שתף קטע נבחר

איך נפגשים עם שרון וערפאת?

בכיר באיחוד האירופי מציע "פתרון יצירתי" לחרם שמטיל שרון על דיפלומטים שנפגשים עם ערפאת: לבוא לישראל ולרשות בשני ביקורים נפרדים

האחראי על מדיניות החוץ והביטחון של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, העביר ללשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, מסר, שבו הוא מבקש לבדוק האם יוכל להיפגש עם שרון ועם ערפאת גם יחד - למרות החרם הלא-רשמי שמטילה לשכת שרון על דיפלומטים שנפגשים עם יו"ר הרשות.
אנשיו של סולאנה רקמו הצעה מקורית: סולאנה, שמגיע בקרוב לביקור במזרח התיכון, ייפגש עם אחד משני האישים, ייצא מהמדינה, ייסע למדינות אחרות באזור, ואז יבוא לביקור נפרד עם האישיות השנייה. "סולאנה לא מוכן לוותר על הפגישה עם ערפאת, אך הוא מחפש לעשות זאת בדרך שלא תפגע בשרון", אומרים אנשיו.
עמדת ישראל היא שכל מפגש עם ערפאת מעניק לו לגיטימציה ומכשיל את ראש הממשלה הפלסטיני החדש, אבו-מאזן. ואולם מדינות אירופה עדיין רואות בערפאת את מנהיג העם הפלסטיני, כפי שהוצהר בכינוס שרי החוץ של אירופה ברודוס לפני כשבוע. באיחוד האירופי טוענים כי חשוב להיפגש עם ערפאת כדי לרצות אותו ולמנוע ממנו להכשיל את אבו-מאזן. עוד טוענים כי אם הקהילייה הבינלאומית תיפגש רק עם אבו-מאזן, הוא ייתפס בקרב הפלסטינים כבובה אמריקנית-אירופית, שהזרים חפצים ביקרה.
אנשי האיחוד האירופי העבירו לישראל מסר כי הביקור שמבקש סולאנה לערוך אצל ערפאת הוא בגדר ביקור טקסי בלבד, שחייב להעשות בהתאם לעמדה האירופית.
לשכת ראש הממשלה טרם השיבה לסולאנה. גורמים בלשכת רה"מ אומרים: "אנו הרי לא משחקים משחקים בנושא הזה. לוח הזמנים של ראש הממשלה מאוד עמוס. הוא יחליט אם להיפגש עם סולאנה לגופו של עניין. צריך לראות מה חשיבות הפגישה, ועד כמה היא יכולה לקדם את התהליך".
במהלך מבצע "חומת מגן", כאשר הוטל מצור על לשכתו של ערפאת במוקטעה, ביקש סולאנה להיפגש עם ערפאת, ולשכת ראש הממשלה דחתה את בקשתו. סולאנה וז'וזף פיקה, שהיה שר החוץ של ספרד, עזבו את ישראל במחאה, מבלי להיפגש עם שרון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
סולאנה. מנסה ללכת בין הטיפות
צילום איי פי
צילום: ערוץ 2
שרון. חרם לא-רשמי על ערפאת
צילום: ערוץ 2
צילום: רויטרס
ערפאת. האירופים עדיין רוצים להיפגש
צילום: רויטרס
מומלצים