שתף קטע נבחר

מחוות לפאוול: שחרור אסירים והקלה בסגר

הבוקר שוחררו כ-80 אסירים ממחנה קציעות, ועד מחר ישוחררו 200 אסירים. במקביל, קרוב ל-30 אלף פלסטינים הורשו להיכנס לעבודה בישראל ובהתנחלויות

במערכת הביטחון הוחלט, לראשונה מאז פרוץ האינתיפאדה, על שחרור מאסיבי של אסירים פלסטינים. זאת, כמחווה לפלסטינים בעקבות ביקורו של מזכיר המדינה קולין פאוול באזור. לפי ההחלטה, בשבועות הקרובים ישוחררו עד 2,000 אסירים. כבר הבוקר שוחררו כ-80 אסירים ממחנה קציעות שבנגב, ובסך-הכל ישוחררו עד מחר 200 אסירים.
יש לציין, עם זאת, כי מרבית האסירים ששוחררו נשפטו על עבירות של שהייה בלתי חוקית בישראל, ומקצתם נשפטו על עבירות ביטחוניות קלות. בצה"ל מדגישים כי בכל מקרה לא ישוחררו מחבלים "עם דם על הידיים", ומציינים כי מועד שחרורם של האסירים שיצאו לחופשי היה צפוי בקרוב.
לקראת בואו של המזכיר לאזור, הודיעו גורמים מדיניים כי ראש הממשלה שרון יציג בפניו מספר "מחוות מוגבלות", בהן תנקוט ישראל כדי לקדם את התהליך. הוחלט כי יינקטו מחוות בתחום ההומניטארי בלבד, אך לא הצבאי, "כל עוד הפלסטינים אינם מסכלים פיגועים".
המחווה הראשונה ננקטה כבר הבוקר, כאשר הוחלט להסיר את הסגר מעל השטחים, ולאפשר כניסתם של קרוב ל-30 אלף פלסטינים לעבודה בשטח ישראל.

"רגע היסטורי שיש לנצלו"

בפגישתו הבוקר עם הנשיא משה קצב, אמר פאוול כי "זהו רגע היסטורי שיש לנצלו". הנשיא הסכים עם הדברים, באומרו כי "בישראל חשים שזהו אכן רגע היסטורי והזדמנות לתפנית". עם זאת, הוא הוסיף כי קיים חשש אמיתי מכך שהטרור יימשך במקביל למשא-ומתן. פאוול טען ש"כללי המשחק השתנו, והטרור יהיה חייב להיפסק".
שר הביטחון הגדיר את פגישתו עם פאוול כחיובית. לדבריו, הועלו בה נושאים ביטחוניים בלבד. "הצגתי בפניו את הסיכונים והספקות לגבי התהליך. המסר המרכזי הוא שלא יהיו ויתורים בנושאים הביטחוניים. לא נעשה צעדים שעלולים לסכן את ביטחונה של ישראל".
שר הביטחון הבהיר למזכיר המדינה כי לפני מחוות לפלסטינים, צריכים להתקיים צעדים בוני אמון. לגבי נסיגה אפשרית משטחים שנתפסו על ידי צה"ל ברצועה, אמר מופז כי נסיגה כזו אפשרית רק לאחר שהפלסטינים יקבלו אחריות וילחמו בטרור.
"עדכנתי את מזכיר המדינה לגבי הפיגוע בעפרה, וגם על רקטות הקסאם שנורו על שדרות, וציינתי בפניו שלא נעשית פעילות נגד הטרור בצד הפלסטיני", אמר מופז. עוד הוסיף שר הביטחון כי "צה"ל ימשיך בפעילות הסיכולים עד שתהיה פעילות אפקטיבית פלסטינית נגד הטרור".

