שתף קטע נבחר

שרון הותקף בסיעתו והשיב: צריך לסיים את הכיבוש

חברי כנסת של הליכוד תקפו את רה"מ ואת שרי הליכוד שתמכו במפת הדרכים. ח"כ דוד לוי: "אין עוד הבדל בין הליכוד לשמאל". ח"כ יתום: "שמו עלינו, 40 חברי כנסת, פס". שרון השיב: "להחזיק שלושה וחצי מיליון פלסטינים תחת כיבוש זה דבר גרוע"

ביקורת חריפה על ראש הממשלה בסיעת הליכוד היום (ב') אחר הצהריים. בדיון פתוח לתקשורת תקפו חברי הכנסת בזה אחר זה את אריאל שרון ואת שרי הליכוד, שהצביעו אתמול בעד מפת הדרכים.
ח"כ אהוד יתום, אמר כי "מוזר לי לשבת היום לאחר החלטת הממשלה, ואני קובל: איך ייתכן שקיבלתי מנדט מהבוחר, וחרף בקשותי החוזרות ונשנות לשמוע אותנו בסיעה, הממשלה הגיעה להחלטה לבד? בכל הארגונים, בשב"כ ובצבא שבהם הייתי, תמיד היה סדר לקבלת החלטות. איזו מין תחושה זו שהיום אנחנו יושבים אחרי קבלת החלטה היסטורית, מה זה שווה? לא שווה שום דבר. שמו עלינו, על 40 חברי הכנסת, פס".
ח"כ דוד לוי מחה על כך ש"הממשלה קיבלה החלטה של הקמת מדינה פלסטינית. במחיר הזה השמאל היה מביא שלום מזמן. יש לחפש שרים שתוקפים בחריפות את המפה, החמורה, המסוכנת, הקשה והרעה, אבל בהצבעה כל אחד מוצא לו אליבי". לוי תקף את השר נתניהו: "בדברים האלה אין נמנעים. אי אפשר לומר: אני לא משחק בעניין ארץ ישראל".
לוי פנה לשרון ישירות: "אדוני ראש הממשלה, לא דיברנו עד היום. אני מאמין לך שאתה בעד פשרה, אבל למען השם, במפה יש דבר שאתה לא מתכוון לו - וזה ויתור על הכל. גם ויתור על גושי ההתיישבות של ברק יהיו משימה בלתי-אפשרית. אין עוד הבדל בין הליכוד לבין השמאל".

"מפת הדרכים קשה יותר מאוסלו"

חברת הכנסת גילה גמליאל אמרה כי "מפת הדרכים קשה יותר מאוסלו, ואימוצה מראה שמפלגת העבודה ממשיכה לשלוט. אני מזועזעת לראות את תוצאות ההצבעה של חברי המפלגה". גמליאל פנתה אישית לנתניהו, ואמרה: "אני מאוכזבת מההימנעות שלך, זו שערוריה גדולה. לא ניתן לבוא ולומר שאין לך דעה בנושא חשוב כזה". היא דרשה להעביר את הנושא להצבעה בכנסת, בטענה ש"לא היינו מקבלים 40 מנדטים אם היינו מציגים את המפה לבוחר".
השר גדעון עזרא עצר את גמליאל, ואמר: "אין צורך להביא את המפה לאישור הכנסת, זה רק ישדרג את המסמך".
ראש שדולת יש"ע בכנסת, ח"כ יחיאל חזן, הוסיף כי "נפל דבר בישראל. הליכוד קיבל החלטה שהיא חורבן למדינה. נכון שאנחנו סומכים על ערפאת שהתהליך לא יצליח. אבל האם אני וילדיי, אדוני ראש הממשלה, נמשיך לדמם? אני רוצה לדעת היום אם אני צריך לעזוב את הבית שלי".
ראש הממשלה קטע את דבריו, והבהיר: "אני לא סומך על הפלסטינים, אני סומך על עצמנו. בנושא הזה לא סומכים על אחרים".
לשרון צפויה בעיה לא רק בתוך מפלגתו אלא מצד סיעות האיחוד הלאומי והמפד"ל, המתנגדות למפת הדרכים. מוסדות "תקומה" ו"מולדת", שתיים מהמפלגות המרכיבות את סיעת האיחוד הלאומי, דנו באפשרות לפרוש מהממשלה, אך לפי שעה נראה שאין בכוונתן לממש את האיום.

