שתף קטע נבחר

שרון ואבו מאזן: השבוע לבד, בשבוע הבא עם בוש

הפלסטינים יציעו לישראל הפסקת אש - ישראל תדרוש שהרשות תתחיל בקרוב להילחם בטרור. בשבוע הבא ייפגש בוש בנפרד עם שרון ואבו מאזן - ועם מנהיגי מדינות ערב

ראש הממשלה אריאל שרון ועמיתו הפלסטיני אבו מאזן צפויים להיפגש בימים הקרובים, בניסיון לקדם את יישומה של תוכנית מפת הדרכים, שאושרה אתמול בממשלה. הבית הלבן לוחץ על שני הצדדים לבצע צעדים ראשונים שיאפשרו להתחיל ביישומה של מפת הדרכים.
בפגישה צפויים הצדדים לדון בהצעת ישראל להעביר אזורים לשליטת הפלסטינים, בתנאי שאלה ידאגו להשליט בהם סדר. אבו מאזן צפוי להציג בפני שרון את מאמציו להשיג הפסקת אש עם ארגוני הטרור הפלסטיניים. שרון צפוי להשיב שישראל לא תסתפק בהפסקת אש אלא לתקופה של מספר שבועות - והיא דורשת שהפלסטינים יתחילו בהקדם להילחם בפועל בארגוני הטרור.
גורמים מדיניים בישראל ציינו כי שבפגישה הקודמת אמר אבו מאזן שהפלסטינים עדיין לא מוכנים לקחת אחריות ביטחונית, וביקש עוד זמן, כנראה בניסיון להשלים את המגעים עם ארגוני הטרור. לדברי גורמים מדיניים בירושלים, "ישראל מוכנה ל'הודנה' באופן בלתי רשמי למשך כשלושה שבועות. לאחר מכן יצטרכו הפלסטינים לפעול בצעדים ממשיים נגד ארגוני הטרור".
אבו מאזן צפוי לבקש משרון לבצע הקלות שונות לפלסטינים. שר החוץ, סילבן שלום, אמר היום כי ישראל מוכנה ליישם "שורה של מחוות".

בוש יקיים שתי פסגות נפרדות

בשבוע הבא תיערך כנראה פסגת מנהיגים במזרח התיכון, שבראשה יעמוד הנשיא בוש. עדיין לא נקבע סופית היכן תיערך הפסגה ומי ישתתף בה. האמריקנים ביקשו לקיים פסגה בשארם א-שייח, שישתתפו בה הנשיא בוש, ראש הממשלה שרון, ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, נשיא מצרים מובארק, מלך ירדן עבדאללה השני, ונסיך הכתר הסעודי עבדאללה.
ואולם ישראל מבקשת לקיים את הפסגה בעקבה שבירדן. בעקבות המתיחות בין ישראל למדינות ערב, נראה שתופרד פגישתו של בוש עם שרון ואבו מאזן ופגישתו עם מנהיגי מדינות ערב. אחת מהאפשרויות שנשקלות הוא קיום פסגה משולשת בירדן, שבה ישתתפו בוש, שרון ואבו מאזן, וקיום ועידה אזורית בשארם א-שייח, שבה ישתתפו בוש, מובארק, עבדאללה השני ועבדאללה הסעודי.
מקור רשמי בבית הלבן אמר שפגישת הפסגה תצא לפועל רק אם הממשל האמריקני ייווכח ששני הצדדים החלו לנקוט בצעדים ראשוניים בדרך ליישום מפת הדרכים. על פי אותו מקור, הממשל מצפה מהפלסטינים להילחם בארגוני הטרור ובה בעת ישראל נדרשת לבצע הקלות כלכליות. משלחת של פקידים מוושינגטון כבר יצאה למזרח התיכון להכין את הפסגה.

שלום למצרים וירדן: החזירו את השגרירים

שר החוץ, סילבן שלום, נפגש היום עם שרי החוץ של ירדן ומצרים בכינוס שנערך בכרתים. בשתי הפגישות ציין שלום שישראל תראה בחיוב את החזרת שגרירי המדינות האלה לישראל. שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, השיב לשלום בנימוס דיפלומטי שמצרים לא תעשה זאת כרגע, משום שהיא מעוניינת לעקוב אחר המשך ההתפתחויות באזור, לפני שתחליט כיצד לנהוג.
באותו כינוס בכרתים משתתף גם שר החוץ הסורי, פארוק א-שרע. זו הפעם הראשונה מזה שלוש שנים ששר החוץ הסורי מגיע למפגש שאינו מטעם האו"ם, ואשר בו משתתפת ישראל. "זה סימן שהדברים אכן זזים", אמר לעיתונאים הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה.
בכינוס בהרקליון השתתפו שרי החוץ של 15 מדינות האיחוד האירופי, עשרה שרים מהמדינות שאמורות להצטרף לאיחוד בשנה הבאה וכן שרים מעשר מדינות ערביות השוכנות לשפת הים התיכון.

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון ואבו מאזן. ידונו בהפסקת אש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
בוש. יעמוד בראש שתי פסגות
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
שלום. הציע להחזיר את השגרירים
צילום: שאול גולן
מומלצים