שתף קטע נבחר

השרב הכבד הביא לגל שריפות ברחבי הארץ

במקומות רבים נרשמו היום טמפרטורות גבוהות במיוחד, שהתקרבו ל-40 מעלות. החום והרוחות העזות, אך גם רשלנות אזרחים, גרמו לדליקות רבות, אשר כילו מאות דונמים של חורש טבעי. השרב יימשך ביומיים הקרובים

מזג-אוויר שרבי פקד היום (שבת), זה היום השני ברציפות, את כל רחבי הארץ. הטמפרטורות הגבוהות, בשילוב רוחות מזרחיות עזות, הביאו לגל שריפות. בחלק מהמקרים תרמה גם רשלנות של אזרחים להיווצרות השריפות. מרשות הטבע והגנים נמסר כי על הציבור לכבות כיבוי מוחלט כל מדורה, להימנע מלהשליך בדלי סיגריות ולדווח במהירות על חשד לשריפות, כדי למנוע נזק גדול יותר.
בשעות הצהריים נמדדה טמפרטורה של 38 מעלות בתל-אביב, בנמל התעופה בן-גוריון ובאילת. באצבע הגליל, חיפה ובאר-שבע הגיעה הטמפרטורה ל-36, ובירושלים וברמת-הגולן נרשמו 28 מעלות.
מחברת "מטאו-טק" נמסר כי השרב צפוי להימשך ביומיים הקרובים, ורוחות חזקות ימשיכו לנשב.
מחר תהיה הקלת-מה בעומס החום, שתורגש בעיקר לאורך מישור החוף, אולם במקביל תהיה עלייה בלחות. ברוב המקומות בפנים הארץ עדיין יהיה שרבי, והטמפרטורות יגיעו עד ל-36-39 מעלות. בצפון ובצפון הנגב עדיין יהיו רוחות דרום-מזרחיות עד מזרחיות חזקות, ויהיה חם ויבש.
לקראת מחרתיים תהיה הקלה נוספת בעומס החום.

אש בצפון ובמרכז

שריפה גדולה פרצה הבוקר בשדה קוצים בין הקיבוצים תל-יוסף ובית השיטה שבצפון הארץ, באזור עפולה. השריפה התפשטה צפונה לעבר קיבוץ עין-חרוד איחוד, וכאשר הבינו הצוותים שנכחו בשטח, שאין אפשרות להשתלט על האש, הוחלט לפנות 20 נופשים שהיו בצימרים. מדובר בצימרים הנמצאים קרוב לגדר המקיפה את קיבוץ עין-חרוד.
מכבי האש התקשו תחילה להשתלט על הלהבות, בשל הרוחות החזקות ומזג-האוויר השרבי. אולם ששה צוותים של כיבוי אש, שנעזרו גם בשני מטוסים, הצליחו לבסוף להשתלט על האש. לאחר שהובהר כי לא נשקפת עוד סכנה לנופשים, הם הורשו לחזור לדירות הנופש.
בסך הכל נשרפו כ-850 דונמים של שדות קוצים. מבדיקת מכבי האש עולה כי השריפה פרצה מגצים שהגיעו מאתר הזבל של קיבוץ בית השיטה, שם שרפו אותה שעה את הפסולת. הרוח המזרחית העיפה את הגצים אל עבר השדות, והאש החלה להשתולל.
דליקה גדולה הייתה גם בפארק השרון שמצפון למכמורת. שישה צוותי כיבוי ושני מטוסים הצליחו להשתלט על האש כעבור כשעתיים. השריפה כילתה כמה עשרות דונמים של חורש טבעי ועצי חרוב. אמנון נחמיאס, דובר רשות הטבע והגנים, מסר כי השריפה נגרמה כנראה עקב הצתה או בדל סיגריה שנזרק מכביש החוף. מכבי האש בודקים את החשד.
באזור השפלה נשרפו 200 דונם של חורש טבעי בשתי שריפות גדולות. הראשונה פרצה באזור יער בן-שמן מול פארק הקופים, ככל הנראה בגלל רשלנות של מטיילים שבילו במקום. שריפה אחרת פרצה מדרום ליישוב רעות, ואיימה להתקרב אל בתי היישוב. חמישה צוותי כבאות ושלושה מטוסי כיבוי פעלו במשך ארבע שעות כדי להשתלט על שתי השריפות.
טפסר מאיר הראל, מפקד שירותי כיבוי איילון, אמר ל-ynet: "הבעיה המרכזית שלנו היום היתה הרוח החזקה והיובש, שממש העיפו את האש ממקום למקום. בתנאי מזג אוויר כאלה כל גפרור קטן יכול לגרום לשריפה גדולה".
סמוך ליישוב כוכב יאיר השתוללה בצהריים שריפה בחורשת עצי אורן. אנשי כיבוי אש ושוטרי משטרת טייבה הצליחו להשתלט על האש בסיוע מסוק. שני תושבים וכבאי נכוו.

השריפה בכרמל: בשל רשלנות נופשים

אתמול עלו באש כ-600 דונם של חורש טבעי במורדות המערביים של הכרמל, בין עוספייה לטירת הכרמל, דליקה שפרצה במקום ככל הנראה בשל רשלנות נופשים.
מוקדי האש הרבים עימם ניסו להתמודד כבאי חיפה במשך שעות ארוכות, הם המקומות שבהם היו מוקדי ה"מנגלים" ביום העצמאות. הדליקה פרצה כבר ביום רביעי, אולם כובתה במהירות. למחרת ליבתה הרוח המזרחית את שרידי האש שעוד נותרו ביערות, ובחסות השרב הכבד החלה שוב להשתולל השריפה.
היום כאמור התפרצה האש מחדש. הכבאים, בפיקודו של טפסר בכיר משה ריבק, ניסו לפלס דרך ביער כדי להגיע למוקדי האש. הם נעזרו בארבעה מטוסים קלים המסייעים בכיבוי.
גורמים בכירים במערך כיבוי האש מחו על כך שמטוסי הכיבוי הגיעו למקום שעות ארוכות אחרי שנקראו לסייע. אחד ממפקדי כיבוי האש אמר: "זה פשוט ביזיון. מטוס הכיבוי הראשון הגיע רק שלוש שעות אחרי הקריאה שלנו לעזרה. אז גם גילינו שאין שום נוהל מסודר בעניין וכי כל המטוסים עוזרים לנו בהתנדבות".
מרשות הטבע והגנים נמסר כי עדיין יש חשש מהתלקחות נוספת.

השתתפו בהכנת הידיעה: שרון רופא-אופיר, אלי סניור ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה ליד תל יוסף
צילום: יובל בכנר
 צילום: יובל בכנר
עשן כבד היתמר בשמי הצפון
צילום: יובל בכנר
מומלצים