שתף קטע נבחר

תגובות ברשות: נמשיך בתהליך, לא נשחק לידי שרון

בכירים פלסטינים הביעו אכזבה מההחלטה המסויגת שקיבלה הממשלה על מפת הדרכים - אבל אמרו שלא "ישחקו לידי שרון" ולא יכשילו את מפת הדרכים

הפלסטינים, שבירכו בסוף השבוע על הודעת ראש הממשלה כי הוא מקבל את מפת הדרכים - מיתנו את תגובותיהם בעקבות ההחלטה המסויגת שקיבלה היום (א') ממשלת ישראל.
דוברים פלסטינים הביעו אכזבה על כך שהממשלה כללה בהחלטתה את הסתייגויות ישראל מהמפה, אבל אמרו גם שהם לא ישחקו לידיו של שרון ולא יכשילו את מפת הדרכים בגלל ההסתייגויות. לדברי הפלסטינים, הם קיבלו הבטחות מארה"ב ומחברי הרביעייה האחרים, שלא יוכנסו כל שינויים למפת הדרכים.

אבו מאזן: לקבל את מפת הדרכים כלשונה

ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן אמר בתגובה להחלטת הממשלה: "יש לקבל את מפת הדרכים כלשונה, מאלף ועד תו, על שלביה ותנאיה. אם יהיה שינוי בטקסט - לא נקבל אותה". מסר ברוח זה העביר אבו מאזן למנהיגים בינלאומיים בימים האחרונים.
שר התרבות ברשות הפלסטינית, ד"ר זיאד אבו עמרו, אמר ל-ynet כי החלטה הישראלית עם ההסתייגויות "היא ניסיון ישראלי להכשיל את המפה ולרוקן אותה מכל תוכן". אבו עמרו הוסיף כי "דרושה הסכמה ישראלית בלתי מותנית למפה כפי שעשו זאת הפלסטינים".
לדברי אבו עמרו, ההסתייגויות הישראליות הן תירוצים, וכעת אבו מאזן צריך להחליט האם על רקע החלטה כזו הוא מעוניין בפגישה עם שרון. .
למרות ההצהרות הפומביות העריך בכיר פלסטיני כי המגעים לפסגה יתפסו תאוצה, וכי לא ההסתייגויות הישראליות יפילו את המפה, אלא צעדים ישראלים שיסלימו את המצב בשטח.

"שלילת זכות השיבה - מס שפתיים של שרון"

ברשות הפלסטינית לא מתרגשים מהצהרת ממשלת ישראל השוללת את זכות השיבה, ואומרים כי זהו "מס שפתיים של שרון לימין הקיצוני". מקורות ברשות אומרים כי ראש הממשלה הישראלי מבין שהוא חייב להשיב בחיוב לדרישותיו של בוש.
"זכות הפליטים אינה תלויה בקיצונים שיושבים בממשלת ישראל", אמר בכיר פלסטיני, "זהו עניין לשלב השלישי של מפת הדרכים, אז תעמוד זהות השיבה במרכזו של משא ומתן קשה".
העיתונאי והפרשן הפלסטיני הישם עבדאללה אומר כי עוד טרם הגשת המפה היה ברור כיצד יגיב כל אחד מן הצדדים לתוכנית. לדבריו, הפלסטינים מעוניינים בתהליך מדיני, "לכן אבו מאזן לא יפול למלכודת הישראלית, ולא יחזור בו מן התמיכה במפה בגלל הסתייגויות ישראל".
לדברי עבדאללה, צפויה כעת ממשלת אבו מאזן לנצל את ההסכמה הישראלית למפת הדרכים כדי לדרוש מן האמריקנים את תחילת יישום המפה, ולמנוע בכך משרון למשוך זמן נוסף ולהטיל את האחריות לדחיית המפה ולכישלונה על הפלסטינים.

החמאס: זו מלכודת חדשה

באופוזיציה הפלסטינית, כצפוי, לא מתרגשים מהחלטת ממשלת ישראל. בחמאס סבורים כי עצם הודעת הממשלה על התנגדות לזכות השיבה נוגדת את רוח התוכנית, וכי ההחלטה היא מלכודת שנועדה להביך ולהכשיל את הפלסטינים. השייח' איסמעיל הנייה, מראשי התנועה, אמר ל-ynet כי החלטת הממשלה "היא מלכודת חדשה שנועדה להפיל לתוכה את העם הפלסטיני במטרה לחסל את האינתיפאדה וההתנגדות ולחסל את העניין הפלסטיני, ובמרכזו זכות השיבה ומדינה ריבונית שבירתה ירושלים".
הנייה אמר כי הודעת הממשלה לא תגרום לפילוג העם הפלסטיני, שמאוחד סביב זכות השיבה "כזכות מקודשת אישית וקולקטיבית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו מאזן. מאלף ועד תו
צילום: איי פי
מומלצים