של מלון הילטון ידעו גברים ונשים מעונבים וכלי קייטרינג בציפוי מוזהב אבל התלהבות אמיתית היא ישות בלתי מוכרת עבורם. הטלכרט נכנס למקומו: קוד פתוח זה אין בישראל. מי לא רוצה להיות חלק מאופנה חדשה?

גירסה סופית של אופן אופיס בעברית – בנובמבר

המבקרים בכנס קיבלו תקליטור עם גירסת בטא למפתחים של חבילת היישומים המשרדיים "אופן אופיס" בעברית. גירסת בטא נוספת תשוחרר בהמשך השנה ואילו השקת הגירסה הסופית של "אופן אופיס" (כמו גם סטאר אופיס, החבילה האחות של סאן המתבססת על קוד סגור) צפויה בחודש נובמבר, 2003. כל אדם יוכל להוריד מהרשת את אופן אופיס וליהנות מתחליף חינמי ליישומי אופיס כמו "וורד", "אקסל" ו"פאורפוינט". על פי התנסות ראשונית, "אופן אופיס" העברי יציב למדי ופועל יפה. אפילו בעיית המקפים הארורה נפתרה. יש למה לחכות.

הממשלה תתרום מחשבים

איציק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, אמר בכנס כי הממשלה מעונינת לתרום למטרות צדקה מחשבים ישנים שמשודרגים למחשבים חדישים יותר במשרדי הממשלה. מדובר באלפי תחנות עבודה בכל שנה, מבוססות פנטיום 1 ועד פנטיום 3 (שאלה נפרדת היא למה בכלל לשדרג מחשבים תקינים). בשלב זה בוחנים בממשלה את הדרכים החוקיות לביצוע המהלך.

הסברה לקויה

אתר "מערך ההסברה הלאומי" הושק לפני מספר שבועות ומאז, כך נדמה, לא עודכן. ההודעה העדכנית ביותר מתייחסת לדברי ראש הממשלה מה-23 בחודש מרץ. על אף שניכר באתר כי מדובר בגירסת הרצה, בממשלה כנראה לא מבינים כי גם גירסת בטא מחייבת. כאשר אתר אינטרנט נגיש לכלל הציבור אי אפשר להסתפק בשורת מבזקים עם "מבזק" בנוסח "בחלק זה יתפרסמו זמני התדרוכים ומידע חשוב לאזרחים". התצלום הלוויני של ישראל אמנם נאה, אך האתר סובל מבעיות הגהה ושכתוב.

מכרת שבבי מוד? לך לכלא

אזרח אמריקני נידון לחמישה חודשי מאסר לאחר שמכר שבבים שמאפשרים לשחקנים לעקוף טכנולוגיה אנטי פיראטית בקונסולות משחקים.
דיוויד רוקי, שהורשע על פי הודאתו בייבוא, שיווק ומכירת שבבי מוד, הוא האדם הראשון שנשלח לכלא בגין הפרת חוק דיגיטל מילניום (DMCA), שאוסר על משתמשים לעקוף טכנולוגיות אנטי פיראטיות במכשירים דיגיטליים, גם אם רכשו מוצרים אלה בכסף מלא. רשות המכס האמריקאי השתלטה מוקדם יותר השנה על אתר האינטרנט של רוקי, Isonews.com, והפכה אותו לבימת תעמולה נגד הפיראטיות.

פס רחב מוגבל

דיון ציבורי התנהל לאחרונה מעל בימה זו לאחרונה בעניין הכוונה העתידית של ספקי האינטרנט בישראל לגבות דמי מנוי מגולשים על פי צריכת הפס שלהם ולא על פי תשלום קבוע, כמקובל היום. דיון דומה, שאינו תיאורטי כלל, מתנהל בבריטניה בימים אלה. עמותה ציבורית חדשה בשם AntiCap קמה בבריטניה כדי להיאבק נגד החלטת חברת הכבלים NTL להגביל את כמות ההורדות המותרת לכל מנוי לגיגה בייט אחד בכל יום. NTL הטילה את ההגבלה החדשה ללא התראה מוקדמת, כדי להבטיח את איכות השירות לכלל המנויים, על פי טענת החברה.

הבהרה

הבהרה בנוגע לידיעה שפורסמה השבוע בערוץ המחשבים, על אודות פשיטה שערכה משטרת ישראל על משווקי מחשבים החשודים במכירת תוכנות מיקרוסופט ללא רשיון. הפשיטה אינה נוגעת לחברת "רונן ומאיר - יוניק מחשבים" ברחוב סחרוב 19 בראשון לציון אלא לחנות "יוניק טכנולוגיות" ברחוב סחרוב 5 בראשון לציון.

