שתף קטע נבחר

בוש שוקל "ביקור אישי" במזרח התיכון

ניו-יורק טיימס: נשיא ארה"ב עשוי להגיע בשבועות הקרובים למזרח התיכון ולהיפגש עם ראשי הממשלה אריאל שרון ואבו מאזן. אמש טילפן בוש לאבו מאזן ודרש ממנו להילחם בטרור; משרון הוא ביקש להישאר מחויב לתהליך השלום

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, שוקל לבקר לראשונה במזרח התיכון בשבועות הקרובים במטרה לקדם את מפת הדרכים - כך מדווח הבוקר (יום ד') העיתון "ניו-יורק טיימס".
גורמים רשמיים בממשל האמריקני אמרו שצעד בלתי שגרתי זה של הנשיא בוש משקף את הערכתו שבלי מעורבות פעילה ואסרטיבית של הממשל האמריקני, "הסיכויים ליישב את הסכסוך הישראלי פלסטיני עשויים להיעלם בתוך מערבולת אלימות".
על פי הניו-יורק טיימס, בוש יגיע לכווית או לקטאר בתום ביקורו באירופה שיחל בסוף השבוע הבא וייפגש שם או במקום אחר במזרח התיכון עם ראש הממשלה, אריאל שרון ועם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן. הסיכויים שבוש יגיע לישראל קלושים, על פי אחד המקורות.
גורם רשמי בממשל האמריקני תיאר את האווירה בממשל בעקבות הידרדרות המצב במזרח התיכון וכשלון שליחותו של מזכיר המדינה קולין פאוול במילים "חרדה וייאוש". גורמים רשמיים סייגו את הדיווח ואמרו שעדיין לא ברור אם בוש אכן יגיע למזרח התיכון. לדבריהם, יועציו של הנשיא האמריקני חלוקים בדעתם אם בוש צריך להיות מעורב אישית בניסיון להפסיק את מעגל האלימות.

טילפן לשרון ואבו מאזן

אמש טילפן בוש לשרון, ולראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, וקרא להם להמשיך ביישום "מפת הדרכים" למרות הפיגועים האחרונים.
דובר הבית הלבן הודיע כי בשיחה עם שרון הדגיש הנשיא בוש שחשוב להישאר מחויבים לתהליך השלום למרות פיגועי ההתאבדות. בוש אמר כי הוא משוכנע שאבו מאזן מחוייב לרפורמות ברשות. מקורות מדיניים בישראל סיפרו כי בוש ביקש גם למסור את תנחומיו למשפחות הנרצחים בגל פיגועי הטרור האחרונים בישראל.
ראש הממשלה, שדחה את נסיעתו לוושינגטון בעקבות הפיגועים בחברון ובירושלים, סיכם עם הנשיא כי ייפגש עמו בארצות-הברית, אולם לא נקבע מועד לפגישה. נראה כי זו תתקיים רק בעוד מספר שבועות, לאחר חזרתו של בוש מביקור במזרח אירופה ולאחר חג השבועות. אחת ההשלכות הישירות של דחיית הנסיעה לוושינגטון, עשויה להיות דחיית יישומה של מפת הדרכים, כולל ההקלות לאוכלוסיה הפלסטינית. בכירים בממשל האמריקני הביעו אתמול חשש בעיתון "וושינגטון פוסט", שאם הפגישה תידחה במספר שבועות, יאבד המומנטום לקידום מפת הדרכים, והלחץ על ישראל לקבל את המפה יתפוגג.

בוש: מלחמה בטרור וצעדים קונקרטיים של ישראל

קודם לשיחתו עם שרון, טילפן הנשיא בוש לראשונה לראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, ודרש ממנו להילחם בארגוני הטרור, תוך שהוא מבטיח לו שארה"ב עדיין מחוייבת להקמת מדינה פלסטינית בשנת 2005.
לפי דובר הבית הלבן, ארי פליישר, בוש "חזר על מחויבותו לביטחונה של מדינת ישראל" והדגיש את "הצורך של כל הצדדים להילחם בטרור".
בוש איזן את דרישתו שאבו מאזן יפעל נגד הטרור באמירה שהוא מצפה גם מישראל לנקוט "צעדים קונקרטיים" כדי לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. לדברי פליישר, "הנשיא פרש בפני אבו מאזן את חזונו בדבר שתי מדינות המתקיימות זו לצד זו בשלום", ואמר שהוא מצפה להיפגש עם אבו מאזן.
פליישר מסר כי אבו מאזן "אמר לבוש שהוא מחויב לרפורמות, לשלום ולהפסקת כל מעשי הטרור". הוא הגדיר את השיחה בין השניים "ידידותית ומלאת תקווה".

וייסגלס ידגיש: חובת היישום על הפלסטינים

ראש לשכתו של שרון, עו"ד דב וייסגלס, יצא הלילה לארה"ב כדי להיפגש עם בכירים בממשל. מקורות מדיניים בישראל אמרו כי וייסגלס ידון מחדש עם האמריקנים על מועד הפגישה עם שרון ויכין אותה על רקע ההתפתחויות האחרונות באזור הקשורות בטרור הבינלאומי, ולגל הטרור המתחדש בישראל.
וייסגלס ידגיש בפני האמריקנים שחובת היישום נמצאת כעת על הפלסטינים - לפני כל התקדמות במפת הדרכים.
גורמים מדיניים בירושלים אמרו כי "בהחלט עשויים להיות עיכובים באפשרות ליישם את מפת הדרכים, משום שמפת הדרכים בנויה קודם כל על הגעה לשקט. ברגע שגל הטרור מתחדש, הדבר הוא בגדר אקדח שמופנה לרקתו של אבו מאזן".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
שוקל להגיע? בוש
צילום רויטרס
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון. הפיגועים מראים את אכזריות האויב
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אבו מאזן. מחויב לרפורמות, לשלום ולהפסקת הפיגועים
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים