שתף קטע נבחר

פורז ב-ynet: נישואים אזרחיים - רק בממשלה הבאה

שר הפנים התארח בקהילות ynet, ענה על שאלות הגולשים ופרש את משנתו. הוא האשים את קודמו בתפקיד, ש"דאג לבער את כל החומר הבעייתי מתקופת כהונתו", הדגיש שבתקציב הנוכחי יהיה קיצוץ חד בכספים למגזר הדתי, ונחלץ להגן על בית המשפט העליון

שר הפנים אברהם פורז, הצליח מאז שנכנס לתפקידו במשרד להוציא את הממסד הדתי משלוותו. היום (ה') הוא התארח בקהילות ynet וענה על שאלות בענייני דת ומדינה, ויחסו למגזר הדתי.
אחד הגולשים ביקש לדעת ב"אילו דברים מוזרים נתקלת במשרד ובהחלטותיו שנשארו מימי השר הקודם?"
פורז השיב כי "השר הקודם דאג לבער את כל החומר הבעייתי מתקופת כהונתו, כך שאני מתקשה למצוא ראיות לתקופה הזו. יש הרבה לספר אבל אי אפשר לעשות זאת בהזדמנות זו, כי אני צריך לענות לעוד כמה חבר'ה..."
גולש אחר שאל האם יעביר פורז תקציבים ממהמגזר הדתי למגזרים אחרים, ל"נושאים חשובים בהרבה". לדברי פורז, "במסגרת התוכנית הכלכלית החדשה יהיה קיצוץ משמעותי של התקציבים המועברים למגזר החרדי. יש מספר סיבות למצב הכלכלי הקשה וניתן לצאת ממנו אם נצמצם בהוצאות המגזר הציבורי ונעביר את הכסף לתשתיות. במקביל, יש לפעול להחשת בניית הגדר, שתתן יותר ביטחון וגם תסייע לכלכלה".
גולש נוסף שאל "מדוע שינוי הצביעה בעד הגדלת ימי המילואים? וכן מה אתה עומד לעשות עם אותם חיילים שמשרתים היום בצבא ואין להם כיום אזרחות ישראלית?"
פורז: "בעקבות פעילותה של שינוי, יהיה צמצום במספר ימי המילואים. שינוי חושבת שצריך להקים פלוגות נוספות של משמר הגבול על בסיס תנאי קבע, כדי שאנשי המילואים יקראו פחות לתעסוקה מבצעית. כל החיילים המשרתים בצה"ל תקופה שלמעלה משנה, מקבלים בימים אלה אזרחות ישראלית".

להלן עוד מקבץ שאלות ותשובות. אחת הגולשות שאלה: אני נשואה לבחור שהגיע לארץ כפועל רומני חוקי. בזמן האחרון הוא סיים הליך של גיור רפורמי (ועוד לפני כן עשה ברית מילה). מדוע אין מכירים בו ולא נותנים לו זכויות? אפילו את החפצים שלו מרומניה לא מאפשרים לו להביא.
פורז השיב: "לאור הקואליציה שיש לנו עם המפד"ל, אין אנו יכולים לבצע בתחומי דת ומדינה את כל מה שהיינו רוצים ולכן אין לנו יכולת להכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיביים, אבל לפי המדיניות החדשה שלי גם גיורים של הרבנות הראשית לא יקנו באופן אוטומטי זכות לתושבות או לאזרחות. מי שנישא בחו"ל לבן זוג לא יהודי בתהליך מדורג של 4.5 שנים, בן הזוג הלא יהודי יקבל מעמד של אזרח בארץ ושאלת הגיור תהיה עניין לרצונו החופשי. אני מצטער על כך, כי הממסד הדתי בארץ הנשלט על ידי האורתודוקסים מקשה על הגיורים".

כיצד אפשר מבחינה חוקית לבטל את אזרחותם של ערביי ישראל, ומתי תתחיל ליישם חוק בעיניין?

אכן לשר הפנים יש סמכות לשלול אזרחות, אבל אינני חושב שצריך לעשות זאת ובעיקר אסור לעשות זאת לערביי ישראל הרואים בכך פגיעה קשה.

