שתף קטע נבחר

נתניהו: נשלול מההסתדרות את היכולת לשתק המדינה

במסיבת עיתונאים שכינס במשרדו תקף נתניהו בחריפות את ההסתדרות על השבתת המשק, והודיע כי מי שנקט עיצומים "לא יקבל אגורה"

שר האוצר, בנימין נתניהו, תקף לפני שעה קלה בחריפות רבה במיוחד את ראשי ההסתדרות בעקבות השביתה במשק. בתדרוך לעיתונאים במשרד האוצר, היה נתניהו נרגש, נסער, ודיבר בהתרגשות רבה.
נתניהו לא ברר במילים כדי לתאר מה בדיוק הוא חושב על ראשי ההסתדרות. "שבעה ראשי ועדים מתכנסים ומחליטים לשתק את המדינה. הם מחליטים להחזיק את המדינה בגרון, ואני לא רוצה לנקוט במונחים אנטומיים אחרים", אמר נתניהו. "אין להם שום זכות לעשות זאת ולגרום לנזק אדיר למשק, לעובדים ולאזרחי המדינה. זה דבר בלתי נסבל. במדינה מתוקנת, אי אפשר לתת כוח עודף כזה. העידן של ועדים מונופוליסטיים כל יכולים נגמר. זו רק שאלה של זמן. אלה הן השביתות הגדולות האחרונות שיתקיימו במשק. לא ניתן לדבר הזה להימשך. אם ההסתדרות תמשיך בדרך זו, נשלול ממנה את הדרך לשתק את המדינה. יש הצעות חוק כאלה בתוך הממשלה. האם אנחנו חיים במאה ה-19? אנחנו חיים כבר במאה ה-21. השביתה גורמת הרס ונזק עצום. היא גורמת לפיטורים המוניים, לזבל ברחובות ולתחלואה".

"הבעיה שאין חור בדלי, אין לו בכלל תחתית"

נתניהו גילה כי סלע המחלוקת העיקרי במו"מ הוא בשאלת קרנות הפנסיה החדשות. לדבריו, אם הממשלה וההסתדרות יצליחו לגשר על הפערים בסוגיה זו – יש סיכוי טוב להגיע לסיכום גם בנושאים האחרים שבמחלוקת. "זה כמו השיר על החור בדלי", אמר נתניהו, "הבעיה היא שאין חור בדלי – אין לו בכלל תחתית, וכל החסכונות יצאו ממנו. בקרנות הפנסיה יש חור של 130 מיליארד שקל. ההסתדרות כשלה כישלון טוטאלי בניהול הקרנות הישנות, ועכשיו היא דורשת שניתן לה לנהל גם את הקרנות החדשות. ההסתדרות מאשימה אותנו בכל מיני האשמות, אבל זו בדיחה. הם דואגים לפנסיה? איזו צביעות. איפה הם היו כל השנים? הם מגינים על העמיתים? אני נוקט בצעד אמיץ והכרחי לתקן את המצב והם באים להטיף לנו מוסר. הם לא דואגים לפנסיונרים. הם הפקירו אותם בדרך הניהול השוטף של קרנות הפנסיה.
"העילה לשביתה הנוכחית היא ההחלטה שקיבלתי, שלא לשלם כסף למי שנוקט בעיצומים. הם טוענים שאין לי זכות לקבל החלטה כזאת? 'באבוה' אני אקבל החלטה כזאת".

"רק דוגמית קטנה"

בתשובה לשאלות עיתונאים מדוע הוא כל-כך נסער, ענה נתניהו: "אני באמת מאוד כועס. אין שום הצדקה ושום היגיון בשביתה הזאת. אזרחי ישראל אומרים די. נמאס לנו. על מה הם מגינים? על המשכורות העצומות שלהם ועל עצמם".
כאן פנה נתניהו אל העיתונאים ואמר: "מה שאתם שומעים עכשיו ממני זה רק דוגמית של מה שנשמע בימים האחרונים סביב כל שולחנות הסלון במדינה, וסביב שולחן הממשלה. לאזרחי ישראל פשוט נמאס".
נתניהו הודיע כי בפעם הראשונה בתולדות המדינה כל מי שנקט עיצומים "לא יקבל אגורה אחת". עוד אמר נתניהו כי הממשלה שוקלת עכשיו באילו צעדים אחרים ניתן לפעול להפסקת השביתה. "ההסתדרות עברה כל גבול. אין להם כל בסיס לשליטה, כי המו"מ התנהל כסדרו".

החקיקה - בסוף השבוע הבא

"המו"מ לא יימשך לעד", אמר נתניהו, "יש לזה סוף. התוכנית תוגש לאישור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית כבר בסוף השבוע הבא. אנחנו רוצים להגיע להסכמה בנושאים השנויים במחלוקת, אבל אם לא נצליח בכך, נלך לחקיקה".
בתשובה לשאלה הצהיר נתניהו כי אין שום אפשרות שהאוצר יענה לדרישת ההסתדרות וינתק את המו"מ בנושא הפנסיה מהמו"מ הכללי על התוכנית הכלכלית.
בתשובה לשאלה על הגילוי אתמול ב-ynet בעניין הפשרה שאליה הגיע השר שטרית עם עוזי כהן בעניין הקיצוץ במספר סגני ראשי המועצות, אמר נתניהו: "לא טיפלתי ולא התעסקתי בזה בכלל. אני כנראה אדרש לזה בהמשך". לדבריו, ניתן היה להבין כי בסיכום שאליו הגיע שטרית עם כהן יוכנסו שינויים משמעותיים.

תגובת האוצר

במשרד האוצר ביקשו להבהיר, כי נתניהו העריך שזו אחת השביתות האחרונות משום שאם יעבור חוק הדמוקרטיזציה, שאמור להיות מוגש לכנסת, לפיו יכולה להתקיים שביתה רק אם רוב העובדים תומכים בה, יפחת מספר השביתות, בהן ההסתדרות וקבוצה קטנה של ראשי ועדים מחליטים על שביתה עבור העובדים כולם. נתניהו אינו שולל את זכות השביתה. זו זכותה של ההסתדרות לשבות, אך ההחלטה על קיום שביתה ראוי שתתקבל בצורה דמוקרטית, נאמר בהודעת משרד האוצר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים