שתף קטע נבחר

הפלסטינים: "ננקוט בצעדים כדי שפעולות כאלה לא יישנו"

בכיר פלסטיני: "הממשלה החדשה נחושה לשים קץ לאנרכיה הביטחונית ולזלזול בסמכותה". החמאס וגדודי חללי אל אקצה: אין קשר בין הפיגועים לבין פגישת שרון-אבו מאזן; הפיגוע נעשה במסגרת המאבק בכיבוש וההגנה העצמית

"אני סבור שהכוחות שעומדים מאחורי הפיגועים, מעוניינים לסבך את הממשלה הפלסטינית ואת כל אלה שמעוניינים בחידוש התהליך המדיני". כך אמר היום (א') בשיחה ל-ynet, שר התקשורת הפלסטיני, עזאם אל אחמד.
לדברי השר, הפיגועים הבוקר בירושלים הם בגדר "פעולה לא אחראית", שההנהגה הפלסטינית מגנה, "ולא ייתכן ולא נכון שעל כל פעולה לא אחראית של גורם פלסטיני כלשהו, תוטל האחריות על ההנהגה ועל העם הפלסטיני".
בעקבות זאת, אמר אל אחמד כי הקריאה לפגוע בראש הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת, ולגרש את ההנהגה הפלסטינית, שמשמיעים אנשי ימין בישראל, היא "קריאה לא הגיונית ולא רצינית שפוגעת בניסיון לחדש את תהליך השלום. אחרי הצגת 'מפת הדרכים' וחידוש המגעים בין הצדדים, יש לתת הזדמנות להידברות ולמנוע מהמתנגדים לכך להצליח במשימתם".
אל אחמד דחה את הטלת האחריות לפיגועים על הרשות ועל ערפאת. "גם בארה"ב, בסעודיה ובמרוקו היו פיגועים, אין אף מקום בעולם שבו ניתן לשלוט במאת האחוזים בדברים האלה".

הפלסטינים: "הממשלה תנקוט בצעדים"

בהודעת הגינוי של הרשות הפלסטינית קרא שר ההסברה הפלסטיני נביל עמרו לישראל לשמור על איפוק והבטיח שהממשלה הפלסטינית "תנקוט בצעדים למניעת הישנותם של פעולות כאלה".
חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית הסביר ל-ynet שהצעדים שאליהם מתכוון עמרו הם "מסר תקיף ביותר שהממשלה תעביר בשעות הקרובות לכל הפלגים הפלסטינים, ואם מסר זה לא ייקלט - צפויים בקרוב מעצרים ופעולות נגד הפעילים הפלסטינים, שאינם מכבדים את העמדה הרשמית ופועלים להכשלתה".
הבכיר הוסיף כי "הממשלה החדשה נחושה לשים קץ לאנרכיה הביטחונית ולזלזול בסמכותה". לדבריו, "קשה להשתחרר מהתחושה ששני גורמים היו מרוצים מהפיגועים: מבצעי הפיגועים וראש הממשלה אריאל שרון, שהפיגועים איפשרו לו לעכב ולהקפיא כל דיון במפת הדרכים ולדחות את פגישתו עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, בה היו השניים אמורים לעסוק באופן יישום המפה".

החמאס: אין קשר בין פגישת שרון-אבו מאזן לבין הפיגועים

ד"ר עבד אל עזיז רנטיסי, מראשי החמאס, דחה בשיחה עם ynet כל קשר בין הפיגועים לבין פגישת שרון-אבו מאזן שהתקיימה אמש. "ב-1948 העם הפלסטיני נאלץ לעבור את הנכּבה על ידי ציונים, והוא נטבח על ידיהם עד היום. העם עדיין מורחק ממולדתו, מקומותיו הקדושים עוברים תהליך מסוכן של ייהוד, הרג הנשים והילדים והרס הבתים נמשך, וכל זה מצריך תגובה. הפיגוע נעשה במסגרת המאבק בכיבוש וההגנה העצמית, ואין לו קשר לפגישה ביטחונית כושלת אחת".
רנטיסי אמר כי דבריו האחרונים של שרון, בראיון ל-ynet, על היחלשות הארגונים הפלסטיניים הם "מגוחכים". "מי שנחלש, מי שייעלם בסופו של דבר הוא הכיבוש והטרור הציוניים".
גם בכיר בגדודי חללי אל אקצה סבור שאין קשר בין הפיגועים לבין פגישת שרון-אבו מאזן. "אם לפעולה בבית חנון יש קשר לפגישה בין שרון לאבו מאזן, אז לפיגועים האחרונים אין קשר. אם יש קשר בין בית חנון לפגישה, אז אפשר לומר שיש קשר בין הפיגועים לפגישה".
לדברי הבכיר, לפיגועים יש קשר "רק לפעילות הפושעת ולהרג שמבצע צה"ל בבית חנון ולהסלמה בכל השטחים". לדבריו, הדרגים הפלסטינים נחושים להמשיך במאבק בכיבוש. הבכיר אמר עוד כי גדודי חללי אל אקצה אינם רוצים להביך את הממשלה הפלסטינית, אבל הארגון אינו מתכוון לשבת בחיבוק ידיים לנוכח ההסלמה הישראלית. "אנו מוכיחים פעם אחר פעם לישראלים שכל הכסף שהם שופכים בשטחים לצורכי ביטחון למתנחלים והכסף על הגדר, לא ימנעו מאיתנו להגיב לפשעים הישראליים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פיגוע הגבעה הצרפתית
צילום: רויטרס
מומלצים