שתף קטע נבחר

לפיד: "אעמיד לדין שופטים שיגרמו לסחבת"

בוועדת חוק חוקה ומשפט הצהיר שר המשפטים כי ייאבק בסחבת במערכת המשפט בארץ, ויפעל לכינון חוקה. הוא לא קיבל את הביקורת שהופנתה כלפי הוועדה למינוי שופטים

אעמיד לדין שופטים אם לא יהיה שיפור בסחבת בבתי המשפט", הזהיר הבוקר (יום ב') שר המשפטים יוסף לפיד, בישיבה הראשונה של ועדת חוק חוקה ומשפט שנערכה בכנסת.
את עיקר המאמץ בתקופת כהונתו מתכוון שר המשפטים, לדבריו, להשקיע במלחמה בסחבת. "דיונים ביותר מדי תיקים נמשכים יותר מדי זמן, בעיקר במשפטים אזרחיים. הבוקר ביקשתי מנשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק לעשות הכל כדי לסגור את הפערים. מסרתי לו רשימה של 12 שופטים שבידם נמצאים עשרות תיקים למעלה משישה חודשים. אם לא יהיה שיפור, אעמיד לדין משמעתי את השופטים".
ח"כ רוני בראון (ליכוד) היה התקיף ביותר מבין חברי הכנסת. לטענתו, הסחבת העיקרית היא בבית המשפט העליון. "דנים שם בתיקים שלוש וארבע שנים, עליך להכשיר מבנים ולמנות לפחות 150 שופטים שיגמרו אחת ולתמיד את הפקק".
יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), תקף את הליך מינוי השופטים. "בחירת השופטים זו פיקציה. עוד לפני שקמה הוועדה לבחירת שופטים, כבר הוחלט מי יהיו השופטים לעליון". איתן יצא נגד בית המשפט העליון בנושא נוסף: "הכנסת חייבת לעבור למגננה פרלמנטרית מול האקטיביזם השיפוטי. אסור לה להתבטל בפני מערכת המשפט. לא יעלה על הדעת שכל שופט יוכל לבטל חוקים של הכנסת".
לפיד לא קיבל את הטענות, ואמר כי 55 שנים עברה מערכת המשפט מבחנים קשים והיא נחשבת למוסד המכובד ביותר בעיני הציבור. "אל תנסו לתקן מה שעובד היטב".
מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס (העבודה) מחה גם הוא על דרך בחירת השופטים. "לא מקובל עלי כי שופטי העליון יתכנסו ויקבלו החלטה לבד".
לפיד הוסיף, כי לא ייתן יד להקמת בית משפט לחוקה, שיעביר את המערכת השיפוטית תהליך פוליטיזציה. לדבריו, "יש ליצור מסגרת פורמלית של חוקה לישראל. הדבר תלוי בהסכמה רחבה, בשל ההסכמים הקואליציוניים".
לפיד התייחס להחלטת ועדת הכנסת על חסינותה של בלומנטל, וטען: "ועדת הכנסת הטילה בה כתם לכל החיים. היא לא תוכל להוכיח לציבור את חפותה בבית המשפט". לפיד האשים את חברי הוועדה שפעלו משיקולי "אני אשמור עליה כדי לשמור לי את הזכות בעתיד לשחד בוחרים".
ח"כ אברהם רביץ מיהדות התורה חילק שבחים ללפיד. "נבחרת לתפקיד, וטוב שכך. יש שינוי באטמוספירה במדינה, ולך יש תרומה משמעותית. אך לפיד אמר בתגובה: "זוהי מלכודת דבש. זהו ניסיון של רביץ לחסל אותי פוליטית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לפיד. יילחם בסחבת
צילום: רויטרס
ארכיון ידיעות אחרונות
איתן. נגד בית המשפט העליון
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים