שתף קטע נבחר

110 מורים פוטרו ערב פסח

המכתבים ייכנסו לתוקף בתום שנת הלימודים. כמה מהמורים זומנו להגן על משרתם בוועדה פריטטית ביום השואה. יו"ר סניף ההסתדרות ברחובות, עדה אדלר: "זה מלמד על החינוך של משרד החינוך". משרד החינוך: "מדובר בעיקר במורים שמלמדים מקצועות שאין להם הרבה דרישה"

כ- 50 מורים מבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים בראשון לציון ונס ציונה, וכ-46 מורים נוספים מרחובות ויישובי הסביבה קיבלו בערב פסח מכתבי פיטורים. 15 מורים נוספים מבתי הספר התיכוניים באיזור קיבלו הודעה על הפסקת עבודתם. המכתבים ייכנסו לתוקף בתום שנת הלימודים הנוכחית.
ראשי סניפי הסתדרות המורים באזור זועקים על חוסר הרגישות של משרד החינוך, ומבטיחים "להלחם בשיניים על כל מורה שירצה להישאר". חלק ממקבלי המכתבים כבר החלו לחפש עבודה, אף שזומנו להגן על משרתם בוועדה פריטטית בשבוע הבא.
בוועדה יהיו נוכחים שני נציגים ממשרד החינוך שיסבירו מדוע הפיטורים הכרחיים, ושני נציגי הסתדרות שינסו לסייע למורה לשמור על משרתו, או לפחות לדאוג לו לפיצוי הולם.
מורים רבים הוזמנו להשמיע את דבריהם ביום השואה. סניף ההסתדרות ברחובות פעל לאחרונה לשינוי מועד התכנסות הוועדה. יו"ר סניף ההסתדרות בראשל"צ, יוסי טווינה, אומר כי זהו רק הגל הראשון, ועדיין אין יודעים כמה מהמורים החדשים, שעוד אין להם קביעות, צפויים לקבל מכתבי פיטורים. "מכתבי הפיטורים הגיעו לכל קשת ההוראה – מורים ותיקים, חדשים ועולים. למורים רבים זו בשורת איוב. למשל, פוטרה מורה שהיא המפרנסת היחידה ומטפלת באמה הנכה, ומורה המגדלת עשרה ילדים קטנים".
טווינה, האמור לייצג את המורים בוועדות הפריטטיות, חושש כי מורים רבים עלולים להגיע לפת לחם. "הטיפול של משרד החינוך בפיטורים גורם לרבים מהם סבל בל יתואר".
יו"ר סניף ההסתדרות ברחובת, עדה אדלר, טוענת כי מנהלים ומפקחים מנצלים לכאורה את ה"רשות לפטר מטעמי קיצוצים" שנתן להם משרד החינוך, כדי להיפטר ללא הצדקה ממורים שאינם לרוחם. באחרונה היא גם התריעה על העניין בפני מזכ"ל ההסתדרות ומשרד החינוך. "ישנם גורמים שהחליטו לפטר מורים ותיקים וחדשים כאחד בשל חילוקי דעות וחשבונות אישיים ישנים".
אדלר הזועמת על זימון המורים לוועדות הפריטטיות דווקא ביום השואה, אומרת כי זה מלמד על "החינוך שנותן לנו משרד החינוך". לטענתה, משרד החינוך שמיהר לפטר מורים ולקצץ בתקציבים המיועדים לבתי הספר, לא קיצץ די במנגנון שלו. "איך הם מעיזים לשלוח הביתה מורים שמתקיימים בקושי מחלקי משרה, כשהם ממשיכים לשבת במגדלים הגבוהים שלהם במשרדים מלאים בפקידים, מפקחים, עוזרי מפקחים ובעוזרי מנהלים לכל מיני עניינים. אם יהיה צורך נשבית את הלימודים אפילו עד החופש הגדול".
נציגת ארגון המורים העל יסודיים במרחב השפלה, חדווה צדף: "יש לדבר השלכות חמורות על מערכת החינוך, שכן מורים רבים בעלי פוטנציאל לא יחזרו בעתיד למערכת".
דובר מחוז מרכז במשרד החינוך אבי הראל מוסר כי הזימון לוועדות שנועד ליום השואה יבוטל והמורים יקבלו זימון חדש. "לכל מורה תוקדש כחצי שעה שבה יוכל לערער על ההחלטה". לדברי הראל פיטורי המורים נקבעו משיקולים מקצועיים. "לרוב מדובר במורים שמלמדים מקצועות שאין להם הרבה דרישה כמו מלאכה ומוסיקה. יפוטרו גם מורים משיקולים של עייפות מהמערכת".

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייל פישר
בהסתדרות מבטיחים: "נלחם על כל מורה שירצה להישאר" (צילום אילוסטרציה)
אייל פישר
מומלצים