שרון: אתם רוצים להישאר תמיד בג'נין ובשכם

ראש הממשלה השיב לביקורת ואמר: "הייתה כאן התבטאות: 'נכנענו לטרור'. רבותיי, מי שמרגיש שנכנענו לטרור, סימן שהוא נכנע. ישראל לא נכנעה לטרור. ישראל נאבקת בטרור יום ולילה, ולכן האמירה הזאת בפני עצמה היא אמירה חמורה. דבר שני, בקשר לאמירה שכבר שילמנו במחיר הביטחון - סלח לי עוזי, הדבר הזה אין לו כל שחר. לא שילמנו במחיר הביטחון, ואין לנו שום כוונה לשלם במחיר הביטחון".
שרון הוסיף: "צריך לדעתי להגיע להסדר מדיני. אני אעשה כל מאמץ להגיע להסדר מדיני, כי אני חושב שחשוב לישראל להגיע להסדר מדיני. אני גם חושב שהמחשבות והרעיונות שאפשר להמשיך ולהחזיק תחת כיבוש - זה תחת כיבוש, אז אפשר לא לאהוב את המלה, אבל מה שקורה זה תחת כיבוש - להחזיק שלושה וחצי מיליון פלסטינים תחת כיבוש, לפי דעתי זה דבר גרוע - גם לישראל, גם לפלסטינים, גם לכלכלת ישראל. צריך לרדת מהנושא הזה בדרך שביטחוננו לא ייפגע. שליטה בשלושה וחצי מיליון פלסטינים - זה לא יכול להימשך ללא סוף. אתם רוצים להישאר תמיד בג'נין, בשכם, ברמאללה, בבית לחם - תמיד. אני לא חושב שהדבר הזה נכון".
חברת הכנסת גילה גמליאל קטעה את דבריו של שרון, והוא אמר לה: "שמעתי את דברייך, ותאמיני לי - עלה לי בקושי לא לומר לך במקום כמה דברים. כל אחד יש לו הרבה ניסיון, אני מניח שגם לך, אבל לא לכל אחד יש ניסיון בכל התחומים".
שרון הוסיף: "שמעתי כאן את האמירות האומרות: 'הליכוד לא היה מגיע למספר הזה שהגענו לו היו מובעות הדעות האלה'. רבותיי הנכבדים, אינני יודע כמה כל אחד מהיושבים פה - כמה קולות הוא הביא. אני לא הסתרתי את עמדותיי. הבעתי את עמדותיי בנושא הזה שצריכים להגיע פה להסדר כבר לפני 15 שנה. הדבר לא הפריע לי לתרום את חלקי בהצלחתנו בבחירות. אין כאן אף אחד מאלה שיושבים שלא ידע את עמדתי. חזרתי ואמרתי ושוב חזרתי ושוב אמרתי ופירטתי את הדברים האלה. ומעניין שהדבר הזה הביא דווקא חיזוק גדול לליכוד, לא הפחתת כוחות לליכוד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. לרדת מהכיבוש כך שביטחוננו לא ייפגע
צילום: איי פי
צילום שאול גולן
ח"כ דוד לוי. "השמאל היה מביא שלום במחיר הזה"
צילום שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
ח"כ יחיאל חזן. החלטה שהיא חורבן למדינה
צילום: אתר הכנסת
צילום: אתר הכנסת
ח"כ גמליאל. לא לכל אחד יש ניסיון
צילום: אתר הכנסת
מומלצים