שתף קטע נבחר

השליח האמריקני ברנס נועד עם אבו מאזן ברמאללה

תת-מזכיר המדינה נפגש גם עם אבו עלא. לישכתו של ערפאת לא נכללה בביקור. ברנס קרא לשני הצדדים ליישם את תוכנית "מפת הדרכים". בינתיים מחכים שני הצדדים לביקורו של פאוול באזור. בקרוב: פגישה בין מופז לאבו מאזן ודחלאן

תת-מזכיר המדינה האמריקני, וויליאם ברנס, הגיע הבוקר (ב') לסבב פגישות בשטחי הרשות הפלסטינית.
תחילה נועד ברנס באבו-דיס עם יו"ר המועצה המחוקקת, אבו עלא, ולאחר מכן המשיך לרמאללה, שם נועד עם ראש הממשלה הפלסטיני החדש, אבו מאזן.
ברנס אמר כי על ישראל להפסיק את ההתנחלויות, ועל הפלסטינים להיאבק באלימות. בכירים ברשות אמרו היום ל-ynet כי הצד הפלסטיני הבהיר לברנס שעל ישראל להודיע מיד על כוונתה לקבל את התכנית, והזהיר מפני ניסיונות להכשילה. ארה"ב נקראה להפעיל לחץ על ישראל כדי שתנקוט צעדים בשטח. כמו כן הציגו הפלסטינים את נכונותם להתחיל מיד בצעדים בשטח כדי להוריד את מפלס האלימות.
סאיב עריקאת, השר לענייני משא ומתן ברשות, אמר כי "אין זה מתקבל על הדעת שהפלסטינים יידרשו ליישם את התחייבויותיהם, ורק לאחר מכן תעשה זאת ישראל".
מקורות פלסטינים ציינו כי אין להעניק חשיבות מיוחדת לביקורו של ברנס, איש מחלקת המדינה האמריקנית, "כאשר ידוע שבממשל הנוכחי הדברים נקבעים בבית הלבן ובפנטגון".
אתמול נועד ברנס עם בכירים בירושלים. בין השאר, הוצג בפניו החשש ששורר בישראל מפני הפסקת אש שאין בצידה פירוק של ארגוני הטרור מנשקם.
שר החוץ סילבן שלום אמר לברנס, כי לאחר הפסקת אש כזאת יצופה מישראל לסגת משטחי הרשות הפלסטינית, כמחוייב ממפת הדרכים, בעוד שתשתיות הפעילות של ארגוני הטירור לא ייפגעו, ויהפכו את מאבקה של ישראל בהם לקשה יותר, כשיחדשו את פעילותם. "לא ניתן לשים פלסטר על מוגלה", אמר שלום.
לישכתו של ערפאת לא נכללה בתוכנית הביקור של ברנס, כחלק מהחלטה אסטרטגית שהתקבלה בוושינגטון שלא לקיים מגעים כלשהם עם היו"ר. עמדת מנהיגי אירופה בעניין שונה: במקביל לפגישתו של ברנס של אבו מאזן, נועד שליח האיחוד האירופי למזה"ת, מיגל מורטינוס, עם ערפאת ברמאללה, לשיחת עדכון בעניין יישום "מפת הדרכים".

מחכים לפאוול

בינתיים ממתינים שני הצדדים בדריכות לביקורו של מזכיר המדינה האמריקני. קולין פאוול יגיע לישראל ביום חמישי, כשעל הפרק: יישום תוכנית "מפת הדרכים" שפורסמה בשבוע שעבר.
פאוול מגיע לאזור על-רקע התחדשותם הצפויה של המגעים הביטחוניים בין הצדדים. שר הביטחון שאול מופז צפוי להיפגש בקרוב עם אבו מאזן ועם מוחמד דחלאן, שהופקד על נושא הביטחון ברשות הפלסטינית. גורמים ביטחוניים הדגישו שמועד לפגישה כזאת עדיין לא נקבע, וכי קביעתה מותנית בהצלחת גורמי הבטחון הפלסטיניים למנוע פיגועים, לאור העליה ברמת ההתרעות הביטחוניות.
מזכיר המדינה ייפגש עם ראש הממשלה, שר החוץ ושר הבטחון, וכן עם אבו מאזן ובכירים נוספים ברשות. מן הצד הישראלי הוא ישמע טענות על כך שבניגוד למה שנקבע ב"מפת הדרכים", ערפאת ממשיך להשאיר תחת אחריותו כמה מארגוני הביטחון הפלסטינים.
בהקשר זה אמר אתמול מופז בישיבת הממשלה, כי הרפורמה הביטחונית ברשות הפלסטנית "מחייבת שליטה אחת על כוחות הבטחון הפלסטינים, על-ידי אדם שאיננו ערפאת", וכי "הנהגה דו-מוקדית תמנע טיפול בטרור".
הבוקר אמר מופז בכנס של ארגון הבונדס בתל-אביב, כי המגעים המדיניים עם הפלסטינים תלויים במאמצי הרשות נגד הטרור. "אנחנו מצפים לראות מהן תוכניות הפלסטינים, ובעיקר מה יהיו מעשיהם בנושא הביטחון. זהו העוגן להמשך תהליך ההידברות שלנו איתם".

בהכנת הידיעה השתתפו פליקס פריש וסמדר שילוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברנס. פגישה ברמאללה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אבו מאזן. נועד עם ברנס
צילום: איי פי
מומלצים