שתף קטע נבחר

י-ם: סוכלה חטיפת אוטובוס למטרות מיקוח

אמש הותר לפרסום: שמונה חברים בחמאס הודו כי תכננו לבצעי פיגועי מיקוח בבירה. חקירת גל הפיגועים האחרון מעלה: מבצעי הפיגועים בירושלים ובחברון - מאותה חולייה

שירות הביטחון הכללי ויחידת הגדעונים של משטרת מחוז ירושלים סיכלו בשבוע שעבר פיגוע מיקוח בירושלים.
אמש (יום א') הותר לפרסום כי הכוחות חשפו חוליית חמאס בת שמונה תושבים מצפון ירושלים, רובם בעלי תעודות זהות כחולות, שתכננה לחטוף אוטובוס למטרת שחרור אסירים מבתי כלא ישראליים.
לדברי המשטרה, הודו שמונת החשודים בכוונה להשתלט על אוטובוס באזור שכונת נווה-יעקב שבצפון הבירה, להעבירו לתחומי הרשות הפלסטינית ולדרוש שחרור אסירים בתמורה לשחרור הנוסעים.
על-פי ממצאי החקירה, אסירי חמאס הכלואים בכלא אשקלון הפעילו מרחוק את אנשי החולייה, והנחו אותם כיצד לפעול. הקשר בוצע באמצעות איגרות, שהועברו דרך בני משפחותיהם של חברי החולייה. החשודים תיכננו גם לחטוף חייל לצורך מיקוח ולשכור דירה באזור צפון ירושלים, שתשמש כמעבדת חבלה ותחנת יציאה לפיגועים.
גורמי ביטחון מעריכים כי חברי החוליה נעצרו בשלב מתקדם מאוד של פעילותם, ואף הספיקו לרכוש אמצעי לחימה לצורך הפעולות שתיכננו.

"קשר בין הפיגועים האחרונים"

בתוך כך מעריכים במשטרה ובשב"כ, כי יש קשר בין המחבל שהתפוצץ שלשום בחברון לבין השניים שהתפוצצו אתמול בירושלים.
גורמי ביטחון מעריכים כי שלושת הפיגועים בוצעו במשותף על ידי התארגנות החמאס בחברון, אשר שיגרה את המתאבדים. עם זאת, הפיגוע הכפול בירושלים נערך בשיתוף פעולה עם התארגנות באזור רמאללה.
שלושת המחבלים, שלמדו יחד באוניברסיטת פוליטכניקום בחברון, היו מחופשים ליהודים דתיים. גורמים במשטרה אמרו כי "יש דפוס פעולה דומה בין המחבלים". עוד מעריכים כי שני המחבלים שביצעו את הפיגועים אתמול בירושלים שהו מצפון לעיר במשך פרק זמן כלשהו, במהלכו חיפשו הזדמנות נוחה לצאת לפיגוע בבירה. בסופו של דבר החליטו לצאת ככל הנראה לפעולה לאחר שנודע להם על הפיגוע בחברון.

החמאס לא קיבל אחריות

לדברי גורמי ביטחון, שלושת המחבלים מוכרים כפעילי חמאס תושבי העיר. גם מקורות פלסטינים מאשרים כי החמאס עומד מאחורי הפיגוע בגבעה הצרפתית, למרות שהארגון לא הוציא הודעה שמאשרת זאת. על-פי המקורות, המחבל המתאבד הוא באסל ג'מאל אל-תכרורי, סטודנט במכללת הפוליטכניקום בחברון, אותה סגר צה"ל לפני מספר חודשים בעקבות שורת הפיגועים שאירעו בעיר.
תכרורי גר בחברון בשכנות לפואד קוואסמה, מבצע הפיגוע אמש בחברון. בעיר אומרים כי יתכן שהשניים השתייכו לאותה חולייה של החמאס.
אתמול בבוקר הטיל צה"ל למספר שעות עוצר על חלקים גדולים ברמאללה ובעיירה ביתוניה שמדרום לה, ככל הנראה בעקבות הערכה ראשונית שהמחבל יצא דווקא משם.
הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגועים. שר ההסברה, נביל עמרו, אמר כי הרשות מחוייבת ל"מפת הדרכים" ולהמשך המאמצים לסיכול פעולות טרור. לישראל קרא "לגלות איפוק בתגובותיה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
באסל ג'מאל אל-תכרורי. המחבל מהגבעה הצרפתית
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
הפיגוע בגבעה הצרפתית
צילום: רויטרס
צילום: גלי תיבון
הפיגוע בחברון. "אותה חולייה"
צילום: גלי תיבון
מומלצים