שתף קטע נבחר

שוחט: "אני יכול להיות האיש שהעבודה צריכה"

חבר הכנסת אברהם בייגה שוחט מתכונן להיכנס למים הקרים, שלא לומר עכורים, של המרוץ לראשות מפלגת העבודה. "אהיה מועמד לא פחות טוב מהשאר" הוא אומר בראיון ל-ynet, ומבטיח להחזיר את מפלגת העבודה למרכז

אם היה במפלגת העבודה מישהו שהופתע ולו במעט מהתפטרותו של עמרם מצנע, הרי שהיה זה ח"כ אברהם בייגה שוחט. ביום רביעי לפני כשבועיים, ימים אחדים לפני הודעת ההתפטרות של מצנע, שוחט עוד ישב במזנון הכנסת ושיבח את "ההתעוררות" שזיהה אצל היושב ראש.
"הוא מתחיל להכנס לעניינים", אמר אז שוחט בתקווה, לאחר שראה את מצנע נואם בהפגנת מטה המאבק נגד התוכנית הכלכלית, ומתווכח עם דני יתום ומתן וילנאי בישיבת הסיעה. "הוא מתחיל להיות תזזיתי יותר, עירני יותר, מתעניין יותר בדברים ולוקח יוזמה. הוא מבין שהוא חייב להכנס לפוליטיקה, להילחם". אלא שביום ראשון, חמישה ימים לאחר שאמר שוחט את הדברים שאמר, הודיע מצנע שהוא מתפטר.
שוחט ראה, שמע ובלע. שוב אכזבה. שוב מפלגה ללא הנהגה וללא מנהיג. שוב חבריו עתים על המצלמות ומכתירים את עצמם ליורשים פוטנציאליים. שוב סכינים ומאבקים. אלא שבניגוד לעבר, שוחט לא רצה לבלוע וסתם לשבת בצד יותר. הוא רצה לקפוץ למים העמוקים, לראות עד כמה הם קרים. דיגדג לו לראות כיצד תשפיע הודעה שלו על חבריו במפלגה, על התקשורת, רצה לשמוע כיצד יגיבו הפעילים. "אם הם יכולים", אמר לעצמו שוחט כשהסתכל על מתן וילנאי ועל בנימין בן אליעזר ששיגעו את מצנע מאז שנבחר, "גם אני יכול להיות יושב ראש".
בינתיים, אחרי שהודיע כי הוא שוקל להתמודד, שוחט מרגיש שהקלפים משחקים לידיו. התקשורת (בינתיים) מפרגנת לשר האוצר לשעבר, הפעילים מתקשרים ושולחים פקסים מעודדים, ובכלל, יש תחושה כי אפשר לנצח ולהציל את הספינה הטובעת ששמה מפלגת העבודה. אבל שוחט ממתין לראות סקרים שגם שמו ישורבב בהם, מצפה להחלטות של הלשכה ביום חמישי, ואומר כי טרם החליט סופית אם לרוץ.
"אני צריך לראות איזו החלטה תתקבל במפלגה, איזה לוח זמנים יהיה להתמודדות", הוא אומר בראיון ל-ynet. "אני בודק הכל בצורה מאוד חיובית. כשיהיה לי ברור מה המפלגה החליטה בעניין היושב ראש הזמני, אז אחליט סופית מה אעשה".

אתה תומך במינוי יושב ראש זמני?

"בסופו של דבר, מצב ביניים מסויים יצטרך להתקיים, אבל בשום פנים ואופן אסור שהוא יהיה ארוך מדי. אם ימנו יושב ראש זמני עם כל הסמכויות, הרי שהוא לא יוכל לכהן מעבר למרס 2004. הבחירות צריכות להתקיים בינואר-פברואר 2004, ומי שייבחר ייצטרך להיות המועמד של העבודה לראשות הממשלה. התקופה שבה יכהן כיושב ראש שלא ניתן להחליפו לפני בחירות יקנה לו חוזק גדול בקרב חברי המפלגה וחברי הסיעה, והוא יוכל להוביל את המפלגה קדימה".

למה אתה רץ להתמודדות? למה שלא יהיה יושב ראש זמני לאורך תקופה ארוכה, שישקם את המפלגה?

"צריך שיהיה תאריך ברור שבו יתקיימו הבחירות ליושב ראש. אם הנושא הזה יישאר כדבר מרחף באוויר, הכל ייראה כבדיחה, והמפלגה תמצא את עצמה בכאוס טוטאלי. זה יהיה מצב בלתי נסבל ובלתי תקין, ואני מתנגד לו".

זו לא יומרנות לחשוב שבמקום שבו נכשלו אנשים כמו ברק, מצנע ופואד - אתה תצליח יותר?