ההקלות בסגר

צה"ל הודיע הלילה על הסרת הסגר המלא מהשטחים החל מהשעה 02:00 לפנות בוקר.
משעה זו הורשו להיכנס לישראל כל בעלי ההיתרים המתאימים. ברצועת עזה מדובר בכ-15 אלף פלסטינים העובדים באזור התעשייה ארז ובישראל. בגדה המערבית מדובר בכ-12 אלף פלסטינים העובדים בישראל ובהתנחלויות. בנוסף הורשו להיכנס לישראל כמה מאות אנשי עסקים וסוחרים.
הסגר הוטל לפני חג הפסח, כמקובל לפני חגים ואירועים, ולאור התרעות על כוונת מחבלים לבצע פיגוע בישראל. מאז הטלת הסגר אירעו בשטח ישראל הפיגוע בתחנת הרכבת בכפר סבא והפיגוע בפאב "מייק'ס פלייס" בטיילת בתל-אביב.
במסגרת המחוות לפלסטינים לרגל ביקור פאוול, ישראל מתכוונת גם לפתוח מחדש את מעבר קרני, שנסגר למעבר סחורות לפני כחודש, בשל פיגוע ירי במקום. מאז נפתח המעבר למעבר מוצרים הומניטריים בלבד.

במערכת הביטחון מרוצים: לא יהיו הקלות ביטחוניות

אבל בעוד ישראל מכריזה על הקלות לפלסטינים, במערכת הביטחון לא מתרגשים ואומרים כי מדובר בהקלות "סמליות" שנעשות לצרכים תקשורתיים.
גורמים במערכת הביטחון אמרו כי מדובר בצעדים שישראל ממילא התכוונה לבצע, כיוון שלא ניתן להחזיק את עובדי השטחים בסגר ואת המעברים סגורים ללא הגבלת זמן; בשל ביקורו הצפוי של פאוול, הוחלט להכריז על ההקלות במועד זה.
במערכת הביטחון הבהירו כי אין כל כוונה להיענות לדרישה האמריקנית שישראל תבצע גם מחוות צבאיות: צה"ל לא ייסוג מן העמדות שתפס בצפון רצועת עזה, לא יתחייב להפסיק חיסולים במקרים של "פצצה מתקתקת", ולא יפסיק את המבצעים בעומק רצועת עזה. כל זאת עד שאבו מאזן ומוחמד דחלאן יוכיחו כי הם נלחמים מלחמה של ממש בטרור.
הגורמים אמרו כי העמדה הנוקשה של ישראל היא תוצאה של לחץ שהפעילו בכירי צה"ל, הנתמכים על-ידי שר הביטחון, שאול מופז. הגישה של מערכת הביטחון גורסת כי כל התקדמות צריכה להיעשות בזהירות המירבית, רק לאחר שהפלסטינים יערכו את השינויים הנדרשים מהם. "השיחות שלנו עם פאוול יעסקו בעיקר בדרישות מן הפלסטינים, ופחות בהקלות שלנו", טענו גורמי ביטחון בכירים.

שרון החליט על המחוות בעקבות לחץ אמריקני

בימים האחרונים הדליפו מקורות מדיניים בישראל כי שרון יציג מחוות רק בפגישתו עם בוש ב-20 בחודש, אולם אתמול נמסר כי ראש הממשלה שינה את עמדתו והסכים להציג לפאוול מחוות "מוגבלות".
נראה כי השינוי בא בעקבות לחץ של ארה"ב, ששידרה בימים האחרונים מורת רוח מעמדותיו של שרון. ביום חמישי בלילה פרסמה מחלקת המדינה הודעת גינוי חריפה להתנקשויות של ישראל בשטחים. היום פורסמה בעיתון "ניו-יורק טיימס" ידיעה שבה מביעים בכירים בממשל האמריקני כעס על סירובו של שרון לבצע מחוות. בכיר בממשל צוטט כאומר: "הישראלים הסכימו לבצע דברים מסוימים... אנחנו מגיעים לשעה שבה צריך לקיים את ההבטחות". עוד דווח כי אנשיו של פאוול זעמו על ההדלפות של מקורות מדיניים בישראל כי שרון יציג מחוות רק בפגישתו עם בוש. בממשל האמריקני טענו כי שרון מנסה לבחון את הממשל האמריקני בכך שהוא מעליב את מזכיר המדינה פאוול.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מופז. סיכונים וספיקות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פאוול. אנשיו כעסו על שרון
צילום: איי פי
מומלצים