סדאם לא השתמש ב-PGP

לאחר שהקידמה המערבית ספגה מכה קשה בהתקפות הטרור של ה-11 בספטמבר, 2001, המלחמה האמריקאית בעיראק מסתמנת בינתיים כניצחון של הטכנולוגיה המערבית המתקדמת. על פי הדיווחים, ההישגים המשמעותיים במערכה הושגו לאחר שצבאות ארה"ב ובריטניה פיצחו את מערכת תקשורת הרדיו המאובטחת של סדאם חוסיין.
רשת "פוקס ניוז" דיווחה כי מדובר בדגם מיושן של מערכת התקשורת "יגואר" (Racal Jaguar V), אותה רכש חוסיין מחברה בריטית לפני 20 שנים. הבריטים לא התקשו לפצח את השדרים של חוסיין והעבירו את המידע לאמריקאים.
מומחי אבטחה תוהים מדוע השתמש חוסיין במערכת תקשורת כה מיושנת. אילו למד סדאם האומלל מההיסטוריה הצבאית, היה מבין שאסור לו להתבסס על מערכת שסודותיה נגישים לאויבים שלו. במחיר זול מאחת הנברשות המוזהבות בארמונותיו היה יכול להצטייד בתחליפים בטוחים יותר להעברת מסרים מוצפנים. תוכנת PGP, למשל.

באנרים יצירתיים מדי

חברת הפרסום הישראלית Ad4ever שלחה השבוע הודעה לעיתונות ובה היא בישרה על חבילת "מוצרי פרסום אינטראקטיביים חדשנים וייחודיים אשר עומדים לשנות את פני הפרסום האינטראקטיבי בישראל".
מאחורי הלשון הפרסומית הזו מסתתרים באנרים חדשים שלא יסבו נחת לגולשים, בלשון המעטה, בהם "באנר קופץ", שממלא את מרכז המסך ולאחר מכן חוזר לגודלו הטבעי, מבלי שהגולש ביצע כל פעולה מצדו. המצאות וחידושים נוספים: באנר מתנפח שגדל לממדים מפלצתיים ופרסומת המשנה את צורתה עם מעבר העכבר על מתחם הבאנר.
מוטב לחברות הפרסום להפנות את היצירתיות שלהן לטובת פיתוח פורמטים יעילים אך מרגיזים פחות. באנרים בגודל דף (ולא חלונות קופצים) שמוגשים לגולשים שמבקשים להגיע למדור מסוים באתר ונעלמים באופן אוטומטי לאחר מספר שניות (או עם הקלקה של הגולש על קישור היעד) צפויים להתקבל בהבנה רבה יותר על ידי המשתמשים. הם לא פולשים לשדה הקריאה, אינם מנגנים או מציקים ועם זאת, קשה להתעלם מהם.

אמצעי האבטחה הטיפשיים ביותר

הוכרזו הזוכים בתחרות "אמצעי האבטחה הטיפשיים ביותר" של ארגון הפרטיות הבינלאומי (Privacy International). מועמדים מ-35 מדינות השתתפו בהתמודדות, שמטרתה להבליט תופעות אבסורדיות בתעשיית האבטחה. בין הזוכים, שנבחרו על ידי פאנל השופטים הבינלאומי: אנשי האבטחה בשדה התעופה בפילדלפיה שהגיבו בהיסטריה לאחר שאחד הנוסעים ריסס לעברם בושם מבקבוק במהלך בדיקת חפציו, ואנשי הטרמינל של דלתא בנמל התעופה ג'יי אף קיי, שהכריחו אם טרייה לשתות שלושה בקבוקים מלאים בחלב שיצא משדיה לפני שהתירו לה לעלות למטוס.

עוד כמה דברים טיפשיים

קוריאה שוקלת לאסור על פרסום הודעות אנונימיות באינטרנט ולחייב גולשים להזדהות בשמות האמיתיים שלהם באתרי אינטרנט ציבוריים וממשלתיים. בהודו נעצר אדם שהתחזה לנשיא הודו בדואר האלקטרוני וביקש תרומות כדי לסייע למדען צעיר ומבטיח (כלומר, הוא עצמו). אם יורשע הוא צפוי לשבע שנות מאסר. אם כבר עוסקים בכך, גם בצ'טים בישראל כל אדם שלישי הוא אריק שרון או מדונה. אפשר לקוות שמשהו ייעשה בנידון ובמהרה.

השריף יצאה לדרך

החודש החלה לפעול בישראל מערכת הרייטינג החדשה של חברת "רד שריף" (Red Sheriff), מיזם עליו דיווחנו בהרחבה בחודש ינואר. המערכת, המופעלת על ידי החברות טלגאל וסופר-פאנל מקבוצת TNS טלסקר, אמורה לעשות סדר ברשת הישראלית ולקבוע מהם האתרים הפופולריים בישראל ומי גולש בהם. החיסרון: כל אתר נדרש לתת את הסכמתו להצטרף למערכת ולשלם עבור השירות כדי להימדד. עד כה הצטרפו לשירות האתרים One, הארץ, MSN ישראל וזולו, מוסר איתן כסיף, מנכ"ל טלגאל.

