שתף קטע נבחר

משרד השיכון מציע: בואו לבנות במעלה אדומים

למרות הדיונים האינטנסיביים ב"מפת הדרכים", פירסם משרד השיכון מכרז לחכירת 502 מגרשים בהתנחלות מעלה אדומים. שריד: זוהי אבן נוסף על קברה של תוכנית השלום. פריצקי: אף אחד לא חושב שמעלה אדומים תפונה

על רקע השיחות על קידום "מפת הדרכים", ובקשתה של ארה"ב מישראל להקפיא את הבניה בהתנחלויות ולפרק מאחזים בלתי חוקים, פירסם הבוקר (ה') משרד השיכון מכרז לחכירת מגרשים עליהם ייבנו 502 יחידות דיור בתשעה מתחמים בישוב מעלה אדומים.
לפי נתוני תנועה "שלום עכשיו", מתחילת השנה פורסמו מכרזים ל-635 יחידות דיור ברחבי הגדה, מתוכן 502 במעלה אדומים, 30 במצפה נבו שבמעלה אדומים, 51 בגבעת הזית שבאפרת, 24 באריאל, ו-28 באלקנה.
התנועה טוענת, כי "מדובר בהפניית אצבע משולשת לנשיא ארה"ב, ובצפצוף של ראש הממשלה על מפת הדרכים האמריקנית".
דובר התנועה, יריב אופנהיימר אמר כי "מדובר למעשה בתנופת בנייה שנועדה להכשיל את יישום מפת הדרכים". לדבריו, "בשעה שמשרד ראש הממשלה מפזר הבטחות על ויתורים כואבים ותהליך מדיני, ממשיך שר השיכון להרחיב את הבניה בשטחים. עד שמדינת ישראל תגיע להסכמה עם הפלסטינים לגבי גושי ההתנחלויות, כל בנייה מעבר לקו הירוק היא בגדר יצירת עובדות בשטח והכשלת הסיכוי להסדר מדיני וכן מנוגדת לדרישת מפת הדרכים להקפאת התנחלויות".
ח"כ יוסי שריד ממרצ הצטרף לביקורת: "בשבועות האחרונים עוסקים בקבורת 'מפת הדרכים' וזו עוד אבן על קברה. כל בניה זה עוד שטח ועוד השתלטות והיא מיותרת לחלוטין. מדיניות הממשלה היא מדיניות הרסנית. היא קוברת את המפה".
משרד השיכון דוחה את הטענות. מן המשרד נמסר שפרסום המכרז אינו סותר במאום את מדיניות הממשלה. "שיווק 500 יחידות דיור לבניה במעלה אדומים נכלל בתוכנית העבודה של המשרד לשנת 2003. משרד הבינוי והשיכון פועל על פי חוקי היסוד של הממשלה ועל פי מדיניותה המוצהרת", נמסר מהמשרד. גורמים במשרד הוסיפו, כי מדובר בבניה שהיא בהתאם לתוכנית סובב ירושלים שכלל אינו נמצא במחלוקת.
שר התשתיות, יוסף פריצקי (שינוי), שיצא באחרונה בביקורת חריפה נגד המאחזים הבלתי חוקיים, ואמר כי בכוונתו לנתק אותם מחשמל והמים, אמר ל-ynet: "אין לי בעיה עם מעלה אדומים ועם גושי ההתנחלויות הגדולים. אין מישהו שיש שכל בראשו, שחושב שמעלה אדומים תוחזר במסגרת כל הסדר שהוא. יש לי בעיה עם בנייה בהנחלויות מבודדות".
גורמים מדיניים בירושלים אמרו בתגובה כי "יש הבנות עם ארה"ב לגבי בניה בתוך השטח הבנוי, וזוהי בניה בתחומי השטח הבנוי במעלה אדומים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכרז. בעיצומו של מו"מ מדיני?
צילום: מיכאל קרמר
שר השיכון. איתם. מתואם עם קווי היסוד של הממשלה
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים