שתף קטע נבחר

מחקר: שיעור התמותה מסארס עלול להגיע ל-20 אחוז

אם הערכת החוקרים תתממש, מחלת הסארס עלולה להיות אחת מהמגיפות הקטלניות ביותר המוכרות כיום

המחקר המקיף ביותר שנעשה עד כה על הסארס, מעריך כי שיעור התמותה מהמחלה עלול להיות גבוה במידה משמעותית מכפי שהעריכו המומחים עד כה: לפי אחד מהחישובים שנעשו במחקר החדש, שיעור התמותה מהמחלה עלול להגיע עד% 55 אצל בני 60 ומעלה, ועד 13.2% אחוזים אצל אנשים צעירים יותר. בסך הכל עלול שיעור התמותה להגיע ל-20% בממוצע – נתון שאם יתאמת, עשוי להפוך את מחלת הסארס לאחת מהמגיפות הקטלניות ביותר שמוכרות כיום.
עד כה דיווח ארגון הבריאות העולמי על שיעורי תמותה מסארס שנעו בין 2% ל-7.2%.
המחקר החדש מבוסס על ניתוח סטטיסטי של נתונים שנאספו מ-1,425 בני-אדם, שאושפזו בהונג-קונג עד 28 באפריל השנה. את המחקר הובילו שני חוקרים מהקולג' המלכותי בלונדון, והשתתפו בו חוקרים מאוניברסיטת הונג-קונג, מהאוניברסיטה הסינית בהונג-קונג וממחלקת הבריאות בהונג-קונג. ממצאיהם פורסמו בכתב העת הבריטי לרפואה לאנסט.
חישוב שיעורי תמותה של מגיפות חדשות הוא משימה קשה מאוד, בפרט כאשר אין מבחן חד-משמעי לזיהוי המחלה – כמו במקרה של נגיף הסארס. לכן התוצאות שהתקבלו במחקר הן על-תנאי בלבד, והן צפויות להשתנות עם הצטברות נתונים נוספים בעתיד. בנוסף, החוקרים השתמשו בשתי שיטות חישוב שונות, ובכל אחת התקבלו נתונים שונים: לפי שיטה אחת, שיעור התמותה מעל גיל 60 הוא 43.3%, ושיעור התמותה אצל צעירים יותר הוא 13.2%; לפי השיטה השנייה, שיעור התמותה מעל גיל 60 הוא 55%, ואילו שיעור התמותה אצל צעירים יותר הוא רק 6.8%.
ממצא חשוב נוסף של החוקרים הוא משך תקופת "הדגירה" של המחלה, כלומר כמה זמן עובר מרגע שאדם נחשף לנגיף ועד לרגע שמתגלים אצלו סימפטומים של המחלה. החוקרים מעריכים שתקופת הדגירה היא בממוצע 6.4 ימים. אבל לפי חישוב סטטיסטי אחר שערכו, שהתבסס על מספר קטן יותר של חולים, תקופת הדגירה עלולה להתארך עד 14.22 ימים.
הערכת תקופת הדגירה חשובה, משום שהאחראים על בריאות הציבור נעזרים בה כדי לקבוע כמה זמן צריך להחזיק בהסגר אנשים שנחשפו לנגיף. עד כה העריכו שתקופת הדגירה עשויה להגיע עד 10 ימים; ליתר ביטחון הכפילו את תקופת הדגירה, וקבעו שאזור נגוע נוקה מסארס אם סימני המחלה לא הופיעו בו במשך 20 יום. כעת, בעקבות ההערכה המחמירה של 14.22 יום שעלתה המחקר החדש, עשויה להתארך גם תקופת ההסגר.
לפי המחקר, משך הזמן הממוצע בין הופעת סימפטומים אצל חולה לבין אשפוזו בבית-חולים הוא שלושה עד חמישה ימים. לדברי החוקרים, משך הזמן שחולף עד לאשפוז אינו משנה את תוצאות המחלה, אבל חשוב לאשפז אנשים הנחשדים כחולי סארס מהר ככל האפשר, כדי להקטין את הסיכון שנשקף מהם לכלל האוכלוסיה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מנסים להתגונן בהונג קונג
צילום: רויטרס
מומלצים