בריטניה: מצעד הורדות רשמי מהאינטרנט

בריטניה תהפוך למדינה הראשונה בה יתפרסם מצעד להיטים רשמי המבוסס על הורדות קבצים משירותי מוזיקה חוקיים. מצעד "40 הגדולים" נהנה מגיבוי של ארגון תעשיית הפונוגרפיה הבריטי (BPI), ומטרתו היא לקרב את חברות התקליטים הגדולות אל המוזיקה הדיגיטלית. OD2, החברה שמפיקה את המצעד, ערכה השבוע את "יום ההורדות הדיגיטלי", שמטרתו לעודד גולשים לשלם עבור המוזיקה שלהם באמצעות מתן גישה להורדה חינם של מספר שירים. במקביל, התאחדות יצרני התקליטים בארה"ב תובעת ארבעה סטודנטים אמריקאים בגין הפעלת רשתות שיתוף קבצים. הם נתבעים לשלם 150,000 דולר עבור כל שיר שהורידו, למען "יראו וייראו".

מה יקרה עם האינטרנט של עיראק בעקבות המלחמה?

רוב העיראקים אינם יכולים לגשת לאינטרנט מאז ה-31 במרץ, אז פגעו טילי שיוט בשרתים וצלחות לוויין במשרד המידע העיראקי בבגדד. התקפות חוזרות ונשנות על מרכזיות טלפון פגעו גם בתשתית הטלפון ולא איפשרו לאזרחי עיראק להתחבר לאינטרנט. חברות מערביות מעונינות לשקם את תשתית האינטרנט במדינה אך מאחר שטיפוס מפוקפק השתלט על מתחם כתובות האינטרנט העיראקי (iq.), זה לא יהיה קל.

קצרים

Don't stop 10 (למה באנגלית?) הוא עצומה מקוונת נגד הכוונה לסגור את ערוץ 10. האתר קורא לגולשים להוסיף את חתימתם בתקווה כי הלחץ הציבורי יסייע להציל את הערוץ. 2,705 גולשים חתמו נכון לזמן פרסום הדברים.
האלבום החדש של הראפר אייס טי יופץ בפורמט מאובטח ברשת "קאזה" עבור חמישה דולרים בלבד.
גולש שהפעיל בלוג מלחמה התגלה כפלגיאריסט שהעתיק חדשות מסוכנות ידיעות בטקסס. בעקבות המקרה שואלים פרשנים אם יש להטיל את כללי האתיקה של העיתונות על בלוגרים.
ניצחון נגד הזבלנים. בעל אתר שמפרסם מידע אישי על מפיץ דואר זבל ב"פינת בושות" לא חייב להסיר את המידע הזה מאחר שהפרסום אינו בגדר הטרדה, קבע בית משפט בארה"ב.

בלי קשר

לא רק בישראל. אדם נעצר בוקר אחד וקרוביו אינם יודעים במה הוא נחשד. גיבור הסיפור הקפקאי הזה הוא מייק הוואש, אמריקאי ממוצא ערבי שמועסק כמתכנת באינטל. הוא נעצר על ידי בלשים ביחידת הטרור של ה-FBI כאשר הופיע לעבודתו ב-20 במרץ, 2003. נראה כי הוואש אינו חשוד בעצמו אלא מוחזק במעצר בגלל היותו עד חשוב בחקירה שמהותה "סודית".

כל הבסיס של עיראק שייך לארה"ב

אופנות הרשת כל כך צפויות לפעמים. הנה גירסה עדכנית ל-All Your base are belong to us הקאלטי. בסרטון הווידאו All your Iraq are belong to us (בתרגום חופשי, "כל העיראק שלך היא שייכת לנו") מככבים סדאם חוסיין, ג'ורג' בוש והמלחמה היוצאת.

הדג המדבר

הידיעה הזו פורסמה כבר לפני יותר מחודש, אך המדור הזה לא ייתן לסיפור טוב לחמוק ממנו בתירוץ קלוש של התיישנות. שני מוכרי דגים בניו יורק טוענים כי קרפיון דיבר אליהם בעברית, והזהיר אותם מפני אסון קרב בגלל המלחמה בעיראק. ייתכן שהגירסה המודרנית הזו לדג הזהב קרתה במציאות ולא הייתה חיזיון של "משיגענעס" אלא מתיחה מתוחכמת. האתר הבא מסביר כיצד לגרום לדג שלכם לדבר באמצעות טכנולוגיה מתקדמת.

אפשר לשלוח טיפים, רעיונות, תלונות והערות לגל מור בכתובת gal-mo@y-i.co.il.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
All your Iraq are belong to us. הדבר הבא
צילום: רויטרס
סדאם. מה הוא חשב לעצמו?
צילום: רויטרס
צילום: אתר אופן אופיס
אופן אופיס. גירסת בטא
צילום: אתר אופן אופיס
צילום צוף פלאי
דג זהב? לא, דג היי טק
צילום צוף פלאי
מומלצים