האם יגיע היום ובו יוכל כל אדם ואדם בישראל להינשא בארצו? מתי נוכל כבר ללכת למשרד הפנים או לעירייה ולהתחתן?

בהסכם הקואליציוני שנעשה בעת כינון הממשלה הנוכחית סוכם כי תוך שנה תוגש לכנסת הצעת חוק לפיה יתאפשרו נישואים אזרחיים לפסולי חיתון, דהיינו אנשים שלפי הדין הדתי הנוכחי אינם יכולים להנשא.
למרבה הצער, מפלגת העבודה לא רצתה להצטרף לקואליציה ולכן נאלצנו להתפשר עם המפד"ל ולוותר בשלב זה על נישואים אזרחיים לכל. נשתדל לתקן זאת לאחר הבחירות הבאות.

מה דעתך על הדברים של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין בעניין המהפכה החוקתית וההתקפה על בית המשפט העליון?

אינני שותף לדעתו של יו"ר הכנסת על בית המשפט העליון. לשמחתנו בית המשפט העליון בישראל ממלא תפקיד חשוב בשמירה על טוהר מידות, על מנהל תקין ועל הדמוקרטיה וכפי שמקובל במדינות דמוקרטיות, הוא רשאי לפסול חוקים של הכנסת המנוגדים לחוקי היסוד.

מה דעתך על דוח המבקר הדן בראש הממשלה אריאל שרון ולמה לא שמענו ממך ומהשר לפיד בנושא חמור זה?

אריאל שרון עמד בבחירות האחרונות בראש רשימת הליכוד ולא בראש רשימת שינוי ולאור הצלחת הליכוד בבחירות, הוא שעומד בראש הממשלה. כל הטענות המועלות נגדו או נגד בניו, צריכות להתברר במסגרת הליכים משפטיים חוקיים ולא במסגרת המערכת הפוליטית.

שמי אייל ואני דתי. ישנם הרבה פעולות שעשית בעבר שהסכמתי איתם, אך בזמן האחרון (מאז שהפכת לשר) נראה שאתה יותר ויותר מתמקד בדבר אחד - הדת. המון פעולות שאתה עושה נראות קטנוניות למדי. אנא שנה דברים מהותיים, טפל בעוולות, טפל בדברים שצועקים לשמים, אך אל תפגע בבסיס הדברים שהופכים את מדינת ישראל למדינת היהודים.

פעולותיי במשרד הפנים נועדו לסייע לאנשים אשר עד כה היו להם בעיות שלא נפתרו, כמו בני זוג בני דתות שונות, עולים חדשים מחו"ל, חיילים חסרי אזרחות, ילדי עובדים זרים.
אני מנסה לפתור בעיות של אנשים ואני פותר אותן במסגרת סמכויותיי על פי חוק על בסיס עקרונות כלליים של כבוד לאדם ולאו דווקא לפי עקרונות דתיים, הנותנים יתרון ליהודים.
אין כל סיבה שממשרד ממשלתי עובד יכניס למכתב רשמי של המדינה את אמונתו הדתית הפרטית ולכן לא אסכים שעובד מדינה שהוא נוצרי למשל, יכתוב על נייר מכתבים משהו הנוגע לשילוש הקדוש.

ולסיכום: ג'ובאני רוסו

פורז נשאל על ידי אחת הגולשות: "כאוהדת של מכבי חיפה, ואזרחית בישראל הייתי רוצה לדעת למה ג'ובאני רוסו, שתרם רבות לספורט במדינתו יכול לקבל אזרחות רק בתנאי שיוותר על אזרחותו הקרואטית?"
הוא השיב כי "חוק האזרחות קובע שמי שרוצה לקבל אזרחות ישראלית צריך לוותר על אזרחותו האחרת, אם כי קיימת גם אפשרות להעניק אזרחות על ידי שר הפנים ללא ויתור על אזרחות אחרת.
בשלב זה משרד הפנים פועל כדי לתת לג'ובאני רוסו מעמד של תושב ארעי, דבר שיאפשר בבוא העת, אם הוא ירצה בכך גם לקבל אזרחות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
פורז משוחח עם הגולשים
צילום: גבי מנשה
מומלצים