"אני מרגיש שאם יווצרו הנסיבות שאוכל להכנס למרוץ, אהיה מועמד לא פחות טוב מהשאר. אני מרגיש שליחות מסויימת, למרות שזה נראה יומרני. ברמה הפנים מפלגתית יש לי טיפה יותר ניסיון ממצנע. אני יודע לתמרן בין אנשי לשכה ומרכז בנושאים שונים, ואני מקווה שאם אבחר, הכלים האלה יעמדו לרשותי. כיהנתי שש שנים כשר אוצר בישראל, גם תחת רבין וגם תחת ברק. זה דבר שלא קיים כבר עשרות שנים בארץ. אהבתי את התפקיד, וחשבתי שאני צריך לעשות משהו שאני אוהב. חשבתי שאני לא צריך לזרוק עיניים לכיוונים אחרים. אבל עכשיו, כשאני רואה לאן מדרדרת העבודה, אני חושב שהניסיון הרב שיש לי בתחום המפלגתי, בתחום הכלכלי-חברתי ואני גם מקובל על הציבור כאיש אמין וישר שלא דבק בו רבב, אני יכול להיות האדם שהמפלגה צריכה. המפלגה צריכה לשים לעצמה מטרות ויעדים כדי להשתקם ולחזור לשלטון".

פעילים במפלגה אומרים עלייך שאתה אדם נחמד, רציני, ישר והגון, אבל לאף אחד לא נפלט, אפילו בטעות, שאתה מנהיג סוחף שיינצח בבחירות. יש לך את הקשיחות הדרושה למאבק כזה?

"אף אחד לא שם לי אקדח לרקה. אני עושה את זה מתוך רצון, במלוא המרץ, במלוא הנכונות. מדובר במשימה שאקדיש את כל כולי לה. זאת עבודה של 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. אין פשרות והקלות, ואני מסוגל לזה".

הרי ברור לך שתצטרך להתמודד מול אותם אנשים שעשו הכל כדי לבעוט החוצה את מצנע, האדם שבו תמכת. לא נמאס לך?

"אני מאוכזב מאוד ממה שקרה. אני לא רוצה להאשים כרגע אף גורם במצבה של העבודה, אבל הרבה גרמו לכך. עכשיו אני לא אומר מילה על אף אחד, אבל כל מי שיצטרך לשמוע יישמע בדיוק את מה שהוא צריך לשמוע. התוכנית שאציג לשיקום המפלגה נגזרת מהמצב הזה, מההתנהלות הזו".

נשמע כאילו יש לך תוכנית וגם 'כתב אישום' נגד חבריך...

"במידה ואודיע רשמית כי אני מועמד, אדבר בצורה מפורשת. כרגע זה מוקדם מדי. יש לי תוכניות גם בתחום הפנים מפלגתי, גם בכלכלה וגם בתחום המדיני. אני חושב על כל פינה ועל כל דבר שאפשר לעשות כדי להחזיר את העבודה למקום הנכון, למקום ההיסטורי שלה. צריך להחזיר את המפלגה למרכז. אני שלם עם המצע היוני שאושר בוועידה, המדבר על תוכנית קלינטון יחד עם התוכנית הסעודית. זאת גם תהיה התוכנית שמדינת ישראל תאמץ, לדעתי. אני עסוק גם בנושאים הכלכליים, ועם כל הצניעות אני נחשב כאיש שמבין בכלכלת ישראל. אני משקיע בזה הרבה, והנושא זורם בעורקיי".

תתמוך בכניסה לממשלת שרון?

"ממשלת האחדות יכולה להתקיים רק אם ראש הממשלה יביא את מפת הדרכים לאישור בממשלה, והמפד"ל והאיחוד הלאומי ייצאו. אסור לנו בתכלית האיסור לשבת בממשלת אחדות ולשמש עלה תאנה לתוכנית של ימין קיצוני. אני אתנגד לכך בכל כוחי".

ואם תתמודד ותפסיד? תפרוש מהמפלגה, תלך אולי למפלגה סוציאל-דמוקרטית?

"אמשיך להיות חבר כנסת. אכבד את החלטות המפלגה. כל זמן שלא יעשו דברים מטורפים, אעשה כמיטב יכולתי לעזור למפלגה. אני לא בורח, אני חי ונושם. העבודה היא יותר מפלגת מרכז, והיא צריכה להיות במיקומה הנכון. אני לא פרטנר ליצירת גוש יותר גדול בשמאל. זה לגיטימי - אבל אני לא מהמובילים של המהלך הזה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
שוחט. מחכה לסקרים
צילום: אורן אגמון
צילום: רויטרס
מצנע. איכזב
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
פרס ובן אליעזר. גם אני יכול להיות יו"ר
צילום: שאול גולן
מומלצים